En Sosyal Blog

Büyük Patlama Anının İzleri

Büyük Patlama Anının İzleri

Büyük patlama neydi ve o ilk an ne oldu? Bundan 13,8 milyar yıl önce evrenin bir büyük patlama ile doğduğu gerçeği artık bir kuramdan öte değişik gözlem ve ölçümlerle de kanıtlanmış bulunuyor. O ilk andan sonrası, yani bir saniyenin (10 üssü -36) trilyonda birinin, trilyonda birinin, trilyonda biri kadar  bir zaman diliminden sonrası, bilinen fizik yasalarıyla açıklanırken, onun öncesinde evrenin tek bir noktadan müthiş bir hızla nasıl büyüdüğü sadece “Kozmik Enflasyon” veya sadece “enflasyon” denen bir terimle tanımlanıyordu. “Kozmik Enflasyonun” bir kanıtı veya izi ise ortaya konamıyordu.

Şimdi bir grup bilimci enflasyonun bıraktığı bir izi gördüklerini söylemektedirler. Güney kutbunda çok duyarlı cihazlarla 9 yıl süren bir araştırmanın sonucunda Einstein’ın görelilik kuramına göre görülmesi gereken “kütle çekim dalgalarında çok çok küçük oynamalar” (miniscule variations in gravity waves) görülmüş oldu.

Einstein tarafından bir yüzyıl önce ortaya konan genel görelilik kuramına göre böyle büyük boyutta bir doğal olay, mutlaka uzay-zaman dokusunda bir iz bırakmalıydı. Bu iz çok çok küçük de olsa, eğer günümüzde ölçülebilirse, kütle çekim (gravity) dalgalarında bir varyasyon veya farklılık olarak görülmesi gerekirdi. Büyük patlama anından kalan kütle çekim dalgalarındaki bu oynamalar uzay-zaman dokusunda bugün küçülme-büyüme olarak görülebilirdi. Ancak çok çok küçük olduğu hesaplanan varyasyonları ölçmek mümkün olabilecek miydi?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Astrofizik Merkezinden bir grup araştırmacı süper duyarlı bir teleskop yaparak kozmik fon radyasyonundaki varyasyonu ölçebileceklerini düşündüler. Bilimania okurları, sitemizde çıkan, mikrodalga kozmik fon radyasyonu ile ilgili haberlerden, evrenin yaklaşık 375.000 yaşındaki dönemden kalan, arka fon radyasyon kalıntısını ve bu kalıntının WMAP ve Planck uydularınca ölçüldüğünü anımsayacaklardır.

Bu kozmik arka fon radyasyonunda çok küçük oynamalar olabileceği varsayımı ve hesaplamaları ile MIT grubu teleskoplarını Dünya’da en duyarlı ölçüm yapabilecekleri Güney kutbundaki bir araştırma istayonuna kurdular. Dokuz yıl süren çok duyarlı ölçüm ve analizlerden sonra öngördükleri varyasyonlar ortaya çıktı. aşağıdaki resim, kozmik arka fon radyasyonunda keşfedilen bu varyasyonların bir bölümünü grafik olarak göstermektedir.

Evrenin ilk anında olduğu varsayılan “kozmik enflasyon” şimdiye kadar sadece bir varsayımdı. Artık bir kanıtı da ortaya konmuş bulunuyor.

Eğer bu buluş bilim dünyası tarafından kabul görürse evrenin hızlanarak genişliyor haberinden sonra, son 50 yılın en önemli uzay haberi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.