Çok Güzel Değişik Omlet Tarifi

Çok Güzel Değişik Omlet Tarifi

Çok Güzel Değişik Omlet Tarifi

Eğer siz de benim gibi bir yumurta aşığıysanız, her sabah yumurtayı bin türlü hale sokmak için ne hokkabazlık yapacağınızı şaşırıyorsanız, omleti bir de bu şekilde deneyin.

Dikkat edilmesi gereken çok fazla bir şey yok. Birincisi tabi ki, yumurta. Eğer bulabilirseniz mutlu tavuk yumurtası alın. Böyle söylediğimde etrafımdakiler bana çok gülüyor. Yumurtanın mutlusu mu olurmuş diye. Evet oluyormuş arkadaşlar. Özgür dolaşan, eşinen, doğayla içiçe, bol bol börtü böcek yiyen tavuk mutlu oluyormuş, ve tabi yumurtaları da. E bunu nereden bulacağız diyeceksiniz, haklısınız, bu yumurtalar altın kıymetinde. Eğer yakınlarda köyde yumurtalarını satan birini bulursanız çok şanslısınız. Ben sırf bu yumurtaları almak için 80 km yol gittiğimi bilirim… Ama bulamayanlar da marketlerden organik yumurta ya da cage free diye satılan yumurtalardan alabilirler.

Bir de sucuk meselesi var. Ben Aluçdağı diye bir marka keşfettim  Ankara’da. İçinde %100 danaeti ve baharattan başka hiçbir şey yok. Organik değil ama tamamen doğal. Aynı zamanda ısıl işlem görmeden doğal fermente edilmiş bir sucuk. Tam bizim geleneksel Türk sucuğu tadında. Baharatı, her şeyi çok kararında, şiddetle tavsiye olunur.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise, omletimize koyduğumuz domatesi doğrarken, suyunu ve çekirdeklerini çıkarıyoruz. Yoksa omletimiz sulanır, bu da istemediğimiz bir şey…

İşte tarifimiz…


Malzemeler :

 • 3 yumurta
 • 2 adet sivri biber
 • 1 küçük domates
 • Dilediğiniz kadar sucuk
 • ½ bardak kadar rendelenmiş peynir
 • Çeyrek bağ maydonoz

Yapılışı: 

 1. Biberleri ince olarak kıyıp bir kenara bırakıyoruz.
 2. Domatesleri dörde bölüp, içinden çekirdeklerini ve sulu kısımlarını çıkararak, küçük küpler halinde doğruyoruz.
 3. Sucuğu da küçük küpler halinde doğruyoruz.
 4. Maydonozları incecik kıyıp bir kenara koyuyoruz.
 5. Peynirimizi rendeliyoruz.  
 6. Bir kasede üç yumurta, peynir ve maydonozu karıştırıyoruz.
 7. Bir tavaya az zeytinyağı koyup, önce biberleri sonra da domatesleri güzelce soteliyoruz. Üzerine sucuğu da ekleyip çok kurutmadan pişiriyoruz. 
 8. Tavadaya yumurtalı karışımımızı da ekleyip, içindeki malzemeler homojen bir şekilde dağılana kadar tavayı sallıyoruz. 
 9. Omletimiz pişmeye yakın olduğunda, ikiye katlayıp biraz daha pişmesini bekledikten sonra altını kapatıyoruz.
 10. Yanına da çay demleyip afiyetle yiyoruz…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir