Domatesli Biberli Sos Tarifi

Domatesli Biberli Sos Tarifi

Domatesli Biberli Sos Tarifi

Belki yirmi yılı vardır, her sene yaparım bu sosu. İlk olarak Yasemin’den öğrenmiştim. Her sene toplanır hepimize yapardık bu sostan, imece usulü. Çok eğlenirdik yaparken, çok da yorulurduk tabi.

Bittikten sonra en büyük keyfimiz, köşedeki fırından aldığımız çıtır çıtır ata ekmeğiyle, bu sosu bandıra bandıra yemekti. Tabi acı olduğu için ellerimiz ve dudaklarımız yana yana…

Sonra güzellik salonu yıllarında, işyerimizdeki kocaman mutfakta yaptık yıllarca. Kimler geldi kimler geçti, hep keyifle, hep kalabalıkla, hep çok eğlenerek yapardık bu sosu. Müşterilerimize ikram ederdik, bunu beğenmeyen bir kişi bile yok tanıdığım. Bu sos başka, mutlaka yapın.

İster tatlı ister acı biberle yapın. Ben acı top biberle yapıyorum çünkü acıyı çok seviyorum. Ama siz sivri biberle de yapabilirsiniz, yarısını acı yarısını tatlı da kullanabilirsiniz. Paşa gönlünüz nasıl isterse…

Domatesler tarla domatesi olacak. Ankaradayken ayaş domatesi kullanırdım, vakti geçmek üzeredir herhalde şimdi. O yüzden Ankaradakiler elini çabuk tutsun. İzmir’de bu sene ben İtalyan domatesi de denilen yumurta domateslerle yaptım. Ne yalan söyleyeyim ayaş domatesinin yerini tutmadı. Bir de buradaki tarla domatesleri ile deneyeceğim.

Biraz zahmetli ama değer, sakın üşengeçlik edip robotta çekmeye kalkmayın malzemeleri, bunun bir diğer adı da doğrama turşu, doğrayacaksınız yani. 🙂

Sosu yaptıktan sonra kaynattığımız kapakları hızlıca kapatıyoruz ve buzdolabında saklıyoruz. Havalar soğuduğunda balkona koyabilirsiniz.

İşte Domatesli Biberli Sos Tarifi

Malzemeler :

 • 6 kilo domates
 • 1 kilo yeşil biber ( acı- tatlı karışık )
 • 150 gram sarımsak
 • 3 bardak/kap sirke
 • 2 bardak/kap zeytinyağı
 • Kaya tuzu

Yapılışı :

 1. Domatesleri soyup küp küp doğruyoruz. 
 2. Biberleri yıkayıp küçük küçük doğruyoruz.
 3. Sarımsakları da ayıklayıp ince ince kıyıyoruz. 
 4. Büyükçe bir kapta tüm malzemeyi birbirine karıştırıp, üzerine tuz, sirke ve yağı döküp güzelce karıştırıyoruz. 
 5. Tüm tatların birbirine karışması için 30 dk kadar bekledikten sonra, son bir tadım yaparak eksik varsa tamamlayabiliriz. 
 6. En son 1 kilogramlık kavanozlara koyup, suda kaynattığımız kapaklarla sıkıca kapatıyoruz. 
 7. Havalar soğuyuncaya kadar buzdolabında saklayın, aksi takdirde sosunuz bozulur.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir