Başarılı Olmanın Prensipleri

Başarılı Olmanın Prensipleri

Başarılı Olmanın Prensipleri

Sınavlarda, ikili ilişkilerde, iş ortamında başarılı olmak için bazı olmazsa olmaz kurallar ve dikkat etmemiz gereken prensipler vardır.

 

Başarılı Olmanın Sırrı Bunları aşağıda maddeler halında sıraladık.
1. Eleştirme, erteleme, suçlama, şikayet etme…
2. Karşınızdakini dürüstlük ve içtenlikle övün…
3. Karşınızdakinde güçlü bir istek uyandırın- yüreklendirin…
4. Karşınızdakine içten bir ilgi duyun…
5. Gülümseyin…
6. Karşınızdakine ismiyle hitap edin…
7. İyi bir dinleyici olun. Karşınızdakine, kendinden bahsetmesi için cesaret verin…
8.
9. Karşınızdakinin ilgilendiği şeylerden bahsedin…
10. Karşınızdakinin kendini önemli hissetmesini sağlayın bunu içtenlikle yapın…
11. Bir tartışmadan en iyi sonucu almanın tek yolu, tartışmadan kaçmaktır…
12. Karşınızdakinin fikrine saygı gösterin ve asla ‘’yanılıyorsun’’ demeyin…
13. Eğer hatalıysanız bunu hemen kabul edin…
14. Konuşmaya dostça başlayın…
15. Karşınızdakinin size hemen’’evet’’ demesini sağlayın…
16. Bırakın konuşmanın çoğunu karşınızdaki yapsın…
17. Empati kurun…
18. Karşınızdakilerin düşünce ve isteklerine anlayışla yaklaşın…
19. Fikirlerinizi canlandırın…
20. Rekabet yaratın…
21. Konuşmaya içten bir iltifat ve övgüyle başlayın…
22. Karşınızdakinin hatalarına üstü kapalı bir şekilde değinin…
23. Karşınızdakini eleştirmeden önce kendi hatalarınızdan bahsedin…
24. Doğrudan emir vermek yerine sorular sorun…
25. Karşınızdakinin gururunu kurtarmasın izin verin…
26. Övgü ve takdirlerinizde içten ve cömert olun…
27. Karşınızdakine koruması gereken bir ün verin…
28. Karşınızdakine cesaret verin, hataların kolay düzeltilebilirmiş gibi görünmesini sağlayın…
29. En önemlisi … Karşınızdakine SEVGİ gösterin…

Liderin, Güçlü İnsanın 7 Alışkanlığı
Yayınlayan admin • 28 Ocak 2009
Stephen R. Covey’in eserinde açıladığı 7 alışkanlığı aşağıda sıraladık.

 

1.Alışkanlık: Proaktif ol

Proaktivite sözcüğü , insan olarak kendi yaşamlarımızdan sorumlu olduğumuzu ifade eder. Davranışlarımız, koşullarımızın değil, kararlarımızın işlevidir. Proaktif insanlar, bir şeyler yapabilecekleri işlerin üzerinde çalışırlar. Enerjilerinin doğası pozitiftir.

2.Alışkanlık: Sonunu düşünerek işe başla
Sonunu düşünerek işe başlamak, varacağınız yeri iyice belirleyerek başlamak demektir. Şu anda bulunduğumuz yeri ve attığımız adımların her zaman doğru yönde olduğunu anlamamız için, nereye gittiğimizi bilmektir. Bizim için nelerin gerçekten önemli olduğunu görmek yaşamımızı değiştirir. Her gün gerçekten önemli olan şeyleri yapmayı, gerektiği gibi olmayı başarırız. Gerçekten başarılı olmamız,sonunu düşünerek işe başlamamıza bağlıdır.

3.Alışkanlık:Önemli işlere öncelik ver
Bu alışkanlığı en güzel şekilde Goethe’nin şu sözü özetliyor: “En önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalı.” Bu alışkanlıkta gerektiği yerde evet, yarar sağlamayacağına inandığımız şeylerde nazikçe hayır denilmesi gerektiği üzerinde duruluyor. Bundan sonra bir hedef seçilmeli ve hedef için gereken çaba gösterilmeli. Bir plan yapılmalı, bu plan günlük değil, haftalık olmalıdır. Bu yapılırken öncelikle yapılması gereken işler öne alınmalıdır.

4.Alışkanlık:”Kazan-Kazan” Diye Düşün
İnsan etkileşimiyle ilgili altı paradigma vardır. Bunlar: Kazan-Kazan; Kazan-Kaybet; Kaybet-Kazan; Kaybet-Kaybet; Kazan; Kazan-Kazan yada anlaşma yok. Bunların arasında en önemli paradigma Kazan-Kazan paradigmasıdır. Bu pradigma, yaşamı bir rekabet arenası değil, bir iş birliği alanı olarak görür. Ana tema, herkes için her şeyden yeterince vardır, bir insanın başarısı diğerlerinin başarısızlığı anlamına gelmez. Diğerlerinin başarısızlığı pahasına kazanılması da gerekmez. Kazan-Kazan paradigmasının oluşması için üç karakter özelliği vardır: Dürüstlük, olgunluk, bolluk zihniyeti.

5.Alışkanlık: Önce Anlamaya çalış, sonra anlaşılmaya.
İnsanlar arasındaki iletişimin anahtarıdır. Bu ilke çok esaslı bir paradigma değişimini gerektirir. Tehlikeli ve zor olmasına karşın önce anlamaya ya da reçete yazmadan önce teşhis koymaya çalışmak yaşamın birçok alanında görülen doğru, geniş kapsamlı, ortak paydalı doğru bir ilkedir. Ama en önemlisi insanlar arası ilişkilerdir. Anlamaya çalışmak saygı, anlaşılma isteği ise cesaret ister.

6. Alışkanlık: Sinerji Yarat
Sinerji ilke merkezli liderliğin özüdür. Bir katalizatör görevi yapar, birleştirir ve insanların içindeki en büyük güçleri açığa çıkarır. Bir bütünün parçalarının toplamlarından daha büyük olması demektir. Sinerjinin özü farklılıklara değer vermektir. İnsanlar arasındaki zihinsel, duygusal ve psikolojik farklılıklara değer vermenin anahtarı, herkesin dünyayı olduğu gibi değil, kendilerinin olduğu gibi gördüğünü kavramaktır. Sinerji, etkili, geçerli ve doğru bir ilkedir. Önceki bütün alışkanlıkların görkemli bir başarısıdır. Karşılıklı bağımlı gerçeklikler de etkili olmaktır. Ekip çalışması, takımın güçlendirilmesidir. Diğer insanlarla birleşmenin birlikte yaratıcılığın gelişmesidir.

7.Alışkanlık Baltayı Bile
Baltayı bilemeye zaman ayırmak, 7. alışkanlık paradigmasındaki diğer alışkanlıkları çember içine alır. Çünkü bu diğerlerini olası kılan alışkanlıktır. Yenilenmenin dört boyutu bulunmaktadır: a)Fiziksel: Egzersiz, beslenme, stres yönetim b)Ruhsal: Değer belirleyip bağlanma, inceleme ve meditasyon c)Zihinsel: Okuma, hayal etme, planlama, yazma d)Sosyal duygusal: Hizmet, empati, sinerji, iç güvenlik Zihnin baltasını bilemenin yolu; okumak, güzel mektup yazmak, günlük tutmaktır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir