Cardstack Projesi Nedir? (CARD Token)

Cardstack Projesi Nedir? (CARD Token)

Cardstack Projesi Nedir? (CARD Token)

Cardstack Token nedir? (CARD)

Projenin ismi cardstack yani türkçesi ile kart yığını anlamına geliyor. Çünkü birçok merkezi olmayan ve geleneksel uygulamanın etkileşime girdiği bir dünya bu. Cardstack, blok zinciri ölçeklendirebilir hale getirme amacı taşıyor,böylece kitsel pazar için kullanılabilir hale getiriyor. İnternetin dikey tabanlı sistemini yatay hale getirip kullanışlılığını arttırmayı amaçlıyor. Bir biriyle bağlantılı olmayan bir sürü uygulama ile iş yapmaktansa uygulama sayısını azaltıp kullanıcı deneyimini optimum seviyeye çıkarma amacı taşıyor.

Akıllı sözleşmeler için yazılım ekosistemi

Cardstack, blockchain üzerinde akıllı sözleşmeler yaratmak için wordpress gibi basit kullanışlı bir yapı yaratmaya çalışıyor. (Örneğin şu bu yazıyı okuduğunuz websitesi olan tokentr adresi wordpress alt yapısını kullanır, ziyaret ettiğiniz pek çok websitesi wordpess altyapısı ile hazırlanıyor, ebay gibi ünlü büyük alışveriş siteleri dahil.)

Akıllı sözleşmeler için wordpress benzeri bir ortam oluşturup, akıllı sözleşme yaratma işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Şuan tıpkı sıradan bir insan bir kaç saat içerisinde wordpress alt yapısı ile kendi sitesini oluşturabileceği gibi, cardstack kullanarakta akıllı sözleşeme yaratabilecek.

Cardstack için geniş bir proje diyebiliriz çünkü;  cardstackhub, cardstack folio, cardstack tally gibi çeşitli kolları bulunuyor.

Cardstack ne zaman kuruldu?

Yaptığım araştırmalara göre cardstack fikri 2014 yılında ortaya çıkıyor. Yaklaşık 4 yıldır ico sürecine gelene kadar hazırlık yapıyorlar. 2014 yılında projeye başladıklarını kurucu ekibin twitter sayfalarını incelerseniz görebilirsiniz cardstack twitter hesabının yine 2015 yılında yayınladığı tweetler bulunuyor. cardstack alan adı 2009 yılında kayıt edilmiş ve 2014 yılında proje kurucuları tarafından satın alarak, proje geliştirme aşaması başlamıştır.

Cardstack takımı

Kurucusu Chris Tse isminde bir adam, ufak bir inceleme yaptım hakkında sosyal medya hesaplarını inceledim. İşkolik ve çalışkan biri olduğu imajını uyandırdı bende. girişimci bir ruha sahip. Geçmiş paylaşımlarında facebook amazon gibi büyük devlerin kuruluşları ile ilgili ilham aldığını gösteren bazı paylaşımlar gördüm. Chris Tse’nin büyük işler başarmaya hedefinde olan birisi olduğunu düşünüyorum, başarı odaklı bir insan. Chris, Monegraph isimli bir projede kurucu ortak olarak çalışmış yani bu ilk girişimi değil. Ve daha önceleri McGraw-Hill Education’ın Ar-Ge laboratuvarının kurucu müdürlerinden birisi. Chris, Columbia Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri alanında lisans mezunu olmuştur.

Ekipten Edward Faulkner isimli diğer bir arkadaş ise Ember Core Team isimli animasyon kütüphanesinin yaratıcısı. Sosyal medya sitelerinin kurumsal uygulamalardaki sıkıntılar üzerine yaptığı çalışmalar mevcut.

Blockchain Dot Media

Kurucu Chirs Tse ayrıca blockchain dot media isimli bir projede daha yarattı, blockchain dat media ise sanatçıların yada eser sahiplerinin;  müzik eserleri, fotoğraf, video içerikleri gibi çeşitli konularda online olarak telif hakkı alabilmesine imkan tanıyor.

Cardstack tokenin güncel durumu nedir?

Cardstack, yaptığı ico ile toplam 35 milyon dolar yatırım topladı. Diğer tüm projeler gibi Cardstack’ta genel olarak marketin düşüş eğilimde olması sebebi ile ico fiyatına oranla büyük oranda değer kaybı yaşadı. Proje geliştirme aşaması hala devam ediyor ve şuana kadar yol haritasına uyularak geliştirmeler devam ediyor. Cardstack tally, cardstack folio gibi geliştirmeler tamamlanmış ve kullanıcıya sunulmaya hazır getirilmiş. Bu aşamadan sonra projenin yavaş yavaş pazarlama aşamasına geçeceğini düşünüyorum.  Başarılı olursa bile yaygın kullanıma sahip olması en az 3-4 yıl kadar sürebilir.

Yatırım konusunda şahsi düşüncem; diğer incelemelerimde yazdığım gibi coinmarketcap çöplüğündeki tokenlerin %99’unun yok olacağını düşünüyorum. Cardstack yinede diğer tokenlerla kıyasladığımda en azından ekibin yılmadan azimle geliştirmeye devam etmesi sebebi ile bir nebze ümitli olduğum bir proje diyebilirim.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir