CKS Sorgulama Nedir? Hakkında

CKS Sorgulama Nedir? Hakkında

CKS Sorgulama Nedir? Hakkında

ÇKS Belgesi Sorgulama ve Önemi

Çiftçilerimiz bilindiği üzere yetiştirdikleri ürünlerin desteklemelerinden faydalanmaları ve üretimlerini belgelemeleri adına çiftçi kayıt sistemine kayıt olurlar. 2016 yılı itibariyle çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan Türkiye’de çiftçi sayısı 2.5 milyonu aşkındır.

Dört tarafı denizlerle çevrili ve tarım ülkesi olarak nitelendirilen ülkemizde, her dört kişiden biri geçimini tarımdan sağlamaktadır, çks sorgulama artık web adresinden yapılabilecek kadar kolay bir hal almıştır. Siz de çks belgesi sorgulama için sadece TC ‘niz ile http://cksbilgi.tarim.gov.tr/ adresinden sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Çiftçi kayıt sisteminin belgesi olan ÇKS belgesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Tarım kredisine başvuru yapacaksanız eğer, sadece çks belgeniz yeterli olmayabilir.

Tarım kredisi için gerekli evraklar arasında mutlaka istenecek olan çks belgesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir;

Bankalara çiftçi kredisi başvurusu yapacaksanız eğer, bazı bankaları online çks sorgulama sistemiyle, ilgili çks belgenizi anında sorgulayabilir, bu sebeple çks belgenizin tarihine ve evrağın ıslak imzalı olmasına dikkat edin.

Bankalar çks belgenizin yanı sıra çiftçilik belgesi de isteyecektir. Bu belgelerin ikisi farklı şeylerdir. çiftçilik belgesi nasıl alınır? Diye soracak olursanız eğer, bu evrak ilgili tarım yaptığınız ilin Ziraat Odasından temin edilebilmektedir. ÇKS Belgesi ise ilçe tarım merkezlerinden alınabilir, çks belgesi ve çiftçilik belgesi kredi başvurusu için gerekli evraklardır.

Çks belgesinde yer alan ‘’KR’’ ifadesi, çiftçinin icar ile (kiralama) işlediği araziler için kullanılır.

‘’KM’’ ifadesi ise, çiftçinin kendi malı olarak işlediği tapulu alanıdır. Kira olarak işlenen alanların tapu fotokopisine kredi başvuru esnasında gerek yoktur. KM/M1 olarak gösterilen alanlar ise, çiftçilerin muvafakat ile işlediği, hisseli yer anlamına gelen terimdir. Çiftçi kredisi başvurusu aşamasında bu alanların tapu fotokopisine ihtiyaç vardır. Çünkü tapuda yer alan hisseye düşen pay ardından, sistem gelir girişi yapabilmektedir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir