Çocuklu Aileler İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Çocuklu Aileler İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Çocuklu Aileler İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Çocuklu aileler dekorasyon konusunda zorlanabilir. Hem göz alıcı hem de çocuklarına uygun dekorasyon fikirleri bulmakta zorlanmaları gayet normaldir. Özellikle güvenlik konusuna çocuklu ailelerin çok dikkat etmesi gerekir. Dekorasyon ürünlerinde kullanılan cam gibi kırılabilen maddeler çocuklar için tehlike oluşturabilir.

Özellikle küçük yaşta çocuğu olan kişiler vakitlerinin birçoğunu çocuklarıyla birlikte geçirirler. Dolayısıyla yalnızca çocuk odasının değil salon ve mutfak gibi ev bölümlerinin de çocuklara uygun objelerle dekore edilmesi gerekecektir.

Çocuk Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Aileye yeni katılacak bir üyenin olması özellikle ebeveynleri son derece heyecanlandırır. Ailenin yeni üyesi için bebeğin hoşuna gidecek ve sevebileceği bir oda hazırlamak bebek bekleme sürecinin en güzel anlarından birisidir. İlk aylarda sürekli yatan bebeklerin rahat bir yatağa ihtiyaca vardır. Yatak dışında anne karnındaki havayı anımsatacak bir ışık dengesini oluşturmak hiç de fena olmaz. Sakinliğin ve dinginliğin başrol oynaması gereken yeni doğan bebek odalarında canlı ve göz yorucu renkler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Açık tonlarda duvar boyaları tercih edilmesi öneriliyor. Biraz daha büyük bebeklerde ise oyun çağı geldiğinden daha farklı dekorasyon fikirleri oluşmaktadır. Öncelikle çocuğun ebeveynlerinden birisinin yanında olmasına zorunlu kalmadan oynayabileceği güvenli bir oyun alanı oluşturmak gerekiyor. Çocuğun yaşına göre oyuncaklar seçilip boğaz yoluna kaçma ihtimalinden çocuğu korumak gerekir. Oyun alanına ek olarak yaş grubuna göre eğitici duvar kâğıtları kullanılabilir. Ya da cinsiyetine göre renkler tercih edilerek duvar boyamaları yapılır. Ders çalışması gereken yaş grubunda ise boyunun uzanabileceği bir kitaplık ve çalışma masası da çocuğun eğitimi açısından son derece önem taşır. Her ne kullanılarak dekor yapılırsa yapılsın mutlaka insan sağlığına zarar vermeyecek sağlıklı ahşap ürünler kullanılması gerekir. Plastik ve silikon ürünler ciğerlerin gelişimini olumsuz etkileyerek çocukların sağlıksız birey olmalarına neden olabilir.

Çocuklu Aileler İçin Salon Dekorasyonu

Salonlarda genellikle gösterişli objeler ve mobilyalar kullanılır. Misafirlerin ağırlandığı bölüm olduğu için, dekorasyon anlamında evin en çok özenilen bölümüdür. Salon dekorasyonu için çocuklu ailelerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır.

  • Sivri uçlu ve köşeli objeler çocuklar için tehlikelidir. Hızlı hareket eden çocuklar köşelere çarpabilir ve istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunu önlemek için sivri köşelere koruyucu ekipman takılabilir.
  • Cam gibi kırılabilen objeler çocuklu aileler uygun değildir. Bir süreliğine bu objelerin kaldırılması daha uygun olur.
  • Bazı bitkilerin yaprakları zehirli olabilir. Çocuklu ailelerin evlerinde bulundurdukları bitkileri bu anlamda iyi araştırması gerekir.
  • Çocukların seveceği detaylara salonunuzda yer vermeniz işinizi kolaylaştırır.

Çocuğunuzla birlikte çektirdiğiniz fotoğrafları salon duvarlarınızı süslemek için kullanabilirsiniz.

Çocuklu Aileler İçin Mutfak Dekorasyonu

Çocuklar için mutfağı eğlenceli hale getirmek mümkündür. Böylece yemeklerini daha severek yerler. Mutfakta kullanacağınız renkli objeler özellikle küçük yaştaki çocuğunuzun dikkatini çekecektir.

Ayrıca siz iş yaparken onun oturması ve atıştırması için bir mama sandalyesi edinebilirsiniz. Farklı buzdolabı süsleri kullanarak çocuğunuz için mutfağı daha eğlenceli bir alan haline getirebilirsiniz. Özellikle magnetli aksesuarlarla oynayarak çocuğunuz hoşça vakit geçirir.

Çocuklu Aileler İçin Aksesuar Fikirleri

Çocuklu aileler evlerini süslemek istediklerinde fotoğraf çerçevelerinden ve farklı boyuttaki tablolardan yararlanabilirler. Ayrıca kolay kırılmayacak, kalın yapılı aksesuarlar da kullanılabilir. Böylece çocuklar aksesuar fikrine alışır ve dokunmaması gerektiğini öğrenebilir.

Aksesuar olarak tercih ettiğiniz objeleri ilk aşamada daha yüksek bir yere koymayı tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz alıştıktan sonra ise istediğiniz yerde rahatlıkla kullanırsınız. Onun yaptığı resimleri de evin farklı bölümlerine asabilirsiniz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir