Bruschetta “Ekmeküstü Fesleğenli Domates” Tarifi

Bruschetta “Ekmeküstü Fesleğenli Domates” Tarifi

Bruschetta “Ekmeküstü Fesleğenli Domates” Tarifi

Bu tarifin o havalı ismine aldanmayın. Aman şu restoranın ”brushetta”sı bir harika diyerek, fikir beyan edenlere ise hiç takılmayın. Bruschetta, bir iki püf noktası olan, bildiğimiz ekmeküstü domatestir. Alabildiğine basittir. Domates mevsiminde bol bol yenilmesi , dostlara ikram edilmesi farz olan şahane bir İtalyan tarifidir. 

Henüz domates mevsimi gelmedi, biliyorum. Aceleciliğimi mazur görün. Ayrıca, domates mevsiminin hiçbir zaman gelmeyeceği tropik bir coğrafyada yaşayınca, insan kıpkırmızı, sulu domateslerin aşkıyla yanıp tutuşur oluyor. Singapur’da ele geçirebildiğim yerli domatesler, gördüğünüz gibi kırmızıdan çok pembeler. Ama moralimi bozmuyorum. Hiç yoktan iyidir diyerek, mutfağa giriyorum. Umarım benim Akdeniz’in şahane güneşini görmemiş domateslerimin hali, size Türkiye’deki domates mevsiminde tabak tabak bruschetta yapmak için gerekli ilhamı verir.

Malzemeler:

  • 2 adet büyük boy ya da 3 adet orta boy domates
  • Bir avuç taze fesleğen
  • 8 dilim beyaz baget ekmek 
  • 2 diş sarımsak
  • Sızma zeytinyağı
  • Tuz ve taze çekilmiş karabiber

Hazırlanışı:

  1. Domatesleri küçük küpler halinde doğrayın. Tuz, karabiber, zeytinyağı, bir diş çok ince doğranmış sarımsak ve elinizle parçalayarak ufalttığınız fesleğen yapraklarını ilave edin. 10 dakika dinlendirin.  Zeytinyağı miktarını özellikle belirtmiyorum. Keyfinize göre bolca sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz.
  2. Ekmek dilimlerini, iki yüzü de çıtır hale gelene kadar fırınlayın. Kalan bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün ve kızarmış ekmeklerin birer yüzünü henüz sıcakken, bölünmüş sarımsakla ovun. Kızardıktan sonra sertleşen ekmekler, sarımsakları sürttükçe birer rende görevi görecek. Ekmeklerin üzerine zeytinyağı gezdirin. 
  3. Dinlendirdiğiniz domatesli karışımı ekmeklerin üzerine paylaştırın.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir