En Sosyal Blog

Bipolar hastası ceza indirimi alır mı?

Bipolar hastası ceza indirimi alır mı?

Soru:Bipolar ve şizoafektif hastası olduğum ve cezai sorumluluğumun olup olmadığının tespiti için adli tıpa sevkim yapıldı. Mahkemece ancak adli tıptaki doktor bana üç soru sordu. Adımı yaşımı ve kullandığım ilaçları sordu bunları cevapladım ve çıkabilirsin dedi mahkemeye cezai ehliyeti vardır diye rapor sunmuşlar ve itiraz ettim çünkü adli tıpa mahkeme tarafından tüm hastane kayıtları gönderilmesi gerekirken eksik evrak göndermişler. (not :Tüm hastane evraklarını adli tıp mahkemeden istemişti) itirazım mahkeme hakimi tarafından red edildi. Başka itiraz hakkım bulunuyor mu? Çünkü mahkeme hakimi eksik evrak konusunu kaale almadı.İtiraz edeceğim yer varsa hangi mahkemeye edebilirim ve anayasa mahkemesine taşıyabilir miyim? Konuyu taşırsam infaz durur mu?

Not: Mahkeme cezayı verdikten sonra ben verilen cezaya itiraz edip istinaf mahkemesine taşımıştım.Sonrasında istinaf mahkemesi cezayı onadı bana on içerisinde teslim ol diye çağrı kağıdı gönderildi. Ve bu on günlük süre içinde ben bipolar hastasıyım cezai sorumluluğumun olup olmadığı tespit i için yerel mahkeme ye dilekçe yazdım ve mahkeme kararı durdurulup adli tıpa sevkimi yapmışlardı.Buna rağmen tekrar istinaf mahkemesine adli tıp raporuna itiraz için başvurabilir miyim?

Cevap: Bipolar hastalığı mutlak olarak akıl hastalığı değildir. Dönemlerini siz bilirsiniz. Suç işlendiği tarihte eğer ki suç bu hastalık etkisinde işlenmemiş ise ceza alırsınız. Göçmen kaçakçılığı suçunun bipolarlıkla bir alakası yoktur. Bipoların depresif döneminde depresyona giren hastaların göçmen kaçırması normal bir davranış değildir,doktor bu yüzden reddetmiştir samimi bulmadığından dolayı.Temyiz aşamasında doktor raporunuz varsa ekleyip itiraz edebilirsiniz.Yalnız her kurumdan alacağınız belge işinize yaramaz. Bunlar detaylı konulardır avukatla halletmeniz yararınıza olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.