Çörek Otu Faydaları Neler

Çörek Otu Faydaları Neler

Çörek Otu Faydaları Neler

Çörek Otu Faydaları Neler

Çörekotu bugün hâlâ tüketiminin en fazla olduğu bitkilerin başında gelir. Geçmişten günümüze tarih boyunca tıp alanında kullanımı en fazla olan ve önemi büyük bitkilerdendir. Sağlık alanında birden fazla faydasının olmasından dolayı üzerinde en fazla bilimsel çalışma ve araştırma yapılmış olan, bu çalışmalara günümüzde de devam edilen bir bitki türüdür. Çörekotuna bakıldığında kullanımı baz alınırsa, çörekotunun tohumlarından ve çörekotunun yağından faydalanıldığı bilinir. Aynı zamanda çörekotunun yağı ve tohumları birtakım hastalıklara karşı son derece önemlidir. Siyah tohumları vardır yapı olarak ise susama benzer özellik gösterir. Baharat olarak mutfaklarda yerini alır. Baharat kullanımındaki parçalar ise siyah olan tanecikler bitkide bulunan tohumlardır.

Çörek Otunun İyi Geldiği Hastalıklar 

Çörekotu bakıldığında adeta şifa kaynağı bir bitkidir. Kullanım alanı yelpazesi de oldukça geniştir. Bundan dolayıdır ki tarih boyunca süregelip bir kullanımı mevcuttur. Çörekotunun iyi geldiği hastalıklara gelin birlikte göz atalım.

  • Hipertansiyonu olan kişilere iyi gelir.
  • Karaciğer hastalıkları olan bireylere iyi gelir.
  • Böbrek hastalıkları olan kişilere iyi gelir.
  • Enfeksiyon hastalıkları yaşayan bireylere iyi gelir.

Cilt hastalıkları yaşayan bireyler için de oldukça büyük etkiye sahiptir.

Çörekotunun Sağlığımız Açısından Faydaları Nelerdir? 

Çörekotunun kullanım alanı yelpazesi oldukça fazla ve geniş olmasının beraberinde sağlık açısından faydaları da saymakla bitmez.  Kanser savar özellik gösterir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda kanser çeşitlerine iyi gelen brokolinin

  • Akciğer kanserine
  • Meme kanserine
  • Böbrek kanserine
  • Karaciğer kanserine
  • Cilt Kanserine
  • Prostat kanserine

Yukarıda belirtilen kanser tiplerinin tedavilerinde ve tedavi süreçlerinde çörekotunun tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Çörek Otunun Tedavisine Destek Olduğu Rahatsızlıklar

Alerji Tedavilerinde Çörekotu Kullanımı: Alerjik reaksiyonlara kullanılan çörekotu en fazla kullanım alanına rastlanıldığında, burun alerjisinde oluşan semptomları azalttığı incelenmiş. Burunda oluşan çeşitli hastalıkların tedavilerine de iyi gelir. Çörekotu, burunda oluşan tıkanıklık durumlarında, burun akmasında, hapşırma gibi durumlarda ve burun kanallarında oluşan şişkinlik gibi alerjik kaynaklı sağlık sorunlara iyi gelir.

Alzheimer hastalığında çörekotunun rolü vardır. Yapılan araştırma ve incelemelere göre çörekotunun Alzheimer hastalarına umut veren bir yapısı olduğu incelenmiş. Çörekotunun bunların beraberinde, bellek durumunu, dikkat konusundaki odak noktayı ve konsantrasyon durumunu arttırdığı söylenir.

Astım tedavisinde, bronşit ve epilepsi hastalarının tedavi süreçlerinde önerilen sağlık sorunudur. Ağız yolundan alınan çörekotu akciğerlerdeki bulunan çalışma fonksiyonunu iyileştirmekle birlikte astım sorunu yaşayan hastaların hışırtı biçimde solunumlarını ve geçirdikleri öksürük ataklarını azaltmada oldukça etkilidir. Bir diğer yandan da bronşit rahatsızlıklarına iyi geldiği görülür.

Yapılan incelemeler doğrultusunda geçirilen epilepsi nöbetlerini azalttığı söylenilse de kesin ve net bir sonuç ortada yoktur. Söylenilene göre düzenli bir şekilde gün içerisinde 2 gram çörekotu öğütülmüş bir şekilde tüketilmeli ve bu uygulamayı 12 gün boyunca devam ettirilmesi gerektiği söylenilir. Böylece geçirilmekte olunan ve geçirilmesi mümkün olan epilepsi nöbetlerini önleyici aynı zamanda azaltıcı etkiye sahip olduğu kesin olmamakla birlikte söylenilir.

Çörek Otunu Kimler Tüketmelidir?

Yüksek kolesterol rahatsızlığı bulunan hastalarında tüketmesi önerilir. Çörekotu öksürüğe iyi gelir ve art arda tutan öksürük nöbetlerini azaltıcı etkisi vardır. Hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır bu sayede enfeksiyonları söküp atar. Grip tedavilerinde kullanımı da oldukça mümkündür. Baş ağrısı yaşayan kişilerde aprı kesici özelliğe sahiptir. Adet rahatsızlıklarında sancıların hafiflemesinde son derece önemli bir etkiye sahiptir. Hücre yenilenmesinde gerekli besin kaynaklarındandır. Bu yüzden yaralar çabuk iyileşir.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir