Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrek Taşı Belirtileri

Bir böbrek taşı üretere ( böbrek ve mesaneyi bağlayan tüp ) ilerleyene kadar belirti ve semptomlara neden olabilir veya olmayabilir.

Bu noktada, şu belirti ve bulgular ortaya çıkabilir: 

 • Kaburga altında şiddetli yan ve sırt ağrısı, 
 • Alt karın ve kasıklara yayılan ağrı,
 • İdrar yaparken ağrı,
 • Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar,
 • Bulantı ve kusma,
 • Kalıcı idrar sıkışması,
 • Bir enfeksiyon varsa ateş ve titreme.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşları genellikle bir risk faktörü söz konusu olduğunda oluşur;
Bazı Risk Faktörleri;

Aile veya kişisel böbrek taşı öyküsü :
 Aile üyelerinin birisinde böbrek taşı varsa böbrek taşı gelişme olasılığı daha yüksektir. Eğer kişide bir veya daha fazla böbrek taşı zaten varsa, başka ( yeni ) böbrek taşı gelişme riski de artar.

Yetişkin olmak : Böbrek taşları herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak çoğu böbrek taşları 40 yaş ve üstünde yaygındır.

Erkek olmak :
 Erkeklerde böbrek taşı gelişme olasılığı daha yüksektir. Kadınlara oranla yaklaşık 3 kat daha sık görülür.

Yaşam Tarzı : Uzun dönem hareketsiz kalma, uzun süreli ve sürekli aç kalmak böbrek taşı oluşumu riskini artırabilir.

Dehidratasyon : Her gün yeterli miktarda su içmeme böbrek taşı riskini artırabilir . 

Bazı diyetler : Yüksek protein, yüksek sodyum ve yüksek şeker içerikli beslenme böbrek taşlarının bazı türleri için riski artırabilir 

Obez olmak : Yüksek vücut kitle indeksi (VKİ), artmış bel çevresi ve kilo alımında ki artış böbrek taşı riski ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Sindirim hastalıkları ve cerrahisi : Gastrik bypass cerrahisi, inflamatuvar barsak hastalığı veya kronik ishal, kalsiyum emilimini etkileyen ve idrarda taş oluşturan maddelerin düzeylerini arttırarak sindirim sürecinde değişikliklere neden olabilir.

Bazı İlaçlar : Bazı antiasitler, bazı diüretikler, bazı steroidler, Tiroid ilaçları, bazı kemoterapi ilaçları, HIV tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar böbrek taşı oluşum riskini arttırabilirler.

Diğer tıbbi durumlar : Renal tübüler asidoz, Sistinüri, hiperparatiroidizm gut ve bazı idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar ve durumlarda böbrek taşı riskini artırabilir.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek taşlarının çoğu kez kesin, tek bir sebep yoktur. Bir dizi faktör, genellikle belli bir kombinasyonda, hangi hassas insanlarda böbrek taşının gelişeceğinin koşullarını oluşturur.

Böbrek taşları idrar bileşenleri  ( Sıvı, çeşitli mineral ve asit ) dengesi bozulduğu zaman oluşur. Böyle bir durumda, idrar kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi daha çok kristal oluşturan maddeleri içerir. Aynı zamanda idrarda, kristallerin birbirine yapışmasını ve taş haline gelmesini engelleyen maddelerin eksikliği de olabilir. Bu da, böbrek taşlarının daha fazla oluşması için muhtemel bir ortam oluşturur.

Böbrek Taşı Türleri Nelerdir?

 • Kalsiyum Taşları
 • Struvit Taşları
 • Ürik Asit Taşları
 • Sistin Taşları

Kalsiyum Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşlarının çoğu kez kesin, tek bir sebep yoktur. Bir dizi faktör, genellikle belli bir kombinasyonda, hangi hassas insanlarda böbrek taşının gelişeceğinin koşullarını oluşturur.

Böbrek taşları idrar bileşenleri  ( Sıvı, çeşitli mineral ve asit ) dengesi bozulduğu zaman oluşur. Böyle bir durumda, idrar kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi daha çok kristal oluşturan maddeleri içerir. Aynı zamanda idrarda, kristallerin birbirine yapışmasını ve taş haline gelmesini engelleyen maddelerin eksikliği de olabilir. Bu da, böbrek taşlarının daha fazla oluşması için muhtemel bir ortam oluşturur.

Çoğu böbrek taşları genellikle kalsiyum oksalat şeklinde, kalsiyum taşlarıdır . Yüksek oksalat düzeyleri bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık ve çikolatada da  bulunabilir . Ayrıca Karaciğer de oksalat üretir . Diyet faktörleri , yüksek doz D vitamini , bağırsak bypass cerrahisi ve çeşitli değişik metabolik hastalıklar , idrarda oksalat veya kalsiyum konsantrasyonunu artırabilir .
Kalsiyum taşları  kalsiyum fosfat şeklinde de ortaya çıkabilir.

Struvit Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Struvit taşları, idraryolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona yanıt olarak oluşurlar. Struvit taşları hızla büyüyebilir ve oldukça büyük olurlar . Genellikle amonyum , magnezyum ve fosfat tuzlarından oluşmuştur ve kadınlarda daha sık görülür.

Ürik Asit Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Ürik asit taşları; yüksek proteinli diyet ile beslenen ve gut olan kişiler susuz kaldığında oluşabilir. Bazı genetik faktörler ve doku üreten kan bozuklukları ( protein metabolizması bozuklukları ) ürik asit taşları için zemin hazırlayabilir.

Sistin Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Sistin taşları böbrek taşlarının sadece küçük bir yüzdesini temsil eder. Bu taşlar böbrekler bazı amino asitleri ( sistin ) aşırı miktarda atilmasina neden olan kalıtsal bir bozukluğu olan ( sistinüri ) kişilerde oluşurlar.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Çoğu böbrek taşları için invaziv tedavi gerekmez.

Semptomatik tedavi gerekn taşlarda uygulanabilecek başlıca tedavi yöntemleri :
Bol su içmek : Günlük 2 – 3 litre su içmek böbrek taşının idrar yollarından dışarı atılmasını kolaylaştırır.
Ağrı Kesiciler : Küçük bir taşın idrar yollarındangeçişi bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Hafif ağrılarını dindirmek için ağrı kesiciler kullanılabilir.
Sıcak uygulaması : Sıcak su oturma banyoları sayesinde idrar yollarının genişleyerek küçük taşların daha rahat düşmesini sağlayabilir.
Fiziksel aktivite : Fiziksel aktiviteler sırasında yer çekimi etkisi ile bazı küçük taşların kanal içinde hareket etmesi sağlanabilir.

Bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek Taşı hastalığının başlangıç ve acil (akut) safhasında tüm hastalar için benzer tedavi uygulanır. İlk safhada hastaların, taşın kendiliğinden düşürmesi beklenirken, sadece ağrı kesiciler ve bol su içmesi önerilir. Ağrı kesici ve sıvı tedavisini ağız yoluyla alabilen hastalar evine gönderilerek ayaktan takip edilir. Ancak ağrı çok şiddetliyse ve hasta su içemiyorsa hastaneye yatırılması gerekebilir.
Böbrek Taşının düşürülemediği durumlarda ise girişimsel tedavi yöntemleri tercih edilir.

Böbrek taşı için şifalı bitkiler nelerdir?

Böbrek taşı düşürme veya küçültme amacı ile kullanılan bitkisel ürünler başta olmak üzere ( böbrek taşı için şifalı bitkiler ) birçok alternatif tedavi yöntemi uygulanmaktadır.Unutmamak gerk ki; alternatif tıp ile böbrek taşı tedavi edilemez. Ancak doktor tavsiyesi ile birlikte, alternatif tedaviler böbrek taşı oluşum riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Bazı kanıtlar, bu alternatif tedaviler ile böbrek taşı oluşumunun azalabileceğini ileri sürülüyor.

Çay : Bazı çalışmalar her gün bir bardak siyah çay veya yeşil çay içmenin böbrek taşı riskini azaltabileceğini belirtmektedir.
Limon veya Portakal suyu : Teorik olarak, limon suyu veya portakal suyu içmek böbrek taşı riskini azaltabilir. Limon suyu ve portakal suyunda sitrik asit düzeyleri idrarda kalsiyum seviyelerini düşürerek daha az kalsiyum böbrek taşlarının oluşmasınısağlayabilir. Ama herhangi bir çalışma bu teoriyi ispat etmemiştir.
1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir