Dünyada Bulunan Yılan Türleri, Yılan Çeşitleri

Dünyada Bulunan Yılan Türleri, Yılan Çeşitleri

Dünyada Bulunan Yılan Türleri, Yılan Çeşitleri

Yaygın bir coğrafyaya yayılmış olan yılan türleri omurgalı hayvanlar grubunda yer almaktadır. Dünyanın her kıtasında yaşayan canlılar dünyadaki her ortamda yaşamaktadırlar.

Karada yaşayan yılan türleri bulunduğu gibi havada uçan ve suda yaşayan yılan çeşitleri olarak her çeşit yılan bulmak mümkündür. Yılanlar çevreye sağladıkları uyumluluk bakımından farklı çeşitleri bulunmaktadır. Birçok yılan çok güzel yüzerler ve iki yaşayışa sahiptirler. Yılanların ayaklarının olmaması engel oluşturmamaktadır.

Yılanların Yaşam Şekilleri

  • Bazıtürlerdeki yılanlarPasifikte ve Hint Okyanusunda yaşarlar. Bu tür yılanlar yumurtlama zamanlarına geldiklerinde kıyıya çıkarlar.
  • Bazı türdeki yılanlar yer kazıp yerde yaşarlar.
  • Bazı türdeki yılanlar ağaçlarda yaşarlar.
  • Bazıları ise mağaralarda yaşarlar.

Yılanların Savunma Biçimleri

   Yılan bir düşmanla karşılaşırsa ölü gibi davranabilirler. Bazıları tepkilerini ağzını açarak gösterebilirler. Bazıları ise kafasını yukarı kaldırarak tepki gösterebilirler.

   Birçok değişik yapı ve görünüme sahip olan sürüngenler zehirli yılanlar ve zehirsiz yılanlar olarak Dünyada yaşamlarını sürdürmektedirler.

Tedavilerde Kullanılan Yılan Zehri

   Eskiden tedavi amacıyla kullanılan yılan zehri günümüz dünyasında da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu zehri kanamaya karşı etkili olan Engerek yılanı tedavilerde kullanılmaktadır. Hücre yok edici etkisi olan kobra yılanı kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Lachesis ve Botrops gibi yılanların zehirleri acil anlardaki tedavilerde kan dindirici olarak kullanılmaktadır.

Dünyada Bulunan Yılan Çeşitleri

1. Kobra Yılanı: Yaklaşık olarak2-5 metre arasında uzunlukları bulunmaktadır. Asya ve Afrika’da farklı türleri bulunmaktadır Başlarında bulunan kapüşon sayesinde kaburgalar desteklenmektedir. Bütün türleri zehirlidir.

2. Piton: 4-10 metre civarında uzunluğa sahiptir. Büyük bir yılan türü olan piton avlarını önce sarıp sıkarak öldürür ve daha sonra da yutmaktadır. Seba Pitonu Afrika’ da, Kafesli Piton ise tropikal Asya’da yaşamını sürdürür.

3. Anakonda: 6-10 metre civarında uzunluğu bulunmaktadır. İki yaşayışlı en büyük yılan türü olarak anılan anakonda Amazonlarda yaşamaktadır. Memeli ve su içmek için gelen kuşları yakalayıp yiyerek hayatlarını devam ettirirler. Zehirsiz yılan türleri arasındadır.

4. Engerek: 50-60 metre civarında uzunluğa sahip zehirli yılan olan Engerek Dünya’nın her yerinde yaşamaktadır. Türkiye’de iki türü bulunan Engerekler Güney ve Akdeniz Bölgesinde yaşamaktadır. Bu türler; Akdeniz Kum Engereği ve Lebetina Engereğidir.

5. Çıngıraklı Yılan: Türleri50 cm ‘den 2 metreye kadar uzamaktadır. Kuzey Amerika’ da yaşamaktadır. Kuyruğunda ses çıkaran deriden çıngırak bulunmaktadır. Çok zehirli yılan olarak anılmaktadır.

6. Yakalı Yılan: 50-70 cm civarında uzunluğa sahiptir. Anadolu’da ve Avrupa’da yaşamaktadır. Çok iyi yüzen bu türler su kenarlarında yaşamaktadırlar. Otların üzerine yumurtalarını bırakırlar.

7. Boa Yılanı: 1-5 metre civarında uzunluğa sahip Boa Yılanı Tropikal Amerika’da yaşamaktadır. Zehirsiz yılanlar arasındadır. Doğurarak üremektedir. Avını önce sararak sonrada sıkarak öldürerek beslenir

8. Monpellier Yılanı: 1,5-2,5 metre civarında uzunluğa sahiptir. Batı Avrupa’nın en büyük yılanlarından olup Fransa’nın güneyinde fundalıkta ve makide yaşarlar.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir