CAHİL İNSANLAR ÜZERİNE AFORİZMALAR

CAHİL İNSANLAR ÜZERİNE AFORİZMALAR

CAHİL İNSANLAR ÜZERİNE AFORİZMALAR

Cahil insan? Yaka silktiriyor yaka.. Yıldırıyor, illallah ettiriyor, ‘yaa bi git gözünü seveyim’ dedirtiyor.

Yahu bir şey hakkında yeteri kadar bilgin yoksa neden aksini iddia ediyorsun ki? Bu kafayla hareket etmeye devam ettikçe bir arpa boyu dahi yol alamayacağını ne zaman anlayacaksın?
Bir kere en belirgin özelliğin ne biliyor musun? Her şeyin en iyisini, en doğrusunu sen biliyorsun. Mesela bir ortamda sohbet içerisindesin. Bir konu hakkında muhabbet iyice koyulaşmış, karşındaki kişi de bu konuda bayağı bilgili. Yok senin gözünde öyle değil, sen ondan daha çok şey biliyorsun, sözünü kesiyorsun.

Bir fikri o kadar çok savunuyorsun ki bir durup ‘yahu acaba bu doğru mu değil mi?’ diye düşünmüyorsun. Doğruluğunu ispatlamak için çabalıyorsun da çabalıyorsun. Yanlış diyorlar, doğrusunu anlatmaya çalışıyorlar. Bırak ikna olup söylenenleri sorgulamayı, kulaklarını tıkıyorsun. Unutma ki bir şeyi ne kadar çok az bilirsen, o kadar şiddetle savunursun!
Kusura bakma fakat menfaatin de senin için birçok şeyden önce geldiğini söylemeden geçemeyeceğim. Dünyayı sadece senin için yaratılmış bir yer olarak görürsen bütün Dünya sana cephe alır, sen üzülürsün. Evet kendini sevmen güzel bir şey, her insan kendini sevmeli ve değer vermeli. Bu mutluluğun ve kendine güvenin bünyede barınmasının ilk yoludur. Fakat gözünü seveyim bunu her dakika kendinden, sahip olduklarından, kriterlerinden bahsederek bize empoze etmeye çalışma.

Az düşünüp çok konuşmak diyaloglarda fazlasıyla can sıkıcı bir faktör.Atalarımız ‘iki düşün bir söyle’ ya da ‘boş teneke çok ses çıkartır’ lafını boşa mı etmişler?
Değişime kapalı olma. Bırak yeni fikirler zihnini, yeni duygular ruhunu sarsın. Yeni bilgiler edin başkalarından. Onları bilmiş bir edayla değil,meraklı gözlerle bakarak dinle. İnan bana kendini daha iyi hissetmekle birlikte insanlarla olan diyaloglarının da düzeleceğini göreceksin.

Bir de işe şunu yaparak da başlayabilirsin. Kendini gururla ifade edebileceğin bir özelliğinin olmadığını düşünüyorsan, din ya da milliyet gibi bütünleştirici özelliklere sırtını dayama hemen. Kendini geliştirmek için öncelikle yeteneklerine ve eksik bulduğun şeyleri saptama yoluna git. Biriyle muhabbet ediyorsun, o sana bir şeyler anlatıyor sen hala burnunun dikine gidiyorsun. Biraz susuyor sonra tekrar anlatmaya başlıyor, bakıyor ki sende bir gelişme yok susuyor, ‘tamam sen haklısın’ diyor. Bu senin gerçekten haklı olduğunu göstermiyor ki. Dilinde tüy bittiği ve senden umudunu kestiği için susmuş oluyor.

Neden hemen daha çok konuşmaya başlıyorsun arkadaşım?Oradan buradan duyduğun birkaç sözü, daha kendi içinde doğruluğunu sorgulamadan önümüze getirmen de hiç hoş değil. Kendine dayattığın düşünceleri bize de dayatmak zorunda değilsin ki..

Bir de karşına geçip içimizi dökmeye çalıştığımızda lafımızı ‘çok düşünme bunları, kurcalama. Boşver!’ diye sözlerinle kesiyorsun,vallahi cinnet sebebi! Bir şeyleri sorgulamadan yaşadığında ottan samandan ne farkı kalır insanın?
Bütün bunları yapıyorsun,sonra sana cahil dediğimizde de alınıyorsun.

Alınma arkadaşım, icraata geç değiştir kendini.

Hem kendin için hem hepimiz için..

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir