DAOStack Nedir?

DAOStack Nedir?

DAOStack Nedir?

Daha önce sapien.network projesini incelerken DAOstack ile karşılaşmıştık, sapien network projesi ile DAOstack’ın bir ortaklığı vardı. Sadece Sapien değil Gnosis, Menlo,Endor,iAngels ve daha pek çok proje ile iş birliği bulunmaktadır.

DAOstack nedir?

Blokchain’i ölçeklendirmek üzere geliştirilen bir proje diyebiliriz. Daha önce incelediğimiz CardStack projesine benziyor. DAO sözcük anlamı decentralized autonomous organization’un kısaltmasıdır. Tam Türkçe karşılığı ise merkezi olmayan özerk organizasyon anlamına gelir.
Merkezi olmayan özerk şirketler yani DAO’lar DAC denilen bilgisayar ortamında kodlanmış merkezsiz akıllı sözleşmelerle yönetilirler. Şuan için bu akıllı sözleşmeleri devlet hukuklarında herhangi bir yeri bulunmuyor. Fakat gelecekte akıllı sözleşmeleri çok daha fazla duyacağımızı ve bu sözleşmelerin aynı zamanda hukuki geçerliliğinin de olacağını düşünüyorum. DAOStack projesi, Ethereum alt yapısını kullanıyor.

Problem – Çözüm

DAO’lar yani merkezsiz yapıların işleyişi yönetilmesi gibi konularda bir güven problemi vardır. DAOstack bu problemi çözmek için ortaya çıkıyor.
Merkezsiz yapılar için DAOstack güvenli bir kalıp olacak. Beyaz sayfasında DAOstack bloggerlerin kullandığı hazır bir alt yapı olan wordpresse benzetilmiştir. Yani bir blog açmak istediğinizde sıfırdan önce wordpressi yazmak ve daha sonra blogunuzu oluşturmak yerine, şak diye wordpressi kurup yazılarınızı girmeye başlayabiliyorsunuz. Eğer wordpressi en baştan kendiniz yapmaya kalksaydınız muhtemelen pek çok açık olacaktı. Büyük bir zaman kaybı da çabası. Fakat wordpress binlerce geliştiricisi ve binlerce kullanıcısı ile güvenli bir hazır platformdur. Her blog açan sıfırdan kendi blogunu kodlamak yerine wordpres yada benzeri uygulamaları kullanmaktadır.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir