Dys Kurulumu, DYS Kullanımı ve DYS Ayarları

Dys Kurulumu, DYS Kullanımı ve DYS Ayarları

Dys Kurulumu, DYS Kullanımı ve DYS Ayarları

Dys nasıl kurulur? Dys nasıl kullanılır? vb bütün bilgileri bulacaksınız

DYS KURULUM İŞLEMLERİ

1 – DYS ile ilgili program indirilip bilgisayara kurulur.

-DYS SİSTEMİNE GİRİŞ : DYS kullanıcı adı: TC ve şifreniz: kişisel Mebbis şifrenizdir. Kişisel Mebbis şifrenizi değiştirdiğinizde DYS ye de artık yeni Mebbis şifreniz ile girersiniz.

2-https://dysegitim.meb.gov.tr    adresine girilir. (15 Şubata kadar)

Dys Eğitimi İnternet Explorer dan açmak için Görev Çubuğunun üstünde (Monitörün en altında) gelen uyarıda Aç tıklanır, Chrome dan açmak için sol alt tarafta gelen uyarıda sakla tıklanıp tekrar gelen uyarıya çift tıklanır, çıkan Java uyarılarına iki kez Run denildikten sonra ekran açılır.

 

DYS YÖNETİCİSİ OLARAK OKUL/KURUM MÜDÜRLERİNİN YAPACAĞI İŞLER

DYS Yönetici rolünde ve DYS Yönetici Ekranları Menüsünün alt menülerinde yapılacak işler;

1-DYS Tanım Ekranı  – Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam

Evrakı Karşılayan Rol Tanımla ve İade Evrakı Karşılayan Rol Tanımla alanında Okul Müdürü nü seç –Kaydedilir. Burada seçilen rolün kullanıcısı mutlaka görevlendirme menüsünden okula görevlendirilmelidir.(Okula gelen evrakı kimin karşılayacağını ilk kimin görüp dağıtım yapacağını belirlediğimiz menü)

2- Personel Ekleme/Güncelleme/Sorgulama :  Dys sistemine eklenecek personelin TC sini yaz – Mebbis – Ekle – Kaydet  (Personeli ilk defa DYS sistemine eklemek için kullanılacak menü)

3-Personel Görevlendirme: Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam

Tc No yaz yanındaki alana tıkla – kişi ismi gelsin Personel Rolü alanından personelin unvanını seç – Kaydet (Bu menü DYS sistemine eklenmiş personelin görevi ile eşleştirilmesi için kullanılır)

3-Personel Görevlendirme İptal/Sorgulama: Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam

Sorgula – Okul/kurumda DYS sisteminde bulunanlar listelenir. Bu ekranda  Dys Yöneticisi,  Birim  Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı, Okul Müdürü, Müdür Yardımcısı, Memur rolleri listelenir.  Silinecek kişi seçilir. Görevlendirmeyi iptal Et seçilir. İşlem başarı İle Gerçekleştirildi uyarısı gelir ve kişi silinmiş olur. Eğer kişi üzerinde iş var ese kişi silinemez. Bu durumda 4. maddedeki işlem yapılır.

4-İş akışı Aktarma İşlemleri: Kaynak Kullanıcı/Rol alanında Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam  Sol alanda üzerinde iş bulunan kişi üzerine çift tıklanarak seçilir. İşleri Listele menüsü seçilir. Aktarılacak evraklar seçilir. Sağ taraftan iş aktarılacak kişi seçilir. İşleri Aktar menüsü seçilerek iş aktarımı yapılmış olur. Tekrar  3. Madde işlemi yapılarak kişi silinir.

DYS Yönetici Ekranları Menüsünde bulunan  Yetki Devri, Birim Ekleme, Birim Bilgi Güncelleme menüleri ni okul ve kurumlarımız kullanmayacaktır.

Dys İçin Java Programı Kurulumu ve Dys Ayarları

Dökman Yönetim Sistemi DYS  kullanabilmeniz için bilgisayarınızda Java Son Sürüm kurulu olmalıdır.

Bunun için  öncelikli olarak bilgisayarımızdaki bütün Java sürümlerini kaldırıp yeniden kurmanız gerekiyor.

Bunun için Denetim Masasına girip Program  ekle kaldırdan bütün Javaları  kaldırın. Kaldırma işlemi bitince

Program Files altındaki java dosyası duruyorsa  silin.

Daha sonra  C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adı\AppData\LocalLow\ altındaki Sun klasörünü silin.

Kullanıcılar\Kullanıcı Adı\AppData  klasörü yok ise oluşturmamız gerekiyor.

Menü çubuğunun  sol üst köşesinden Düzenle /Klasör ve Arama seçenekleri/Görünümden gizli dosyaları gösteri seçip tamam deyiniz.  Eğer gizli olarak ta gözükmüyorsa. Yeni klasör oluşturup adını AppData koyunuz.

Eğer bilgisayarı kapatıp açmak istenirse kaptın.

Daha sonra:

javapolicy dosyasını C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adı\ altına koyalayınız. Ancak daha önceden eklenmiş ise  kopyalamnıza gerek olmayacak.

En sonunda ise  Java kurmaya sıra geldi.  http://www.java.com resmi sayfasından java’nın son versiyonunu kurunuz. (işletim sistemi 32 bit olanlar 32 bit, 64 bit olanlar ise 64 bit kurmalı.)

7- Java  Kurulumdan sonra otomatik olarak İE sayfası açılacak.  Javanın eklentilerine bakın otomatik olarak etkinleşmemiş ise  Menü çubuğundan Java’nın  Araçlar – Eklentileri Yönetten  eklentilerinin hepsini etkinleştirin.

Önemli Not:

Tarayıcı adres satırına http://dys.meb.gov.tr şeklinde yazın (http://dys.meb.gov.tr/MEBDYSWeb/index.jsp  vb yazmayın aksi halde kullanıcı adı ve şifre yanlış hatası verir.)

Sonra:

Denetim Masasına dönün  Java’nın  kontrol panele girip Security (Güvenlik) sekmesini “Medium” olarak ayarlayın.
Yine  Edit site list ekranına aşağıdaki adresleri ekleyip ok deyin.

http://dys.meb.gov.tr
http://dysdownload.meb.gov.tr

12- C:\Kullanıcılar\PC Adı\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment\ klasöründeki “deployment.properties” dosyasını not defteri ile açınız.
“deployment.security.level=MEDIUM” satırının altına

deployment.security.use.user.home.java.policy=true

satırını ekleyiniz.

Kullanıcılarda AppData yok ise sol üst köşeden Düzenle + Klasör ve Arama seçenekleri + Görünümden gizli dosyaları gösteri seçip tamam deyiniz.

Bütün internet tarayıcılarının pencelerelerini kapatınız.

Son olarak ise  http://dys.meb.gov.tr adresine giriş yapınız. Bir kurulum daha yapacak çıkan soruya RUN deyiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir