Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ciltte lekeden kaynaklı hastalıklar bir hayli fazladır. Güneş ışınları, hormonlar, doğum test hapları ve tüp bebek tedavisi sırasında alınan hormonlar, muhtelif ilaçlar ve hatta kozmetikler leke oluşumunun en sık görülen nedenlerindendir. İşin uzmanları tarafından yapılmayan lazer ve soyma tedavileri de lekeye sebep olabilir.

En sık rastlanan cilt lekeleri; güneş lekeleri, çiller, gebelik lekeleri, kozmetik ürün kullanımından sonra oluşan lekeler, bitkilere bağlı gelişen lekeler, sivilce ve cilt yaralarından sonrasında oluşan lekeler. Bazen cilt lekeleri, deri kanserinin işaretçisi olarak da karşımıza çıkabilir. Özellikle farklı renk tonlarında leke ise, asimetrik, kanama, kaşıntı, kabuklanma yada üstünde aleni yara şeklinde bulgular var ise şahıs muhakkak deri kanseri açısından bir dermatoloğa görünmelidir. Ancak yine belirtmek gerekirse deri kanseri, cilt lekelerinin minik bir kısmını oluşturur.

el üzerindeki deri lekeleri görseli

Leke tedavisinde kullanılan yöntemler hangileri?

Leke tedavisinde oldukça farklı yöntemler vardır. Ancak her tedavi her hastaya uygulanamıyor. Cilt tipimiz ve oluşan lekenin derinliği tedavi seçiminde en kritik noktalardır. Cilt tipimiz derken aslen cildimizin tonundan bahsediyorum. Cilt tipleri 1-6 arasındadır, 1; açık bir tene sahip, kızıl, çilli, renkli gözlü kişiler olarak adlandırılırken, 6 ise siyah ten olarak sınıflandırılır. Türkiye’de en yaygın görülen cilt tipleri ise 3 ve 4’dür. Maalesef bu cilt tiplerinde cilt problemleri çok sık gözlenir. Dolayısıyla hem cilt tipimiz, hem de genel olarak güneşin zararlı ışınlarına yoğun maruz kalan bir ülke olarak cilt lekesi problemi yaşayan şahıs sayısı Türkiye’de oldukça fazladır.

Lekenin derinliği ise tedavi aşamasında dikkat edilen öteki noktadır. Çıplak gözle lekenin derinliği tespit edilemez. Özel bir ışık ile bakarak lekenin derinliğini tespit ederiz. Leke, yüzeysel ise işimiz daha kolaydır. Yüzeysel soyma işlemi gerçekleştirilir, gidişata bağlı olarak 3 haftada bir seanslarımızı yaparak lekeleri yok edebiliriz. Ancak derin bir leke var ise sabır ve uzun bir zamana gereksinim duyarız, doğal olarak kombine tedavilere de. Genellikle leke tedavilerinde krem ve serumlar, muhtelif kimyasal ilaçlar, yüksek teknolojili lazer sistemlerini tek başına yada birlikte olacak biçimde uygularız. Son yıllarda üzerinde çok sık çalışmalar yapılan enzim tedavisi ise ciltteki her türlü lekenin giderilmesinde kullanabildiğimiz ve dolayısıyla lekeyi yok etme başarımızı artıran kritik bir tedavi yöntemidir.


Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri yazımız ve bunun gibi birçok farklı konu hakkında bilgi almak için  Sosyoblog’u takipte kalın.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir