Dış Gebelik Yani (Ektopik Hamilelik) Nedir?

Dış Gebelik Yani (Ektopik Hamilelik) Nedir?

Dış Gebelik Yani (Ektopik Hamilelik) Nedir?

Kelime anlamı ile dış gebelik; döllenmiş olan yumurtanın rahimin dışında üreme sisteminde bir yere yerleşmesi olarak tanımlanabilir.

Genellikle dış gebelikler fallop tüpü olarak tanımlanan bir kanalda gerçekleşir. Ceninin yaşama şansı olmayan dış gebelik anne adayının gebelik beklentisini hüsrana uğratabilir. Dış gebelik türü, genetik faktörlerden de kaynaklanacağı gibi aynı zamanda, çevresel durumların etkisinden de olabilir.

Dış Gebelik Korkulu Rüyanız Olmasın

Bu tür gebelikler genellikle doğum yaşını geçmiş anne adaylarında, genital bölgelerin enfeksiyonlanmasında, rahime ya da karın içi bölgesine yapılan operasyonlar gibi pek çok etki ile oluşabilen dış gebelik normal bir gebelik ile aynı belirtileri verir.

Bebek sahibi olmak isteyen hanımların karşılaşmak istemediği bir durum olan dış gebelik zamanında müdahale edilmediğinde iç kanama gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Dış gebeliğin oluştuğu fallop tüpü bu gebelik nedeni ile oldukça fazla zarar görmektedir. Bu nedenle normal gebe kalma şansını yarıya indirir.

Dış gebelikle karşılaşan hanımların mutlaka doktor gözetiminden geçerek gerekli müdahaleleri yaptırması gerekmektedir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir