Bebeklerde Hazır Mama Kullanımının Sakıncaları

Bebeklerde Hazır Mama Kullanımının Sakıncaları

Bebeklerde Hazır Mama Kullanımının Sakıncaları

Soru: Merhaba Aynur Hanım , 13 aylık kızımın beslenmesi hakkında bir şey danışmak istiyorum. Eşimin de çalışması nedeniyle anne sütü ile beslemeyi 12.ayda sonlandırdık ve ek gıdaya geçtik. Piyasada satılan ek gıdalar ile 1 aydır besliyoruz fakat gündemde olan ‘hazır gıda terörü’ başlıklı yazılar bizi bir hayli kuşkuya düşürüyor.

Bu aşamada hazır gıda kullanımının çocuğuma bir zararı olabilir mi? Bu gıdalar yerine ne kullanmamız bebeğimin gelişimini olumsuz etkilemez ? Teşekkür ederim.

Cevap: 2 yaşına kadar böbrekler tam süzme yapmadığı için tuz ve ilave tuz içeren herşey yasaktır. Anne sütüne ivedilikle geri dönün (emdikçe ve sağdıkça geri gelir sütü), ne olursa olsun hazır gıda pakede girmiş hiç bir ürün vermeyin. 

Yazdıklarım duruma özel değil geneldir. Öncelikle mümkün oldukça şeker işlenmiş gıda vermemeye çalışın. Benim önerim 18 24 aylığı kadar ek gıda yanında anne sütü verilmesi. En azından akşamları olmalı. Şimdi ki anneler nedense pek emzirmek istemiyor. 6 aylıkken bile kesmek istiyorlar. Ancak 2 yaş altı çocuklarda bilinen kadarıyla anne sütüne mümkün oldukça devam etmeli. Ek gıda olarak yeterince araştırma yaparsanız bir çok bilgi var.

Mümkünse bir doktora danışarak ek gıdanın nasıl, ne zaman ve ne miktarda kullanılması gerektiğini öğrenmenizdir. Çocuğunuzun gelişim durumuna göre ek gıda tüketim zamanı değişebilir. Erken veya geç kalmak zarar verebilmektedir.

 Bebek mamaları yoğun denetimlerden geçiyor güvenle kullanın diyenlerin meslek ve uzmanlıkları ne bilmiyorum ancak şu bildiğimi iletmek isterim; gıda mühendisi bir arkadaşımdan aldığım bilgiye göre çok meşhur bir mama firmasının geçen yıl ocak ayında avrupanın bazı ülkelerinden Türkiye’ye girmiş ürünlerinde sıkıntı yaşandığını (içerisinde bakteri çıkıyor sanırım) önce toplatılma kararı alındığını sonra nedense bu kararın kaldırldığını ve satıldığını biliyorum. 1 yaşında bir bebeğin beslenebileceği bir çok şey var.

Evde biraz emek ile hazırlanabilir. Hero baby meyve almak yerine evde meyveler ezilip karıştırılarak verilebilir. İşyerinde mümkün olan tüm aralarda süt sağılabilir. Emek verilirse hazır gıdaya ihtiyaç kalmaz.

Evinizde pişirdiğimiz mevsim sebzelerinden oluşan her yemeği verebilirsiniz. Baharat ve tuza dikkat etmeniz yeterli. Hiç bir mama sağlıklı değildir.

Erken dönemde olmasa bile uzun dönemde mutlaka sorunlarla karşılaşacaktır. Kilo, kemik erimesi, astım, kısırlık, sistemik hastalıklar gibi bir dolu olumsuzluklara zemin hazırlayabilir.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir