Başarmak için inanmak şart mı?

Başarmak için inanmak şart mı?

Başarmak için inanmak şart mı?

BAŞARININ SIRRI: İNANÇ

İnanç: İnsanların belli bir fikre veya kendilerine bağlı olma, inanma durumudur. İnsana pek çok yeni kapı açan bu özellikle insanlar başarı yolunda sıkıntı çekmeden ilerleyebilirler. İnanç, her insanda bulunması gereken en temel özelliklerden birisidir. Başarı için en gerekli durumlardan biri olan inanç, insanlara kariyerlerinde gerekli olan ilk şeylerden biri olarak sayılır.

Geçmişte yaşanan zor durumlar ve başarısızlıklar kişinin kendine olan güvenini kırarak, kendine karşı olan saygısını yitirmesini sağlayabilir. Bununla birlikte kendine inancı olan kişilerde, başarısızlıkların atlatılması daha kolaydır. Geçmişte yaşanılan kötü tecrübeler ve yanlış arkadaş seçimleriyle insanlar özsaygısını yitirme eşiğine gelebilirler. Ama kendilerini iyi şekilde yönlendiren ve inançlarını en üstte tutanlar, emeklerinin karşılığını alabilirler. Uzmanlar insanların her gün ortalama 40 bin düşünce ürettiğini söylüyorlar. Bu düşüncelerin ise geneli, insanların kendi özellikleri, yaptıkları hatalar ve başarısızlıkları olabiliyor. Sürekli böyle olumsuz bir döngüde olmak ise, insanları kötü yönde etkileyen şeylerin başında geliyor. İnsanlar geçmişlerine yön veremezler ama bu düşünceleri için geçerli değildir. Düşünceler olumlu düşünce yöntemiyle düzeltilebilir. İnsanların bakış açısı düşüncelerine dönüşür. O yüzden olumlu bir bakış açısı edinmek, düşüncelere yansıyacaktır. Zihin ne şekilde düşünürse, ilerlemesi o yönde olacaktır. Çekim yasası gereği olumlu düşünmek olumlu sonuçlar getirecek, olumsuzluklar ise aynı şekilde geri dönecektir. İnanç başarının anahtarıdır. Örneğin bir konu hakkında yetersiz olduğunu hisseden bir kimse bu inancının karşılığını alacaktır. Bu durum psikolojisine yansıyacak, enerjisini yitirecek ve sağlıklı bir zihne sahip olamayacaktır. Oysa inançla başlayan kişi ise, coşkulu ve dinamik hissedecek daha verimli bir şekilde çalışabilecektir. Zihinde dönenler insanların davranışlarına yansır. Bu yüzden zihni olumlu düşünmeye yöneltmek önemli bir konudur. Olumsuz düşüncelerin temeline inmek ise, sorunların çözülmesinde yardımcı olacaktır. Olumsuz düşüncelerin temelinde sosyal çevre varsa bunlardan uzaklaşmalıdır. Olumsuz düşüncenin sebebi kötü arkadaşlar ise, bunlarla ilişik kesilmelidir. Enerji tüketen ve pozitif düşünmeye engel olacak her türlü insanla ilişki sonlandırılabilir. Böylece, daha olumlu bir bakış açısı kazanılır. İnancın olmasıyla insanlar daha özgüvenli ve başarılı olurlar. Böyle bir inanç oluşturmak ise, insanın kendi zihnini yönetmesiyle mümkündür. Başarmak inancına sahip olunduğunda ise, bu başarının kapısını açmaya yarayacaktır. Bu çerçeveden bakıldığında ise, inançları olan insanlar daha başarılı olacak ve işlerini daha iyi şekilde yürüteceklerdir. İnanç sahibi olabilmek için ise, kişi tamamen zihnine yön verebilmeyi öğrenmelidir.

Türlü yöntemlerle inançlı biri olmak mümkün değildir. İnanç insanın içinden gelen bir duygudur, öğretilemez ve insan ancak isterse onu elde edebilir. Bunun dışında zihinde oluşacak bu pozitif düşünce akımıyla birlikte, inanç sürdürülebilir bir duygu olarak devam edecektir. İnsanların kendilerine olan inançlarını ancak kendileri başlatıp kendileri sonlandırabilirler.Bunun için dış dünyanın vereceği herhangi bir etki yoktur.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir