Bebeğimizin Ruhsal Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğimizin Ruhsal Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğimizin Ruhsal Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeklerimizin fiziksel olarak zarar görmesini asla istemeyiz veya vücut sağlığı olarak onların asla bir zarara uğramasını istemeyiz bu yüzden onların sağlığı konusunda bazı şeylere dikkat eder ve ona göre davranırız. Onların mutlu olması bizim mutlu olmamızdır.

Diğer bir yandansa çocuklarımızın sadece vücut sağlığı üzerinde değil aynı zamanda ruhsal olarak sağlıklarına da dikkat etmemiz gerekiyor. Henüz anne karnındayken bebeğinize dinletebileceğiniz müzikler veya konuşmalar onun ruhsal sağlığına etki edecektir.

Bir bebeğe dinletebileceğiniz müzik sayesinde onun ruhsal olarak değişmesini sağlayabilirsiniz. İşte bu gibi nedenlere bağlı olarak bebeklerin ruhsal sağlığı etkileniyor. İşte sizlere o nedenler arasında; ”Bebeklerde ruhsal sağlık nasıl olmalı?”

Yukarıda da dediğimiz gibi bebeklerimizin ruhsal sağlığı ve fiziksel sağlığı her daim önemlidir fakat birde ruhsal sağlığı söz konusu olduğu zaman dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.

Bu diyeceklerimizi uyum gösterdiğiniz zaman hızlı bir şekilde bebeğinizin ruhsal sağlığını etkileyebilirsiniz, bebeklerimizin normal sağlığından ziyade ruhsal sağlıkları da bir o kadar önemlidir. İşte sizlere; ”Bebeklerin ruhsal sağlığına etki edebilecek şeyler”

  • Müzik dinletmeniz
  • Konuşmalarınız
  • Bulunduğunuz ortam
  • Kavgalar ve tartışmalar

Özellikle bulunduğunuz ortam içerisinde çok fazla ses varsa bebeğiniz bu durumdan çok fazla rahatsız olacaktır.

Bebeğinizin ruhsal sağlığına dikkat etmeniz isteniyorsa müzik dinletebilir fakat bu müziğin seçimini de mutlaka düzgün bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Konuşmalarınız; ”Konuştuğunuz şeylere fazlasıyla dikkat etmeniz gerekiyor.” Kavga ve tartışmadan uzak durmanız gerekiyor.

Anne ile Bebek İlişkisinin Bebeğin Ruh Sağlığına Etkisi

Anne ile bebek arasındaki ilişki bebeğin anne rahmine düştüğü anda başlar ve bebeğin doğumundan özellikle anne sütünden ayrılmasıyla kadar yoğun bir şekilde devam eder. Anne sütünden ayrılma ile birlikte bebeğin anne dışı etkenlere de yoğunlaşması anne ile bebek arasındaki ilişkide farklı bir boyuta gider. Peki nedir bu anne ile bebek ilişkisi kavramı?

Anne ile bebek arasında nasıl bir ilişki vardır?

Bebeğinizin anne karnında devam eden ve gözlemlenen fiziksek gelişimin yanında duygusal gelişimde ilk andan itibaren başlar ve sürer.  Annenin salgıladığı hormonlar bebeğin hem fiziksel hem de duygusal olarak gelişiminde büyük önem taşır.  Bu ilişki ilk başlarda çok fazla anlaşılamasa da özellikler ilerleyen haftalarda bebeğin hareketlenmesi ile daha anlaşılır hale gelir. 30. Haftadan sonra bebeğin halk arasındaki tekmelemeleriyle anne ile bebek arasındaki ilişki gittikçe gelişir ve anne adayları annelik iç güdüsünü daha içten bir şekilde hissetmeye başlar.

Bu yüzden dolayı hamilelik sırasında fiziksel olarak yaptığımız hareketlere yediğimiz yiyecek ve içecekler dikkat ettiğimiz gibi duygusal olarak da yaşadıklarımıza dikkat etmemiz bebeğimizin iyi bir şekilde duygusal gelişimini sağlar. Hamilelik süresi boyunca her şeye rağmen mutlu olmak bebeğimizin de mutlu olmasını sağlayacaktır.  Sıkıntılı durumlardan,üzüntüden heyecandan ve endişeden uzak durmak bebeğimizin duygusal anlamda sakin mutlu ve kendini güvende hisseden bir yapıda olmasını sağlayacaktır. Elbette buradaki duygusal mutluluk fiziksel olarak da bebeğimizin iyi bir gelişim sağlamasına sebep olacaktır.

Anne ile bebek ilişkisi bebeğimizin ruhsal gelişimindeki her safhada farklı haller alacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir