Binance borsasında kaldıraçlı işlem nasıl yapılır?

Binance borsasında kaldıraçlı işlem nasıl yapılır?

Binance borsasında kaldıraçlı işlem nasıl yapılır?

Bir çok üye kaldıraçlı işlemleri merak ediyor, margin işlem nedir , kaldıraçlı işlem nasıl yapılır gibi pek çok soru aldık.

Margin Trade Nedir?

Kripto para piyasasında margin trade;  elinizdeki kripto parayı riske atarak aldığınız pozisyonunun riskini-yoğunluğunu arttırmaktır. Kayıp yada kazanç kaldıraç olduğu için daha fazla olacaktır.  Kripto paralar zaten yüksek oynaklığa sahiptir, birde işin içine kaldıraç eklendiği zaman tamamen kumara dönüyor. Çok riskli bir işlem olduğunu, kısa sürede sıfırlanma riskinizin olduğunu bilmenizi isterim. Ayrıca tecrübe isteyen bir işlemdir, illa margin işlem yapmak istiyorsanız öncelikle demo hesaplarda deneme yapmanız ve kararınızı daha sonra vermenizi tavsiye ederim. Margin işlemlerin avantajı ve dezavantajı çok bu işlemi yaparken olası hatanız da çok para kaybedersiniz.

Binance margin işlem nasıl yapılır?

Binance marjin ticaretinden bahsetmek istiyorum. Binance kimlik onayınızı yaptıktan sonra marjin ticaretini aktif ettirin. (Margin işlem yapmak için kimlik onaylı hesaba sahip olmanız gerekiyor) Atacağım ekran görüntülerinde neler yapılması gerektiği gösteriyor. Marjin ticaretti sürekli kullanmanızı tavsiye etmem. Ani pump ve dump larda işe yarar. Örnek verecek olursak BTC ani pump olmaya başladı. Marjin ticarete para aktarılıp dolar borç alınır ve alınan dolar ile btc alınır. Neticede siz dolar borçlusunuz günlük %0.02 faizli. Misal BTC 2 saatte %3 artış gösterdi. Hemen BTC yi satıp dolar borcunuzu ödeyebilirsiniz. Veya tam tersi oldu. BTC dump yemeye başladı marjin ticarette BTC borç alıp anında satarak hedefimizdeki düşüşe gelince tekrar geriye BTC alıp borcumuz olan BTC yi ödeyebiliriz. Bu işlemi yaparken hiç bir zaman marjin işlemi yaptığınız borsaya borçlu olarak 12 den fazla beklemeyin neticede faizi saatlik ödüyorsunuz ve hesabınızdaki para sürekli eksiliyor. Ben bu işlemi yaparken borcumu en fazla 3 saat sonra veya bilgisayarımı kapatmadan önce öderim. Çünkü borçlu kalıp kendi sermayemi riske atamam. Marjin işleminde riskleri göz önüne alın. Kripto para işi zaten bir risk, marjin de risk oranınızı artırmış oluyorsunuz. 

BİNANCE FUTURES = Kaldıraçlı işlemler

Binance Futures ayrı bir risk taşıyor. En avantajlı yönü komisyon oranı Taker %0.02, Maker %0.01 Normal şartlarda komisyon Taker %0.1, Maker %0.1 Komisyonda BNB kullanırsanız Taker %0.075, Maker %0.075 uyguluyor. Bu işlemlerde Binance günü 3’e bölmüş. 8 saat. Ekranı açınca yukarıda Funding/8h yazan yerde saat dilimi yazıyor. Herkese aynı saati uyguluyor belki siz işleme başlarken 4 saat kalmış olacak. Yani işleminizi en geç o saate kadar sıfırlanması gerekiyor. Belkide o saat sıfırlanan kadar 4 veya 5 sefer al sat yaparsınız. BTCUSDT 20x yazan yerde kaldıraç oranınızı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Minimum 1x, maksimum 125x tercih size kalmış. Sadece USDT transferi yapabilirsiniz. Transferi yaptıktan sonra oraya yapılan transferin tümünü hemen riske etmeyin çünkü zarar düşerseniz ortalama yapmanız lazım. Binance normal işlemler ve Futures işlemleri arasında al sat fiyat farkı aynı değil buna çok dikkat edin. Bir birlerinden bağımsız ilerliyor yeri geliyor arada 50$ fark oluyor. Margin balance yazan yerde ne kadar kâr veya ne kadar zararda olduğunu görebilirsiniz. Bu işlemde bazen yatırımcının kafası karışıyor alış mı verdim yoksa satış mı verdim diye Positions yazan yerden pozisyonunuzu görebilirsiniz. Gerekiyorsa positions’dan işlemi hemen sonlandırın. Futures işlemlerinde Market satış veya Stop-limit var. Ben onları kullanmıyorum çünkü Futures’de işlem yaparken bilgisayar başından pek kalkmıyorum. Birde 8 saat süre ile işlem yaptığınız zaman saat sıfırlaması olunca %0.01 kesinti yapıyor. Benden hiç kesmedi çünkü saat sıfırlaması yaklaşınca Futures de para bırakmıyorum.  Alış veya satış fiyatını yazdıktan sonra altına ne kadar BTC alacaksınız veya ne kadar BTC satacaksınız yazmanız gerekiyor hemen altında geçerli marj miktarı USDT diye kendisi yazar. Aşağıdaki resimlerden işlemlerin nasıl olduğunu inceleyebilirsiniz.

Uyarı:  Kripto piyasalarda margin trading oldukça riskli bir araç. Lütfen anlık heyecanlara kapılıp ani kararlar vermekten çekinin. Özellikle piyasadaki fiyatların manipülasyona çok açık olduğunu ve volatilitenin forex piyasalarına göre çok fazla olduğunu ve bunun ani kazançlar ve kayıplar yaşatabileceğini unutmayın.

SORUMLULUK REDDİ: Yatırım tavsiyesi değildir, oluşacak kâr ve zararlardan yatırımcı kendisi sorumludur.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir