DYS SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLERİ

DYS SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLERİ

DYS SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLERİ

DYS’NDE KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ PROBLEMLER

1-) DYS Windows 10 kullanan kullanıcılar “Microsoft Edge” den http://dys.meb.gov.tr girmek isterlerse giriş yapamazlar.

2-) Dys İnternet Explorer kullanan kullanıcılar http://dys.meb.gov.tr ye kısayol oluşturduklarında kısayola giriş uzantıları da eklenmekte ve http://dys.meb.gov.tr ye giriş yapılamamaktadır. Bu durumda kısayol üzerine  sağ tıklanıp özellikler tıklanarak URL alanında sadece  http://dys.meb.gov.tr  olmalıdır.

3-) Dys Ekleri elden teslim edilecek yazılar http://dys.meb.gov.tr den yazılacak, Ek kısmına ek adedi yazılacak ve parantez içi “Elden Teslim Edilecektir” yazılacaktır. Ekler ilgili şubeye elden teslim edilecektir.

4- ) Telefon zinciri kullanılmaya devam edecektir.

5- ) Dys Tarih ve sayı isteyen diğer işlemler için  http://dys.meb.gov.tr den konu ile ilgili resmi yazı yazılacak, bu yazının tarih ve sayısı kullanılacaktır. Örnek tasdikname belgesi verme gibi.

6- ) Dys de Daha önce hazırlanan bir şablon yazılacak yazıda kullanılacaksa;  http://dys.meb.gov.tr     Giden Evrak Oluşturma ve Akış Başlatma –  Kelime İşlemci Aç  tıklanmalı ve  Kelime işlemciden Dosya Menüsünden denilerek  şablon evrak seçilmelidir.

7- ) http://dys.meb.gov.tr  ye girmek isteyipte çok uzun süre beklenmesine rağmen giremediğiniz bilgisayarın İnternet Explorer de Araçlar  – İnternet SeçenekleriGelişmiş –  Sıfırla dan sıfırlama yapınız. Tekrar girmeyi deneyiniz.

8- ) Dys de Gerekmedikçe gelen evrakların çıktıları alınmayacaktır.

Otomatik Dys Kurulumu Programı

Bilindiği gibi okullar Döküman Yönetim Sistemi DYS ne geçiyor.

Şu anda kullanılmakta olan Kurumnet’in işi bitiyor artık.

Bütün okullara gönderilen E-imzalar gelmeye başladı.

Artık bütün resmi ve resmi olayan kurumlardan gelen yazıları DYS ile kaydedeceksiniz.

Evrakları e imza ile imzalayacaksınız.

Dys ye geçiş için bir sürü işlem yapmaktan kurtulacaksınız. Aşağıdaki Otomatik Dys Kurulum Programını bilgisayarınıza yüklemeniz yeterli olacaktır.

Bu Dys Java Kurulumu Programı bilgisayarınızı dys ye hazırlayacak, ayrıca Akis Kart Izleme Araci, Toplu Çıktı İşlemi, Uyap Doküman Editorü, Uyap Şablon Editorü programlarını da kuracak.

Bilgisayarınızdan eski java sürümlerini kaldıracak, register temizliği yapacak, eksik java dosyalarını tamamlayacak, e-imza kart okuyucusunu yükleyecek vb. her şeyi yapacak.

windows 7 İçin Otomatik Dys Kurulumu Programı

Windows 8 ve üstü için Otomatik Dys Kurulumu Programı

Win xp ve windows vista için Otomatik Dys Kurulumu Programı

Not: Otomatik Dys Java Kurulumu Programı kurdunuz ancak dys.meb.gv.tr adresine giremiyorsanız yani sayfa görüntülenemiyor diyorsa Host dosyasına meb ile ilgili IP’ler girilmemiş demektir.

Dys sayfa görüntülenemiyor Hatası Çözümü:

95.0.196.81 dys.meb.gov.tr
95.0.196.80 dysegitim.meb.gov.tr
95.0.196.79 dysdownload.meb.gov.tr

kodlarını

C:\Windows\System32\Drivers\etc  klasörü içindeki  hosts dosyasını Not Defteri ile açın, satırların en sonuna ekleyin. Kaydedip kapatın.

Kurum Dışı Yazıları Tarama ve DYS Kaydetme

Kurum Dışından gelen yazıları DYS Kaydetmek için tarayıcı yüklü olacak ve 3 tane dll dosyası windowsa eklenecek. Detayla aşağıda.

BİRİM GELEN EVRAK KAYIT KULLANICISI (DYS DIŞI): (DYS dışından okul/kurumumuza gelen evrakları dys sistemine aktaran kişinin yaptığı işler.)

Bilgisayarınıza tarayıcınızın sürücüsü kurulduktan sonra, DYS’nin bu tarayıcıyı görmesi ve DYS kullanarak tarama işlemi yapabilmeniz için;

javatwain.dll

mlib_jai.dll

mlib_jai_mmx.dll

isimli bu üç dll dosyası gereklidir.

Bu dosyaları “http://dys.meb.gov.tr” temin edilebilirsiniz. Temin ettiğiniz dosyaları;

32 Bit sistemler için: C:\Windows\system32

 64 Bit sistemler için : C:\Windows\SysWOW64

 

klasörleri altına kopyalayınız. Artık sisteminizde bulunan tarayıcı ile DYS üzerinde tarama yapabilirsiniz.

Bilgisayarımıza taradığımız jpg uzantılı evrak için;

Meb Evrak İşlemleri: Meb Gelen Evrak Kayıt menüsü seçilir. Doküman Seç – Açılan küçük penceredeki  Dizin alanından taranan evrak seçilir.(Masaüstü Desktop olarak gelir) Evrak ekrana gelir.

Ek Listesi Dağıtım Listesi(1)  den Birim Seç menüsünden okulu/kurum seçilir. Evrakın ekleri var ise Diskten Ekle den eklenir.

Evrak Bilgileri (2) deki alanlar doldurulur.

Gelen evrak Dilekçe ise  Dilekçe Bilgileri(3) alanı doldurulur.

Kaydet  denilerek  dys sistemine kaydedilir

DYS SİSTEMİNDE YAZI YAZMA

Dys modülünde yazı yazma, Dys gelen evrak kaydetme, Dys evrak gönderme, Dys görev dağılımı vb bütün konulardaki merak ettikleriniz sitemizde.

DYS SİSTEMİNDE YAZI YAZMA

NOT: Dys Yönetici, Yetkili Personel Gelen Evrak, Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı rolleri ile yazı yazılamaz.

3 – Giden Evrak İşlemleriGiden Evrak Oluşturma ve Akis Başlatma sayfasına geldiğinizde karşınıza yazının detaylarını oluşturacağınız sayfa gelir. Şablon Bu sayfadan eğer yazışma yapacaksanız “yazışma” , olur yazacaksanız “olur yazısı” seçilir.

4 – “Kelime İşlemciyi Aç”  ı tıkladığınızda, karşınıza boş bir yazı şablonu çıkar. Burada resmi yazışma kurallarına uygun olarak yazı yazılır. ( tarih ve sayı kısımlarındaki <…> bu alanlar kesinlikle doldurulmayacaktır. Yazı sistem tarafından otomatik tarih ve sayı alacak.)

5 – http://dys.meb.gov.tr de yazıyı imzalamak için Araçlar – İmzala ya da en üstte kısayol çubuğunda imzala simgesine tıklanarak yazı imzalanır ve kapatılabilir. https://dysegitim.meb.gov.tr de Dosya – Sisteme Kaydet imza yerine geçer (Yazıyı yazmaya başlamadan önce e-imzanın bilgisayarda takılı olmasına dikkat ediniz. )

6 – Yazının detaylarını oluşturacağımız sayfaya tekrar dönülür. Dosya Seç ten yazıyı hangi desimal dosyaya kaydedeceğimizi seçeriz.

7 – Detaylar da yazının konusunu, açıklamasını kısaca birkaç kelime ile yazarız. Gönderim Şekli ve Gizlilik Derecesini Normal seçeriz, Tamam a tıklarız.

8 – Ek Listesi Yazımızın Eki varsa Ek Listesini açarız. Eğer Ek daha önce DYS den gelmiş veya DYS den gönderilmiş bir yazı ise Ekle butonuna tıklarız, açılan yazı detay kısmına yazının resmi sayısını girip yazıyı buluruz ve ekleriz. Eğer yazı diskimizde olan herhangi bir Word, Excel, Pdf gibi harici bir dosya ise Diskten Ekle ile bilgisayarımızda bulup dosyayı ekleriz ve kapatırız.

9 – İlgi tuttuğumuz evraklarda İlgili Evrak Listesine gireriz ve Evrak Ekle den ilgiye yazdığımız evrakı ekleriz.

10 – Dağıtım Listesi Hazırla ile yazımızın dağıtılacağı birimleri belirleriz. Eğer yazı Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ise DYS İçi Evrak Gönderim – Seçiniz, Yazı İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki birimlere gidecekse Kurum Tipi İl/İlçe Mem – Sorgula, Müdürlüğün yanındaki artıya (+) basılıp ilgili birim üzerine çift tıklanıp Tamam a tıklanır. Yazı harici bir kuruma gidecekse, Dys Dışı Evrak Gönderim – Seçiniz, Gideceği Kişi Kurum Adı, Adresi, İl ve İlçe bilgileri doldurulup Tamam tıklanır.

11 – Onay Listesi Düzenle ile yazımızı kimlerin imzalayacağını seçeriz. İmza sırası: Memur-Müdür Yardımcısı-Müdür Başyardımcısı-Okul Müdürü şeklindedir. Yazıyı yazan kişi kendisinden üstte olan rolü imza listesine ekler. Soldaki rol sağdaki onaylayacaklar listesine sürükle bırak yöntemi ile eklenir. Dikkat edilmesi gerekenler: Dys Yönetici, Yetkili Personel Gelen Evrak, Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı rollerindeki isimler imza listesine eklenmez.

12 – Evrakı Kaydet ile Evrak Sisteme kaydedilir ve Evrakı Onaya Sun ile Evrakın İş Akışı Başlatılır.

13 – Evrak imzaya açtığımız bir üst role düşer.

14 – Evrakı onaylayacak olan roller bu evrakı açtıklarında onaylama, reddetme ve belgeyi düzenleme yetkisine sahiptirler.

15 – Okul müdürü imzaladıktan sonra evrak, yazıyı yazan kişiye imzalı şekilde geri döner. Eğer dağıtım listesi Dys İçi Evrak Gönderim ise yazıyı “evrakı gönder” diyerek göndermiş olur. Evrak Dys dışı ise evrakın çıktısını alır ve posta veya elden evrak dağıtım birimine ulaştırılır.

 

GELEN EVRAKIN KAYDETME İŞLEMİ 

Aktif İşlerden iş açılır. Cevap Yazısı Yazılacak mı Evet veya Hayır olarak işaretlenir. Dosya Bilgileri-Ek Listesi kısmı açılır. Dosya Seç ten desimal dosyası seçilir. Kaydet ile kaydedilir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir