Atların Bacakları Kırıldığında Gerçekten İyileşemez mi?

Atların Bacakları Kırıldığında Gerçekten İyileşemez mi?

Atların Bacakları Kırıldığında Gerçekten  İyileşemez mi?

İyileşir ama çok zor iyileşir.

Doğal yaşamda At ve benzeri bir çok hayvan için ayak ve bacak kırıkları kesin ölüm demektir. Ama evcil bir hayvansa sahibi isterse kurtarabilir, At gibi günün nerdeyse tamamını dört ayağı üzerinde geçiren bir hayvanın iyileşme süreci özel bakım gerektiriyor. Hem hayvan hem de bakıcısı çok yıpranacaktır. 

İyileşmeden ne kastedildiğine göre cevabı değişir: İyileşme derken yük taşıma, koşu, tarla sürme gibi ağır işlerde çalıştırılan atların bacaklarındaki ciddi bir yaralanmadan sonra sahipleri tarafından tekrar aynı işlevle kullanılması ise, hayır, kolay kolay böyle bir şey olmaz.

Soru, atın kendisinin, bir bakımevinde ya da kendisinden iş beklemeyen sahibinin ahırında sağlıklı ve rahat bir yaşam sürecek şekilde iyileşip iyileşmeyeceği ise yaralanmanın şiddeti, atın genel sağlık durumu, yaşı, sahibinin imkanlarına göre değişir.

Atların bacaklarının yere bastıkları kısmı aslında bacak değil, orta parmaktır.
Vücudunuzun tüm yükünü orta parmaklarınızın üzerinde yürüyerek taşıyacağınız bir şekilde. Bu süreçte de orta parmaklarınızın kalınlaştığını, diğer parmaklarınızın incelerek zamanla o orta parmağın yanlarına kaynayıp artık parmaklıktan çıkıp, orta parmak kenarlarında birer incecik budağa dönüştüğünü düşünün, ve sonra o orta parmak kemiğinizin kırıldığını.
İyileşmesinin ne kadar zor olduğunu bu şekilde tahayyül edebilirsiniz.

Ve elbette bir cana son vermek hiç bir şeye çözüm olmaz. Bunu seçmek “Acı çekmesin” bahanesiyle biraz sorumluluktan ve bakım külfetinden kaçmaktır. Fakat Atlar Ticari bir mal olarak görüldüğü için kırık bacaklı bir at ile at sahipleri uğraşmak istemediklerinden atlarını öldürmeyi tercih ederler.
Çünkü akılcı birinin kolaylıkla kabul edebileceği ve Stephen Hawking’in de dile getirdiği gibi “Yaşam varsa, umut da var demektir.”

Kırık Ayağı İyileşen Atlar;

Izmir’de angels farm sanctuary diye kurtarılmış çiftlik hayvanlarının barındığı bir yer var ve bu barınak,ayağı kırık olup da iyileşen,ya da iyileşemeyip ampute edilen ama buna rağmen diğer atlar gibi yürüyüp koşabilen atlar ile doludur.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir