Bulgar vatandaşığını sonradan alanların çocukları

Bulgar vatandaşığını sonradan alanların çocukları

Bulgar vatandaşığını sonradan alanların çocukları

Bulgaristan vatandaşlığı sonradan alan  veya 1978 ve öncesi göç gelip tekrar vatandaşlık alanların çocukları eğer vatandaşlık aldıktan sonra çocuk doğduysa  direk nüfus dairesine kendi kütüğüne kaydettirebilirler.Onlarınki kolay, ama ya çocugunuz önceden doğduysa. vatandaşlıktan önce.  OLMUYOR  almazlar. NUFUS DAİRESİ TANIMAZ ÇOCUĞUNUZU.

Eger çocuk reşit değil ise   18 yaşının altında ise,  sadece doğum belgesinin Nufus dairesinden EK-A  alıyorsunuz  ve Apostilletiyorsunuz, daha sonra bulgaristandaki bir acenteye verip Tercüme ediyorsunuz Sofyadan onaylanıyor. Bu işi türkiyede sakın yapmayın Tercüme türkiyede yapılırsa bulgar hükümeti tanımayacak. Çünkü Türkiyede bir bulgar okulu yok, ama bulgaristanda Türk okulu var diye böyle kabul edilmiş . paranızı boşa sokaga atmayın.

Daha sonra çocugun kimliği , annenin kimliği sizin liçna kartanız, UKAZ fotokopisi bütün belgeleri topluyorsunuz  çocugun pasaportu.

Eşinizle beraber çocugu sofyaya goturup içişleri bakanlıgına başvuruyorsunuz, bankada harcırahı var onu ödüyorsunuz makbuzunu da koyun.

3 tane belge daha var bunlar otobiyografi, dilekçe ve başvuru belgesi bunların bulgarca yazılması ve düzenlenmesi imzalanması gerekiyor, Ayrıca çocugunuzun 1 adet fotosu gerekiyor.    EĞER CUMA-TARGOVİŞTEYE DÜŞERSENİZ  SEVDA  ve bir acente daha var    fakat sevda çok dolu  diğeride üçkatıçı, sevda sizi sallayacaktır,sevda işi biliyor ama doluluktan yapmayacak , Shumen ise çok daha pahalı 100 levalık işten 2000 leva peşindeler.

Eğer yardıma ihtiyacınız varsa yardımcı olurum, burdan mesaj yazın. Bursadaki bir acente ben yaparım dedi  ama 1500 euro alırım sadece kagıtları yapacak siz başvuracaksınız. Türkiyedeki acenteler en azından daha ciddiler ama parası yüksek. BAKIN  SOFYAYA SİZ BAŞVURACAKSINIZ.  VEKALET VERDİĞİNİZ KİŞİ SADECE KAGIT TOPLAR SİZİN İÇİN , VEKALET VERDİKLERİNİZ ANCAK SİZE GEÇİCİ OTURUM İÇİN HAZIRLAR  BU İŞTE SOFYA VAR İÇİŞLERİ BAKANLIĞI.  SAAT 09.30 DAN 12 YE KADAR ALIYORLAR , SOFYADA ERKEN BULUNUN.

Bana çok çektirdiler sırf bulgaristandakia acenteleri p*ştuluğu ve para kazanmamaları için inadına yazıyorum, ilgilemediler ,oyaladılar , bende internete yazıcam diye söz verdim kendi kendime.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir