Çocuklarda Oluşan Pamukçuk İçin Yapılabilecek Uygulamalar Nelerdir?

Çocuklarda Oluşan Pamukçuk İçin Yapılabilecek Uygulamalar Nelerdir?

Çocuklarda Oluşan Pamukçuk İçin Yapılabilecek Uygulamalar Nelerdir?

Bebeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin eksikliği pamukçuğa neden olabilir. Annede bu hastalığa neden olan virüs varsa virüs bebeğe süt yoluyla bulaşabilir. Benzer şekilde, bebeğin bir bebeği varsa, bebek annenin göğsünün enfekte olmasına neden olabilir. Sterilize edilmemiş biberonlar, emzikler ve sigara ağızlığı gibi eşyalar da enfeksiyona neden olabilir. Bulaşıcılık oluşumunu önlemek için bebeklerin kullandığı malzemelerin hijyenik tutulması gerekir. Bebeğiniz biberon veya emzik kullanıyorsa, lütfen bunları kullanmayı bırakın veya iyice temizlenip durulandığından emin olun. Bebeğinize veya çocuğunuza çok katı olmayan ve beslemesi daha rahat olacak sulu yiyecekler verin.

Bunun ışığında özellikle emziren annelerin bebeğin ağzına pamukçuk oluşumuna dikkat etmeleri gerekir, çünkü annenin göğüslerini enfekte edebilir.  Anal pamukçuk için bebeğinizin genital bölgesini sık sık havalandırın, ellerin ve genital bölgenin hijyenine dikkat edin. Pamukçuğu ilk gördüğünüzde, bebeğinizin ağzının içini kuru bir bezle silmeye çalışın. Tabaka düşmezse kahve fincanını ve kabartma tozu tozunu kahve fincanına koyun, suya temiz gazlı bezi ıslatın ve bebeğin ağzını silin ve günde 3-4 kez beslemeden sonra uygulayınız.

Pamukçuk Uzun Sürerse Ne Yapılmalı?

Pamukçuk iki ila üç günden uzun sürerse, bebeğinizin iştahı zayıfsa ve şiddetli huzursuzluk varsa, evde tedaviye yanıt vermiyorsa ve sıklıkla tekrar ediyorsa, bir doktora danışmalısınız. Doktorunuz, oral ve genital pamukçuk tedavisi için gerekli ilaçları başlatacaktır. Sık pamukçuk varsa, fiziksel direnç testine tabi tutulacaktır.

Bebeklerde Sık Görülen Pamukçuk Nedir?

Pamukçuk, yanaklarda, dilde ve üst çenede süt beyazı lezyonlar şeklinde kendini gösterir ve Candida mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Bu hastalık genellikle yeni doğan bebeklerde görülür ve bir yaşın altındaki çocuklarda sık görülen bir enfeksiyondur. Antibiyotik kullanımı ve hormonal değişiklikler mantarların büyümesi için elverişli koşullar yaratır. Normal bir doğumdan sonra  bebeğin solunum sistemine ve sindirim sistemine girer ve genellikle ilk hafta içinde ortaya çıkar.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Önlenir?

Her emzirmeden önce ellerinizi iyice yıkanmalıdır. Emzirmeden önce göğüslerinizi kuru bir bezle silebilirsiniz. Günde bir kez nazikçe yıkamak yeterlidir. Emzirmeden sonra göğüs uçlarınıza birkaç damla süt damlatma yapılabilir. Asla karbonat veya sabun kullanmayın. Çünkü göğüslerin fazla temizlenmesi bölgedeki flora dengesinin bozulmasına neden olacaktır. Meme ucundaki çatlaklar mantar oluşumunu artırabilir.

Çatlakları, kaynar su ile soğutulmuş ılık su, birkaç damla son anne sütü, haşlanmış meme uçlarında saf lanolin kullanarak tedavi edebilirsiniz. Ayrıca biberon kullanımı mevcutsa bu açıdan çok dikkatli bir şekilde dezenfekte etmelisiniz. Bir sterilizatör kullanabilir veya suda yaklaşık 5 dakika kaynatabilirsiniz. Temizleme etkisinin iyi olup olmadığından emin değilseniz, pamukçuk devam ettiği sürece emzik ve biberon kullanmayı bırakabilirsiniz.

Pamukçuk Belirtileri Nelerdir?

Pamukçuk, dilde beyaz lekeler, mantara benzeyen bir tabaka olarak görünür ve dilde bir tabaka oluşturur. Tedavi edilmezse ağrıya neden olabilir. Bebekler emmekte ve beslemekte güçlük çekerler ve çabuk kilo verirler. Sinirlilik, huzursuzluk, isteksizlik ve ateş aynı anda ortaya çıkar. Bu hastalık erken doğan bebeklerde daha yaygındır.

Pamukçuk oluşturan lekeler ve mantarlar hastanın ağzında, dilinde ve anüsünde görülebilir. Ayrıca bebek huzursuzluğu mevcutsa, emmek eylemini gerçekleştirmiyorsa, meme reddi mevcutsa, biberon ile süt teklif edildiğinde dahi isteksizlik varsa, emerken yutma güçlüğü çekiyorsa, bebek memeyi ağzına aldığında süt gelmesiyle çok ağlıyorsa, nadir de olsa ateşi belirtileri varsa bebeğinizde pamukçuk meydana gelmiş olabilir. Bebeğinizin dil üzerinde süt kalıntıları gibi beyaz tabaka mevcutsa doktora danışılması gerekmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir