Bitcoin Halving Nedir? Fiyata ne etkisi olur?

Bitcoin Halving Nedir? Fiyata ne etkisi olur?

Bitcoin Halving Nedir? Fiyata ne etkisi olur?

Halving kelimesinin Türkçe karşılığı kelime olarak yarılanma anlamına gelir. Bitcoin Halving 4 yılda bir gerçekleşir ve madencilerin aldığı ödüller yarıya düşürülür. Halving öncesi bir madenci aylık 1 BTC kazanıyorsa, Halving sonrası aynı 0.5 BTC kazanmaya başlar.

Bitcoin’in toplam arzı 21 milyondur, fakat şuanda dolaşımda olan bitcoin sayısı 18 milyon’un biraz üzerindedir.

Kalan bitcoinler madencilere ödül olarak ayrılmıştır. 21. ve son bitcoin’in ancak 121 yıl sonra çıkarılabileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin Halving ne zaman olacak?

Bitcoin Halving olayının 2020 yılının Mayıs ayı sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin Halving Fiyata Etkisi

Madencilerin madencilik yaparak kazandığı BTC’ler BTC arzını arttır ve satış baskısı yaratır. Madencilerin alacağı ödülün düşmesi, halving’ten sonra arzın artış hızını yavaşlatır ve satış baskını düşürür. Bugüne kadar geçmişte yaşanan halving dönemlerinde fiyatın artış gösterdiğini görüyoruz. Buda insanlarda beklenti yaratıyor ve halving öncesi yukarı yönlü bir fiyat artışının gerçekleşmesi bekleniyor. 2019 yılında gerçekleşen Litecoin halving, litecoin fiyatlanmasına olumlu yönde yansımıştı. Fakat fiyatı etkileyen tek bir sebebin olmadığını da ekleyelim, aynı dönemde kripto paralar hakkında ciddi düzenlenmelerin yapılması da bekleniyor.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir