En Sosyal Blog

Bollywood Sinemasından 2 Psikolojik Film

Bollywood Sinemasından 2 Psikolojik Film

Bollywood Sinemasından 2 Psikolojik Film

 Vermek istediği mesajı net bir şekilde izleyiciye ileten, duygularını içinde yaşamayı tercih etmeyip direkt ifade eden bir kültürün psikolojik diyebileceğimiz, analiz ve gözlem yaparken kedimizi içinde bulacağımız 2 filmini sizinle paylaşmak istiyorum.

 • 1.) BARFİ      

Baş rollerinde dünyaca ünlü oyuncular Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra, Roopali Ganguly’nın yer aldığı, Ocar’a aday gösterilen bu film; Türkiye’de ilk vizyona giren Bollywood filmidir.

Film, küçük yaşta annesini kaybetmiş ve babası tarafından yetiştirilmiş işitme engeli olan Barfi’nin hayatını anlatıyor. Barfi’nin hayatı ne kadar zor olsa da o, hayata pozitif tarafından bakmayı başaran, yaşamın zor yönlerine odaklanmadan anın tadını çıkaran bir karakter. Filmde özellikle Barfi’nin Otizmli bir kıza aşık olması ve ikisinin de  3. şahısların etkisinde kalmadan kalpleriyle iletişim kurarak tüm yaşamlarını sevgiyle geçirmeleri bir hayli etkileyici.

Barfi,  “aşkın dile ihtiyacı yoktur” sloganıyla ünlenmiştir. Filmde çok fazla diyaloglara yer verilmeyerek evrensel bir dil kullanılmış. Yani  film adeta sessiz sinema tarzında. Bu filmde sempatik karakterlerin usta oyunculuklarıyla çok güleceksiniz ancak zaman zaman göz yaşlarınızı da tutamayacaksınız.

Filmi izlerken psikolojik analiz yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar:

 1. İşitme engeli olan Barfi’nin sosyal anlamda insanlarla iletişim süreci
 2. Otizimli olan Jhilmil’in takıntılı davranışları
 3. Barfi’nin hayata olumlu bakmasına sebep olan etkenler
 4. Barfi ve Jhilmil’in birbirleriyle iletişimi

Filmin Fragmanı :

 • 2.) DANGAL

Aamir Khan’ın Türkiye’de geçen sene vizyona giren filmi Dangal, hem motivasyonunuzu arttıracak hem de yaşanmış öyküsüyle film karakterlerinin psikolojisini gözlemleme fırsatı yakalayacaksınız.

Bu biyografik filmin konusuna genel olarak bakarsak, küçük yaşta çalışmak zorunda olduğu için güreş sporunu bırakmak zorunda olan bir baba erkek evlat sahibi olmak ister ve o erkek evladını güreşçi olarak yetiştirip ülkesine şampiyonluk kazandırma hayaliyle yaşar. Ancak 4 kız çocuğu olunca tüm hayalleri altüst olur. Bir gün kızlarından Geeta ve Babita’nın mahallelerinde bir erkeği tartakladığını duyunca hayalini gerçekleştirmenin zor olmadığını anlar ve şampiyonluk yolunda kızlarını yetiştirmeye başlar. Bu azimli çalışmalarının neticesinde Geeta, Hindistan’a güreş dalında ilk altın madalya getiren sporcu olarak tarihe geçer.

Filmi izlerken psikolojik analiz yapabilmeniz için özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar:

 1. İdealleri uğruna feodal sisteme baş kaldıran bir baba ve güreşçi kızları
 2. Akademiye başladığı dönemde kimlik karmaşası yaşayan en büyük güreşçi kız Geeta
 3. Şampiyonluk çalışmalarında baba ve kızlarının motivasyon süreçleri
 4. Antrenmanlar sırasında Geeta’nın içsel ve dışsal motivasyonunun düzeyi
 5. Geeta’nın içsel ve dışsal motivasyonunu destekleyici etmenler

Filmin Fragmanı:

İyi seyirler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.