Dövmesi Olanlar MR Çekilebilir Mi?

Dövmesi Olanlar MR Çekilebilir Mi?

Dövmesi Olanlar MR Çekilebilir Mi?

Soru: İnternetten araştırdığımda birkaç yıl önce bir adamın başına böyle bir olay geldiğini devlet hastanesinde MR çekemeyince özel hastanede çekildiğini öğrendim. Başka herhangi bir kaynak bulamadığım için sizden konuyu aydınlatmanızı rica ediyorum.

Dövmeler, MR çekimi için risk oluşturur mu?

Cevap: Dövmenin boyutu ile de alakalı olabilir. Büyük bir dövme ise manyetik olarak mıknatıslanma oluşabilir ve deri yırtıladabilir,genel olarak mr sonuçlarının zaten bozuk çıkacağını da belirtiyoruz bu durumda. Özellikle hapishanede yapılan dövmelerin içinde yüksek miktarda demir tozu bulunur.

Ayrıca Dövme mürekkebi, lenf nodlarına yani bezlerine geçebiliyor ve bu da pet/bt görüntülemede metastaz olarak algılanabilir.

Mr, manyetik rezonans demektir. Metal içeren şeyler manyetik alanda cihazı etkileyerek görüntünün bozulmasına neden olur. Bazı Dövme boyalarında da metal tozu bulunmaktadır. Bu nedenle mr a giren kişinin dövme yerinde kızarıklık, şişme gibi reaksiyonları olabileceği söylenmektedir. Ancak yeni cihazlarda focus çekim ile tüm vücut yüksek oranda manyetik alana maruz kalmaz. Çekimi yapılacak bölge daha çok etkilenir.

Daha önce dövmesi olup da mr çektiğimiz hastalar oldu. Herhangi bir sorun yaşanmadı. Fakat tam dövme yapılan bölgenin üzeri manyetik taramaya girerse metal artefaktı oluşturarak görüntüyü bozar mı ya da bölgede metalin etkilenmesi sonucu lokal reaksiyonlar gelişir mi bir şey söyleyemem. Böyle bir olay hiç olmadı.
Kişisel fikrimi söyleyeyim dövme yaptırmak istesem mr dan çekinmem önemli bir bahane olmazdı. Zaten boyaların hepsi metal alaşımlı mı bilmiyorum.araştırabilirsiniz.

Şuna da açıklık getireyim. Daha önce devlet hastanesinde mr çekilememesinin nedeni o hastanedeki cihazın eski bir cihaz olup lokal odaklanma değil de tüm vücudun manyetik alana maruz bırakılması sebebiyle olabilir. Özelde focus çekim yapabilen yeni bir cihaz bulunmuş ve çekim orada yapılmıştır.

Hapishane Dövmeleri ve MR

Hapishane dövmelerini bilirsiniz belki. Bunlar bolca ağır metal içeren kalem mürekkepleriyle yapılır. Bu tür dövmeleri olan kişiler mr cihazına girdiğinde dövmeleri kabarır, kabuklanmış yaraya benzer bir görünüm oluşturup çok acı verir.

Kaliteli ametallerden mamul bir mürekkeple yapılan dövmeler genelde problem yaşanmaz.

Bu hapishane dövmelerini taşıyanlar özel görüntüleme merkezlerinde MR çekilseler de sonuç değişmez, yine aynı acıyı çekerler, sonuçlar yine aynı düzeyde güvenilmez olur. Sonuçta metal-mıknatıs ilişkisi. Nerede çekildiği fark etmiyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir