Domates Soslu Kızartma

Domates Soslu Kızartma

Domates Soslu Kızartma

MALZEMELER

  • 4 tane patlıcan
  • 4 tane kabak
  • 6 tane domates
  • 1 diş sarımsak
  • zeytinyağ
  • 1 çorba kaşığı balsemik sirke
  • 2 çorba kaşığı domates püresi
  • 2 bardak su
  • pul biber, tuz

Domates soslu kızartma yapılışı

Kızartmalar vazgeçilmezimizdir. Patates, biber patlıcan, karışık kızartmalar yazın en güzel yemeklerimizdir. Haydi kolları sıvayın mutfağa geçin şöyle lezzetli domates soslu bir patlıcan ve kabaktan oluşan kızartma yapalım. Öncelikle patlıcanları alacalı soyalım uzun uzun doğrayalım ve bir kaba tuzlu su yapıp patlıcanları suya batırın neden derseniz acısını alır. Patlıcanın hafif bir acımsılığı vardır. Kabakları da alacalı soyalım ve uzunlamasına keselim. Teflon tavanızı ocağa koyalım çok az koyarak kızdırıalım ve kabakları koyup altlı üstlü kızartalım.

Kabaklar kızarırken patlıcanları sudan çıkarıp süzgece koyalım suyu süzülsün. Sulu bir şekil de tavaya koymayın yağ kızgın su değdiği an patlayıp sıçrıyor, bir kere koluma geldi yandım öyle : ) artık daha dikkatli oluyorum. Aman siz de dikkatli olun yağ çok fena yakıyor. Bilirsiniz ki osmanlı zamanın da bizanslılar surlara kuyu yaparak kuıyudan girmeye çalışan yeni çeri askerlerimizin üzerine kızgın yağ dökmüş yakmış.

Kızgın yağ fenadır. Kabaklar kızardı ise bir tabağa kağıt havlu koyup kızaran yağı tabağa alın. Patlıcanların iyice süzüldüğünden eminseniz tavaya alın ve onları da kızartın. Tabağa kağıt havlu koymamızın sebebi ise, yağı emer ve yerken çok yağlı olmamış olur. Patlıcanlar da kızardıktan sonra onları da tabağa alın.

Sosumuzun hazırlanışına geçelim. Ufak bir tencereye su koyup ocakta kaynamaya bırakın bu esna da da domateslerin yeşil olan yerinden kesin ve bir tabağa koyun. Dolaptan buz çıkartıp bir kaseye koyun ve su doldurun bir miktar. Kaynayan suyu domatelerin üzerine dökün ve üstün kapatıp bir süre bekletin kaynar suyun için de domatesleri.

Daha sonra kaynar sudan çıkarıp buzlu suya atın ve süzerek ayrı bir tabağa alın. Soyarak ince ince doğrayın püre haline getirin bıçakla kıyarak veya blender da da kıyabilirsiniz. Sarımsağı da soyup rendeleyin domatesin içine ve bir tabağa alın hafif hafif yağ katarak çırpıcı ile çırpın yoğun kıvama gelince balsemik sirkeyi ekleyin, tuz ve pul biberi de ekleyin. Güzelce bir kere daha karıştırın. Sosunuzun rengini beğenmediyseniz az daha dometes püresi katabilirsiniz ve kızarmıs patlıcan ve kabaklarımızı güzel bir servis tabağına alalım.

Bu mükemmel domates sosunu üzerine gezdirelim. Dilerseniz üzerine fesleğen ufalayabilirsiniz veya nane. Yanında yalnız çok ekmek tüketmeyin, kızatma yiyoruz zaten kilo yapıcı bir yemek  bir dilim kepekli veya bir dilim tambuğday ekmeği yeterli olur, bir kase de naneli yoğurt da yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir