Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İnsanların belki de acısına dayanamadığı tek ağrıdır; Diş ağrısı.
Diş ağrılarının genel sebepleri, diş bakımlarımızı dikkatli şekilde yapmamamız yada büyüyen vücudumuzla birlikte diş yapılarımızın değişmesidir. Diş ağrıları genel olarak küçük sızıntılar halinde başlayarak çene ve damak kısmından başın üst bölgelerine doğru nüfuz eder ve bu doğrultuda katlanılmaz bir ağrı haline gelirler.

Dişlerin ağrı yaratan kısımlarının öncelikle sinir uçları olduğu bilinmelidir. Sinir uçları, çürük yada dişte ki kırıklardan dolayı dışarı kalır ve hava ile temas eder. Hava ile temas eden sinirler ağrıyı beyine gönderir. Bu yüzden diş ağrılarının en önemli noktası sinir uçlarını bir şekilde kapatmak yada uyuşturmaktır.

Bazı ağrı kesicilerin diş ağrılarını kesmemesinin sebebi sinirlere ulaşamamasıdır. Güçlü ağrı kesicilerden olan Majezik bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Bunun dışında ev de bulunduğunuz vakitlerde dayanılmaz bir diş ağrınız baş gösterdiyse ağzınıza bir iki küçük parça karanfil alarak ağrınızın şiddetini azaltabilirsiniz. Ağzınıza aldığınız karanfili, ağıran dişinizin etrafında diliniz ile dolaştırırsanız karanfilin içerisinde bulunan uyuşturucu etki sinirlerin hava ile temasını kesecek ve ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
Evinizde hem ağrı kesici hem de karanfil yok ise diş ağrınızı geçirmek için buz kullanabilirsiniz. Buzu elinize taktığınız bir eldiven ile tutup (dişinize mikrop bulaşmaması için), ağıran dişin diş minesine değil alt yada üst damağınıza bastırdığınız taktirde sinirleri donduracaktır.

Buzu ilk koyduğunuz da hafif bir ağrı hissinden sonra , damağınızdan dişlerinize gelen sinirler soğukluğun etkisi ile aktifliğini kaybedecek ve bu doğrultuda çok uzun süreli olmamakla birlikte diş ağrılarınızdan uzaklaşacaksınız.

Dişe rakı basmak yada anasonlu ürünleri tüketmekte ağızda oluşacak uyuşma hissinden dolayı düş ağrılarınızı kısa süreliğine hafifletecektir. Küçük bir pamuk parçasına damlattığınız birkaç damla rakıyı , ağıran dişin etrafına sürmeniz yeterli olacaktır.

Tüm bu yöntemlere rağmen kısa zaman içerisinde diş hekiminizden randevu almanızı ve ağız sağlığınızı uzman hekimler gözetiminde tedavi ettirmenizi öneriyoruz. Diş ağrısı çektiğiniz anlarda ise yiyecek ve içecek içmemeniz sizin için faydalı olacaktır.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir