Bazı Psikolojik Tespitlerim

Bazı Psikolojik Tespitlerim

Bazı Psikolojik Tespitlerim

Günlük hayatta gözüme çarpan insan ile alakalı ufak tefek amatör tespitlerimi bir başlıkta toplamak istedim, buyrun;

Tuvalete Ayna Takmak ;

İnsan psikolojisi ile oynamayı denemeyi incelemeyi seviyorum. Toplu insanlara hizmet veriyorum. Umumi wc lerin kötü kullanıldığı birçok insan kullandığı için pis kaldığını biliyoruz..
Temiz tutunuz-  gibi uyarıcı yazılar görmekteyiz,
İstediğiniz kadar yazı yazın insan aynıdır. Evde nasıl eğitim alışkanlık aldıysa aynsını uygular. Tenasül organlarını yıkamayı öğretmek ve çevreyi kirletmemek öğretilmemistir. İnsan medeni bir yerdedir. Wc ye girince dünyası değişir. Medeni dünyadan çıkar. Dışarısı ile bağlantı kesilir.. Ancaak ! Bir hayvan gibi olmaktan tek bir şey farkettirir.
WC ye ayna takmak,, Neden ayna taktiniz derseniz ? Adam kendini kolozete oturmadan önce inceler. Kendine gelir insan olduğunu hatırlar.

Kendini görmek umumi wc yi temiz tutturuyor. 1 yıldır tertemiz tavsiye ederim. Kulture gore değisir. Bu benim çevremde etkilili oldu. Sizde olur mu bilmem.

Unutmayın insan dünyanın en zeki hayvanıdır,hayvanii hareketlerini gizler.  Kimsenin görmediğine emin olduğu yerlerde yapar.

Kadınlar saçlarını aynasız görebiliyor;

Yolda bir kız çocuğu gördüm, ne gölgesinden nede bir ayna yardımı ile saçının arkada kalan bölümünü parmağı gitti ve düzeltti düzenli saçının arasına saçını soktu düzeltmişti. Bu bana kadınları bu konuda araştırmam için bir sebep oldu. Kadın aynalara çok düşkündür ama biz sadece aynayla bakılan kısmı biliyoruz. birde görünmeyen kısmı var.

Benzer olayları otobüste yolda heryerde takip etmeye başladım,   evet yaşlı olanlarda bile bu vardı. sadece kadınsal özelliklerini yitimiş yada ileri yaşlardaki kadınlarda umursamazlık ,bezginlik yaşayanlarda görünmüyordu.

Kendine çekidüzen verme birçok kadının içgüdüsünde var. dahası kadın aynanın görmediği alanı yani 2nci bir aynayı beyninde görebiliyor. Başlarda saçma gibi gelse de inceledikçe bunun doğru olduğunu düşünmeye başladım. Saçlarına düşkün kadınlarda bu çok ama çok yaygın görünüyordu.

Bunun nedenini sorgulamaya başladım,  Basitçe Alışkanlıktan kaynaklı diyorlardı, kadınlar kendileri de bunun açıklamasını yapamıyorlar. Garip ama gerçek. yollarda otobüste inceleyin  farkedeceksiniz. saçlarına düşkün olanlar hemen kendini belli edecektir.

Sadizm Üzerine Bazı Tespitler;

Dayak yeme korkusu en çok insan dövmek işiyle ilgilenenlerdedir. Aslında ölüm korkusu daha da fazladır. Bir insanı dövmek öldürmek içgüdüsü taşıdıkları için defalarca ölürler. İnsan acıları akıllarına gelebilir.  Bir acımasız onları da içinden öldürmektedir. İnsan Onuru varsa  başka bir insanı dövmekten keyif almaz. Bunu yapabilmek için çocukluk yıllarında acımasızca dövülmüş ,dayak yemiş olmak gerekir.   Ne yazıkki Mafyavari , karanlık güçlerin tetikçisi olurlar. Bu şekilde para kazanmak için böyle kişileri kullanırken , Devlet te en çok güvenlik ve emniyete yatkın insan gurubu bunlardan oluşmaktadır.  Bu yüzden bazen emniyet güçlerini kontrol etmek mümkün olammaktadır.

Devlet bu tip insanları caydırmak için emniyete bilinçli olarak alır, yumuşak kalpli aşırı eğitimli biri. Kendinden daha kaba kuvvete sahip bir güçle karşı karşıya kaldığında kolluk kuvveti olsa bile kayba uğrayacaktır. Bu sebeple  toplumun sadistik karakteri kolluk gücü ile rehabilite edilir. Eğer bu sorunlu insan gurubunu hastanelerde tedavi etseydik ,hastanelerer yetmezdi.  Sadizmin diğer boyutunun yer aldığı bölümler hayvan kesicileri ve kasaplık tarzı   işleri yapanlardır.  İçinde kan dökme acı obsesyonları görmeye alışmıştır. Artık bu onlar için sıradan bir görevdir.   Normal şartlar altında içimizdeki öldürme arzusu oluşmayacağı için  çoğumuz bir tavuğu kesmekten bile korkarız.   Toplumun sadistik insan yapısı o kadar homojen yerini bulmuştur ki  bazen bunlara da ihtiyaç duymaktayız.  Yoksa hiçkimse et tavuk veya balık yiyemezdi. Bu yazıyı yazarken mezbahanelerde çalışanların sadisttir manasına gelmez . Sadece o mesleğe bilinçli eğilimi olanların var olabileceğini idda ediyorum sadizmin görünmeyen meslekler içinde aslında var olarak devam ettiği görülmese de bilinmektedir.

Oysa toplumun kolluk kuvvetleri aşırıya kaçtığında dikkat çekmektedirler. Peki sadistik duyguların altında ne yatmaktadır ?   Bence çocuklukta geçmişte karşılaşılan vücudun salgıladığı  bir keyif maddesi   ADRENALİN ,  belli bir müdaheleden sonra yoldan çıkılırsa  o kişilikte  Adrenalin  fazlalığı vardır. Katiller insan öldürürken bunun keyfini alıyorlar. Suçluluk pişmanlık ise  sıkıştırılmış duyguların dışarı çıkmasından  boşalmadan sonra  yaşanılan rahatsızlık gibi birşey.

Peki bu öldürmekten keyif alınan  adrenalin nasıl oluşuyor ? Bir sinemada  insanlara zulüm veren onlara acı çektiren veya öldürmeye çalışan bir kötü adam var ve iyi yardımsever insanların sevdiği güvendiği adam.  Sevilen adam acı çektiren adamı en kötü şekilde öldürürken sinemada herlkes o korkunç ölüm sahnesini seyrederken sevinçle alkışlıyor, O salondaki herkes adrenalin salgıladığı için kendini öldüren adam yerine koyup tarif edilmeyen keyif alıyor. Katiller de insan dövenler de beyninde hayali bir film çeviriyorlar bunu haklı hale getiriyorlar adrenalin salgılamadan insanları cezalandırmak zor bir iştir.

Genelde öc almak bu tarz olaylardan biridir,

Sonuç olarak, İnsan vücudu kimyasal etkilerin egemenliği altında diyebiliriz. Bunu oluşturmak hem elimizde hemde değil.

Toplum psikopatları ne yazıkki bir mesleğe oturmadıkları sürece karanlık güçlerin egemenliği altına girerler. Psikolojik olarak düşünürsek  Bu tipteki insanları en güzel rehabilite etme yerleri  mezbahaneler ve et entegre tesisleri tarzı yerlerdir ve kontrol altında tutulmalıdırlar.

Düşünceler kendime aittir, psikolojik herhangi bir kitaptan değil, hatalı yönler varsa siz de yazabilirsiniz.

Adaşlığın İtici Olması

Kendi adınızla aynı ismi taşıyan 2 kişi birbirinizle tanıştırıldınız.Duydunuz. Yaşıtsınız da. Bekarsınız ortamlarnız benzer.
Aynı isimde karşı tarafın adını duymak size sıkıcı gelir. Dışarıdaki tanıştıran kişilere ise eğlenceli gelebilir. Karakterini bile bilmek istemezssiniz.  İnsan ruhu bencildir. Kendini tek bir tanecik hisseder. Hissetmek ister.
Bir toplum içinde adaşlık muhtemelen toplantıda 2 kadının aynı elbiseyi tesadüfen giymesi gibidir.
Psikolojik ilk önyargı. belki çok iyi anlaşsanız işler değişir ama ilk anda beyinden geçecek bunlardır. Hatta bir rekabet ortamı olmasını bekleriz. Karşıki adaş sizden kötü olmalı. İçsel bir rekabet vardır. Rekabet aslında kendinize olan rekabettir. Kediler çok uysaldırlar insanlar arasında ancak 2 kedi kavga ederken gördüğünüzde aslandan farksız olduklarını öğrenirsiniz. Aynı isim itici gelir çoook derinlerden.Ciddi dünyada belli de etmek istemez bencillik.. İnsan Narsisttir içine dönük bakarsak.

İlgi İhtiyacı

Kıçınıza şaplağı vuran ebe yada doktor. Vurur vurmaz ilk yapacagınız iş yayagarayı koparmaktır. Bu var oldugunuzu kanitlamanın ilk hareketidir.
İnsanlarin her an her zaman, en buyuk ihtiyacı var olduğunu kanıtlamaktır.
Var oldugunu algılanmasını saglamak yetmez ,Kendini baskalarına kabul ettirmek te ayri bir ihtiyaçtır. Anlatmak nasıl bir sanat ise, dinlemek te bir sanattır.  İlgi sadece kendini kabul ettirmek degildir, Baskalarının ne yaptığını bilmek te bizi ilgilendirir. Onların dünyasını keşfetmek gerekir. Dünya var olma savaşıdır.
Atatürk hasta olduğu halde Hatay a hareket etmiş, hasta adam, ölecek diyenlere inat hataya gidip bir davette zeybek havası oynayarak ,varlığını kantılamıştır. Bu düşmana verilebilecek en büyük cevaptır.
Başka insanların ne yaptığını bilmek, onların dünyalarını tanımak varlığınızı kanıtlamak için bir maksattır.  İnsan merak eder. bunu algıları ile yapar. Bilim adamları 1898 li yillardan beri araştırmalar yaparlar.
Maymunları incelerler, kapali odaya bir maymunu kapatırlar, sadece bir anahtar deliğine 1 saat sonra acaba hayvan ne yapıyor diye inceleyeceklerdir …
Anahtar deliğine gözlerini yerleştirip baktıklarında karsılaştıkları manzara enteresandır
Maymunun gözü ile anahtar deliğinde karşılaşırlar.  Maymun da bilim adamları ne yapıyor dışarıda diye gözetlemektedir.

Bir savaşı kazanmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en büyük sey duşmanlarınızı iyi tanımaktır. dünyada her insanın zayıf tarafı vardır.
Dünyanın en kuvvetli adamı Bir fareden korkabilir. En büyük katillerden biri annesinden korkabilir.

Şak şuk çık çıt psikolojisi

Bunun adını ben koydum, Genelde Biz Türk insanı ve bize yakın halklar şu sesi çok çıkarır ÇIT ÇIT ÇIT, ÇAT ÇUT ,PATA KÜTA, şak şuka, dıd dıdı, lakır lukur,yarappi şükür. tıp tıp tabii ki cıstaka cıs cıs,
Bunlar Türk insanlarının çıkardıgı garip sesler, çok elektrikli milletiz
Babam Büyük ustaydı. Dükkanımıza gelen müşterileri hatırlıyorum.
Akrobat ders çalışma lambası vardı , Onun Düğmesi ni müşteri alır babamla konuşurken. şak şuk ses çıkarır e düğmenin de bir ömrü vardı. 5000 defa çakar, kaç tan müşteri geldiyse dikkat ederdik. zaten düğmeler kendi kendine kullanmadan bozulurudu. müşteri önüne bozuk düğme de atardık ama ona dokunmaz illa ki lambanın düğmesiyle oynardı.
Dışarıda sallamak için tespih özellikle metal tespihler şık şık şık sesler elle akrobat hareketler yapmak için idealdir. bizim türk insanı Sustalı bıçaktan daha çok sever kelebek denen bıçağı çünkü ses çıkarır ve akrobasi yapar.
Bir ara plastiklen anahtarlıklar moda oldu bunun ortası dönüyordu. sırf yolda dikkat çeke çeke yürünürdü hem anahtarlık hemde tespıh gibi çakıt-çakıt-çakıt-çakıt diye yoldda giderayak seslerle

aynı seri hareketlerin çıkardığı seslere bayılırız, kapının gıcırdamasını duysak . defalarca gıcırdatmak için kapıyı devamlı aç kapa yaparız.

Bir motorun son kademesini kullanırız, hiçbir zaman en alt veya orta kademede degildir hatta modifiye edip daha da süratli şekilde olmasını saglarız.

Biz var ya yetmez bunlar bize, hiçbirşey bulamazssak vücudumuzu kütürdetmek isteriz, yetmezmiş gibi başkalarını da kütürdetmek için teklif ederiz

öyle bir milletiz ki iyi ses çıkaran sırada tahtada darbuka çalmaya da başlarız. bu erkeklerde yaygın oldugu kadar kızlarda da çok görülür ama onlar bu fizikii sesleri bastırır kimse yokken yaparlar.

 

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir