Başka Yerlerde Neden İyi Uyuyamayız?

Başka Yerlerde Neden İyi Uyuyamayız?

Başka Yerlerde Neden İyi Uyuyamayız?

Bir otelde, akrabanızda, arkadaşınızda, kısaca size yabancı olan bir yerde ilk defa uyuduğunuzu düşünelim. Büyük ihtimalle ertesi sabah yorgun kalkarsınız. Uyuyamamış hisseder, tam dinlenemezsiniz.

Bu olayın bilimsel bir sebebi var: İlk Gece Etkisi. Yeni bir yerde uyuduğumuzda beynimiz hayatta kalma moduna geçerek tek yarımküresini daha “uyanık” bırakıyor. Brown Üniversitesi’nden bilim insanları, beynimizin bunu tuhaf sesler duyduğumuzda uyanmamız için yaptığını söylüyor. Yani bir çeşit savunma mekanizması.

Uyku bilimciler, insanlardaki bu İlk Gece Etkisi (FNE) olayını düzenli uyku bozukluğu olarak görüyorlardı, fakat nasıl işlediğini bilmiyorlardı. Uyku uzmanı Masako Tamaki ve diğer meslektaşları, gelişmiş sinir görüntüleme teknikleriyle uykuda olan beyni analiz ettiler. Ve ilginç sonuçlara rastladılar.

Deneydeki beyinlerde asimetrik uyku etkinliği kalıpları buldular. Yani yarımkürelerden biri uyuyor, diğeri “uyukluyordu”. Deneklerden FNE yaşayanlar tuhaf sesler karşısında uyandılar. Beyinleri bir bakıma gece bekçisi gibi davranıyordu.

Bu olayı hayvanlar da yaşıyor. Örneğin balinalar ve yunuslar uykuda savunmasız olduklarından, beyinlerinin yarısıyla uyuyorlar. Araştırmacılardan Yuka Sasaki bir açıklamada “Balinalardaki sistemin minyatür bir benzeri bizim beynimizde de olabilir,” diyor.

Uyku uzmanları bu mekanizmayı kapatmanın bir yolunu bulmak istiyorlar. Özellikle sık seyahate çıkan ve sürekli yabancı yerlerde uyuyan insanlar için.

Neyse efendim, tüm dünya uyurken boşverin. Size de iyi uykular…

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir