Banyo Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Banyo Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Banyo Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Tüm ev halkının ortak kullanım alanı olan banyo; belki de temizliği en zor olan bölgedir.

Kısa sürede bakteri oluşabilen bu alanlarda; sık ve düzgün temizlik yapmak gerekir. Ancak bu hijyenik koşulları sağlayabilmek için neler gerekiyor?

Evdeki Kişi Sayısına Göre Temizlik Günleri Belirlenmeli

Banyonuzun temizliği sık yapılmalı, ancak temizlik maddelerini size zarar verebileceğini ve her temizlikte yorulacağınızı da düşünmelisiniz. Banyoyu kullanan kişi sayısına göre temizlik için belirli bir aralık seçin. Normal bir ailede haftalık yapılması önerilen temizliğin kalabalık aileler için beş günde bir olduğunu unutmayın.

Banyo temizliği, içeride oluşabilecek bakteriler açısından sağlığınıza büyük tehditler açabilir. Bu yüzden bu bölgenin temizliğini ciddiye almalısınız.

Banyo Tasarımının Temizliğe Büyük Etkisi Var

Her ne kadar şaşırtıcı gelse de, banyo tasarımının temizlikte çok büyük önemi vardır. Hem temizlik yaptığınız sırada işlerin sizin adınıza kolaylaşması hem de temizlik sonrası banyonun temiz kalması tasarım ile sağlanabilir. Hayal edin; düzgün seramik içeren, duvarları kir tutmayan boya ile kaplanmış ayrıca duşa kabini sağlam ve parkeleri nem tutmayan bir banyoyu temizlemek ne kadar zor olabilir? Banyonuzda kullanılan malzemelerin size doğrudan kalite ve titizlik olarak yansıyacağını unutmamalısınız.

Bunun dışında tasarımdan dolayı temizlik yapılamayan bir alan varsa, bu sizin için epey problem olacaktır. O yüzden eğer banyonuzun tasarımını değiştirecekseniz; bir profesyonel ile çalışmanızda fayda olacaktır.

Temizlik Maddelerine Dikkat Etmek Gerekiyor

Son yıllarda birçok yeni formül ile çeşitleri çoğalan temizlik maddelerine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle deri ile temasında büyük sorunlar çıkaran bu maddeleri kullanmadan; mutlaka eldiven takılmalıdır.

Eğer çamaşır suyu ve benzeri ağır temizlik maddesi kullanacaksanız eldiven giydikten sonra havalandırmayı kontrol edin.

Uzun süre solunduğunda ciğerlerde kalıcı hasar bırakabilen ağır temizlik maddeleri maske takılarak kullanılması doğru olacaktır.

Özellikle birçok Türk insanının yaptığı hata olan; temizlik maddelerini birbirine karıştırma hatasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın; kullandığınız maddeler yoğun ve çeşitli kimyasallar içermektedir. Hangi maddenin ne durumda ve hangi madde ile tepkimeye gireceğini bilemediğiniz için sağlığınıza kastetmemelisiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir