Çocuklar Kaç Yaşında Televizyon İzlemeli?

Çocuklar Kaç Yaşında Televizyon İzlemeli?

Çocuklar Kaç Yaşında Televizyon İzlemeli?

Yapılan araştırmaya göre uzmanlar dört yaşına kadar televizyon izlenilmemesinden yana ancak yaşadığımız bu dünyada bunu yapabilmek gerçekten çok zor. Olması gereken ise en azından iki yaşına kadar çocukların televizyon ile tanıştırılmaması gerekiyor.

Birçok anne veya anne adayı çocuğunun televizyondan sayıları ve kelime bilgisine yeni kelimeler kattığını ve bunun iyi olarak gösteriyor. Ancak maalesef çocuklara televizyon hiçbir şey katmamakta.

Çocuklar televizyonda ki büyülü dünyaya kapılıp, dış dünya ile olan ilişkisini kesiyor.

 

Erken yaşta televizyon izlemeye başlayan çocuklarda görülen bazı davranış bozuklukları ;

  • Öğrenmede güçlük çekme
  • Hiperaktive
  • Dikkat Dağılıklı
  • Yemek yeme – içme sorunları

 

Televizyon Yerine Öğretici Oyunlar

Televizyonda ki gereksiz programları izlemesini yerine , çevresinde bulunanları keşfetmeye , doğru hareket ederek enerjisini doğru yönlendirmesine fırsat vermelisiniz. Oyun derken bilgisayar oyunları dahil değildir. Bilgisayar oyunlarıda çocukları kendi büyülü dünyasına katarak , aynı bozukluklar yaşanabilmektedir. Televizyon izlemek için ağlayan , tuturan çocuğa , ona daha fazla keyif verecek oyun seçenekleri oluşturabilirseniz bir süre sonra televizyon izleme alışkanlığından vazgeçecektir.

Boş zamanları ailecek televizyon izleyerek geçirmektense , eğitici oyunlar oynayıp sohbet etmeyi tercih edebilirisiniz. Sorunsuz iletişim kurabilen ve her şeyi konuşarak paylaşan , çözen bireyler yetiştirmek ancak sizin sayenizde olur.

Bulunduğumuz şartlar içerisinde çocukları televizyon ve televizyon programlarından uzun bir süre uzak tutmak kolay olmayacaktır. Ancak televizyon izleme süresini kısıtlar, izlediği içerikleri denetlerseniz , öğretici oyunlar oynayıp iletişim içerisinde olursanız bir süre sonra çocuk televizyon yerine sizinle zaman geçirmek isteyecektir.

Televizyonun Çocuklar İçin Tehlikeleri

21. Yüzyılda artık teknolojisiz bir hayat düşünemez hale geldik. Televizyon,cep telefonu ve tabletler artık olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Peki teknolojiyi nereye kadar kullanmalıyız? Teknolojinin ne kadarı yararlı ne kadarı zararldır? Çocuklarımıza teknolojinin nimetlerinden faydalanmalarını sağlarken zararlarından nasıl koruyabiliriz?

Arka arkası gelebilecek bir çok sorudan televizyon ve çocuklarımıza olan etkilerini konu alacağız bugün.  Televizyonlar artık vazgeçilmezimiz bunu kimse inkar edemez televizyonsuz bir hayatı da kimse düşünemez sanırım. Peki bilgi kaynakları olan televizyonun zararlarından korunmak için neler yapmalıyız? Çocuklarımız günde ne kadar televizyon izlemeli. Bu sorulara cevap vermeye çalışacağız..

Yapılan araştırmalara göre 6 yaş altı çocuklar günde ortlama 2 saatini televizyon karşısında geçiriyor bu süre 8-18 yaş arası için 4 saate çıkıyor. Bu yaş aralığında 4 saatin yanında yaklaşık 2 saatte tablet,bilgisayar gibi diğer cihazların karşısında vakit harcıyor.

Amerikan Pediatri Akademisi 0-2 yaş arasında hiçbir şekilde televizyon izlememesi gerektiğini belirtiyor. Bunun en büyük nedeni beyin gelişiminde ilk 2 yılın en kritik dönemdir. Bu dönemde sağlıklı gelişim için bu tür teknolojik aygıtlardansa anne baba ile birlikte çeşitli aktiviteler ile sağlıklı sosyal gelişim sağlanabilir. Yaş ilerledikçe bu aktivitelere ödev yapma arkadaşlar ile oynama eklenerek sosyal gelişim arttırılabilir.
Diğer yandan televizyon karşısında çok vakit geçiren çocuklarda aşağıdaki gibi sorunlar artabilir.

  1. Televizyon karşısında 4 saatten fazla vakit geçiren çocuklar obez olma tehlikeleri artabilir.
  2. Ayrıca televizyondaki şiddet eylemleri çocukların daha saldırgan olması ve her şeyden korkar hale gelebili

Sıfır televizyon en köklü çözüm olduğu düşünülse de eğitici oyunlar,eğitici programlar gibi programların günde 1 saat seyredilmesi çocuklarımız için faydalı olabilir diye düşünüyorum

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir