Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

En basit gıdalar sağlığınız için son derece iyidir ve cevizlerde bu doğrudur. Cevizin Faydaları Nelerdir?
Cevizlerin kendine özgü beslenme profili vardır ve protein, sağlıklı yağlar, lif, bitki sterolleri, antioksidanlar ve birçok vitamin ve minerallerden oluşan mükemmel bir paket olarak kabul edilirler.
Sadece 1 ons ceviz, günlük tavsiye edilen bitkisel esaslı omega-3 yağının yüzde 100’ünden fazlasını sağlar
Vitamin içeriği C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, vitamin B6, folat ve vitamin B12, E, K ve A’dır. Ceviz içerisindeki az sayıda karotenoid, beta-karoten, lutein ve zeaksantin içerir.
Cevizlerin ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi zengin mineralleri vardır. Diğer fındıklar gibi, ceviz de diyet lifi ve protein açısından zengindir.
Bunun üzerine ceviz çok lezzetli. Onları sağlıklı bir atıştırmalık parçası olarak yiyebilir veya tahıl, yulaf ezmesi, güler yüzlü veya hatta bir salata üstünde kullanmak için kullanabilirsiniz. Cevizli kek ve bisküvi de çocuklar ve yetişkinler arasında çok popülerdir.
İşte cevizin faydaları.

1. Beyin Sağlığını Artırır

Cevizler ‘beyin gıda’ olarak kabul edilir. Aslında, bir cevizin yüzey yapısı , beyne benzeyen, kıvrımlı bir görünüşe sahiptir .
Fındıklarda beyin aktivitesini artıran omega-3 yağ asitleri bulunur. Ayrıca, fındıktaki iyot ve selenyum optimum beyin işlevselliğini sağlar.
Araştırmalara göre, ceviz dahil olmak üzere yüksek antioksidan gıdaların alımının, “sağlık” aralığının artmasına yardımcı olabileceğini ve genellikle yaşla birlikte azaldığı bilişsel ve motor işleyişini geliştirdiğini gösteriyor.
British Journal of Nutrition’da yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, ceviz tüketiminin genç erişkinlerde artan akıl yürütme de dahil olmak üzere beyin sağlığını destekleyebileceğini gösteriyor.
Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, ortak cevizlerin, beyinde ve oksidan yükünde oluşan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan polifenoller (antioksidan türü) bakımından zengin olduğunu bildirmektedir. Ayrıca, cevizlerde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri yaşla ilgili beyin bozukluklarını önleyebilir.
Özellikle, ceviz beynin işleyişini ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşulların önlenmesine yardımcı olabilir.
Alzheimer Hastalığı Dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, cevizlerin riskin azaltılmasında, başlangıcın ertelenmesinde, ilerlemenin yavaşlamasında veya Alzheimer hastalığının önlenmesinde faydalı bir etkiye sahip olabileceğini bildirmektedir.

2. Kanserle Savaşır

Cevizler ayrıca kanser riskinizi azaltabilir. Bu sağlıklı fındık, göğüs, kolon ve prostat gibi kanserlere karşı koruyucu antioksidan özelliklere sahip polifenoller ve fitokimyasallar içerir.
Ayrıca, bu fındık, antiganser yararları sunan ellagitanninler, gama-tokoferol ve alfa-linolenik asit gibi anti kanser bileşiklerinden zengindir.
Cell Biology International’da yayınlanan 2009 tarihli bir araştırma, cevizlerin temel bileşenlerinin, kansere neden olabilecek oksidatif stresin azaltılmasında koruyucu etkiler sunduğunu ortaya koydu.
Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, ceviz tüketimi gövdeye, meme kanseri riskini azaltacak gerekli omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve fitosteroller sağlayabilir.
Gıda ve Kimyasal Toksikoloji’de yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, cevizlerin fenolik içeriği ve antiproliferatif etkinliğinin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ve böylece etkili bir kimyasal önleyici madde olarak çalıştığını bildirmektedir.
Journal of Nutrition’da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, cevizlerde omega-3 yağ asitleri ve çeşitli antioksidan özelliklerinin bir anti kanser etkisi gösterebileceğini bildiriyor.

3. Kalp Sağlığını İyileştirir

Ceviz, omega-3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve folat içerir. Tüm bu besinler kalp sağlığınız için iyi .
Ayrıca, kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar, çoklu doymamış yağlar ve cevizli elyaf, yüksek yoğunluklu lipoproteinin (HDL veya ‘iyi’ kolestrol) yükseltilmesine ve düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL veya ‘kötü’ kolestrol) düşmesine yardımcı olur.
Her gün birkaç ceviz yemek, kalbin arterindeki iltihaplanmayı azaltarak kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Bu fındık kan damarlarının işleyişini de geliştirir, böylece damarlarda plak birikimi riskini azaltır.
Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar’da yayınlanan 2007 tarihli bir araştırma, cevizlerde yüksek olan alfa-linolenik asit alımının kardiyovasküler önlemeyle ilişkili olduğunu bildirmektedir.
American Journal of Nutrition dergisinde 2009 yılında yapılan bir araştırma, ceviz içeren bir diyetin LDL kolestrolünde belirgin bir düşüşe katkıda bulunabileceğini belirtti.

4. Diyabet Kontrolleri

Şeker hastalığı olan insanlar düzenli olarak ceviz içebilirler. Aslında, ceviz yiyerek sağlığınıza fayda sağlayacaksınız.
Her şeyden önce, ceviz endotel fonksiyonunu iyileştirebilir ve kardiyak riskinizi azaltabilir.
Ayrıca, cevizdeki protein ve lif, ağırlık kontrolünüze yardımcı olan genel olarak daha az yemek yemenize yardımcı olur. Obezite, şeker hastalığına bağlı komplikasyonları artırabilir.
Amerikan Diyetetik Derneği Dergisinde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırma, diyabetik insanlarda çok miktarda çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ içerdiğinden önemli miktarda kilo vermeden ceviz içerebileceğini bildirdi.
Current Diabetes Reports’da yayınlanan bir başka 2005 çalışmasında, ceviz gibi fıstıkların diyabetli veya diyabet açısından risk altındaki kişiler için sağlıklı bir diyet bileşeni olabileceği bulundu; bununla birlikte, genel kalori alımı sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlamak için düzenlendiği sürece.
Avrupa Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırma, artmış diyetteki çoklu doymamış yağın, Tip 2 diyabetin metabolik parametreleri üzerine cevizli olumlu etkilerini vurgulamaktadır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir