Atletico Madrid Logosunun Anlamı ”11 Kez Logo Değiştirdiler”

Atletico Madrid Logosunun Anlamı ”11 Kez Logo Değiştirdiler”

Atletico Madrid Logosunun Anlamı ”11 Kez Logo Değiştirdiler”

ATLETICO MADRID LOGOSU VE ANLAMI

Atletico’nun tarihi, Madrid’de okuyan üç bask öğrencisi -Cortazor, Astoria ve Abdon- 1903’ün başlarında başkentin Alcala Caddesi üzerinde La MaisonDore’da oturuyorlardı. Bir futbol kulübü kurmaya karar verdiler. Fakat atletizmle bağlantısı olması gerekiyordu. (Ne alaka olduğunu emin olun bende bilmiyorum.)26 Nisan 1903’te “Athletic Club de Madrid” bağımsız kulübünü ilan ettiler. İlk logo olarak Bilbao Kulübü’nün logosunu kullandılar.

1917’de, Madrid kulübü sonunda kendi logosunu aldı. Madrid şehrinin arması olan çilek ağacına uzanan ayı figürü logonun temelini oluşturdu. 1939’a kadar logo aynı kaldı.

Ayı figürü dışında logoda, Madrid’in yedi sınır ilinin sembolü olarak yedi yıldız kullanıldı.

Madrid kulübünün sahipleri formalardan tasarruf etmeye karar verdiler ve en ucuz malzemeyi, o zamanlar minderlerin yapıldığı kırmızı ve beyaz bir şeritte buldular. Bu nedenle takımın takma adı “Yatak” oldu.

Atletico Madrid logosu birçok kez değiştirildi. Kompozisyon aynı kaldı, sadece logonun şekli yeniden tasarlandı.

Geçtiğimiz sene tasarlanan yeni logoyla ayının uzandığı ağaç, artık yeşil rengini kaybetti. Artık keskin köşeler de yok.Ayrıca, tasarımcılar kırmızı, beyaz ve koyu mavi hariç tüm renklerden kurtulmaya karar verdiler. Dört tane beyaz çizgisi olan tasarım, daha kalın bir halde üç çizgiye düşürülmüştür. Ve Atletico logosundaki en önemli değişiklik: Olmazsa olmaz ayımızın yönü. Ayı önceki tasarımlarda sola bakıyorken yeni tasarımda sağa bakıyor. Peki bu ayının baktığı yerde zaferler mi var?

Benim Düşüncelerim Neler?

Atletico Madrid severek takip ettiğim bir takımdır. Konumuz logosu. Aklıma takılan bir şey var neden bu kadar çok değişiklik ihtiyacı hissedildi? Yenilik iyidir tamam da abartmışsınız be arkadaşım. Şimdi dönemin ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar da yapmak istiyor olabilirler, haklılar bir şey demiyorum. En nihayetinde güzel bir logoya kavuştular, tasarımcıları tebrik etmek istiyorum.Önceki tasarımlara kıyasla gayet modern ve şık bir tasarım. Bir dev kulübe yakışan da budur. Anlamına da değinmek gerekirse ilginç bir hikayeden ibaret, Madrid şehrinin amblemini kullanma fikrini sevdim ama neden çilek ağacı ve meşhur ayımız –bu arada çilek ağacı mı var?- Bir de kuruluşta Bilbao’nun logosunu kullanmanız hiç etik değil, biraz orijinal olun değil mi?

Bu yazımda Atletico Madrid’in logosunu ele aldım, umarım zevkle okumuşsunuzdur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir