Avokadolu Bandırmalık Sos: Guacamole Kolay Tarifi

Avokadolu Bandırmalık Sos: Guacamole Kolay Tarifi

Avokadolu Bandırmalık Sos: Guacamole Kolay Tarifi

Hemen hemen her hafta yaptığım bir tarif bu. Basitliğini mi daha çok seviyorum, basitliğine nispet eden lezzetini mi, bilemiyorum! Markette ne zaman karşıma olgunlamış, kabuğunun rengi yaprak yeşilinden kahverengiye dönmeye başlamış bir çift avokado görsem, hemen sepete atıyorum.

Sos haline getirip, akşam yemeğinde sofraya, film izlerken sevdiğimle arama koyduğum, etinin rengi can eriğini anımsatan avokado…Biraz aşk mektubu gibi oldu ama seviyorum işte! 

Bu sosun özgün ismi ‘guacamole’. Pek çok Meksika yemeğinin yanında servis edilen basit bir sos. Ateşli Meksika yemeklerinin en masumu sanırım. Hatta; etli, soğanlı, ‘jalepenio’lu yemeklerin ateşini söndüren bir sakinleştirici gibi…

Bütün bunlar yetmezmiş gibi avokado, insanoğlunun ihtiyaç duyduğu tüm besleyici unsurları da içinde barındırıyor. Orta boy bir avokadoda;

 • 4gr. protein
 • sadece 0.2 gr. şeker
 • muzdan bile daha fazla potasyum, vitamin B, vitamin C  ve vitamin E
 • günlük ihtiyacın yaklaşık yarısına eşit miktarda (11 gr.) lif bulunuyor.

Gördüğünüz gibi sadece lezzet düşkünü yetişkinleri değil evdeki yavruları beslemek için de birebir. Hele bir de ev yapımı cips eşliğinde servis ettiğinizde, en seçici damaklar bile hayır demekte zorlanabilir. Ne yalan söyleyeyim, ben bu sosu zaman zaman evde yaptığım pizzanın yanında bile servis ediyorum. Film izlerken, pizza dilimlerini usul usul sosa bandırmak ayrı bir zevk oluyor.

Bu tarifte bir parça da acı olsun derseniz, yani çocuksuz ortamlar için, ince kıyılmış kırmızı soğan ve birkaç damla acı sos da iyi gider. Ayrıca, ince kıyılmış kırmızı acı biber, çekirdekleri çıkarılarak küp küp doğranmış domates bile eklenebilir. Ama domatesi ekleyince yoğurdu çıkarmak lazım. Yoğurt ve domates pek uyumlu değil. Domates, acı biber, sarımsak ve limon ekleyerek de nefis bir sos elde edebiliriz.

Gelelim tarife;

Malzemeler:

 • 2 adet avokado
 • 2 tepeleme çorba kaşığı tava yoğurdu
 • 1 diş sarımsak
 • limon suyu
 • tuz
 • karabiber

Yapılışı:

 1. Avokadolarımızın çekirdeklerini çıkarıp, içlerini bir kaseye alıp eziyoruz. Arada büyük parçalar kalabilir. Krema gibi olana kadar ezmeye gerek yok. 
 2. Avokadolar kararmasın diye bir çorba kaşığı limon suyu ilave edip, ardından  yoğurt, sarımsak, tuz ve karabiberi ekleyerek iyice karıştırıyoruz.
 3. Arzuya göre kırmızı soğan ve acı sos ilave ederek servis ediyoruz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir