En Sosyal Blog

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger Sendromu Nedir?

LİTERATÜRDE ASPERGER SENDROMU

Asperger sendromu çocukluk döneminde başlayan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sorundur. En önemli belirtileri aşırı içe kapanıklık, iletişim sorunu ve beceri zayıflığıdır.

Genel özellikleri itibarı ile otizme benzer. Tıpkı otizm gibi, asperger sendromu da nedeni tam olarak bilinmeyen ve bir ömür yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

Asperger Sendromunun Otizmden Farkı

Otizm yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkmasına karşın, asperger sendromlu çocuklar bebeklik yıllarını diğer bebeklerle aynı sağlıkta geçirir. Otizmde konuşma geriliği varken asperger konuşma normaldir. Bilişsel ve dil gelişimi olarak otizmden ayrılır. Toplumla uyumlu olmadıklarını bilirler, otizmli çocuk bunun farkında değildir.

BAŞROL BEN VE FİLME YANSIYAN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

  1. Her sabah düzenli olarak internetten karakter yaratma oyunu oynar. Bu oyunda bir yıldır daha önce hiç görmediği Scarlite ile bir ekiptir. Oyunun sekseninci seviyesindedir ve bu dünya üzerinde bir güç demektir.

Yarattığı karakter ve elde ettiği gücü, gerçek hayatta sahip olmadığı ama aslında olmasını istediği özellikler için kurduğu bir ütopya olarak görebiliriz.

2. Kardeşinden oldukça büyük olan Ben, ağabey gibi davranmak istiyor ancak sadece taklit ederek öğretilen ya da gördüğü davranışları uygulayabiliyor.

3. Doktoru aşırı duygusal ve çok hassas olduğunu belirtiyor.

4. Ellerini yıkamak için yirmi saniye ve saçlarını taramak için on beş saniye harcıyor.

5. Trene binmek Ben için kendini öldürmek demek.

DOKTORLARIN DÜŞÜNCESİ NEYDİ?

Ailesi bebekliğinde hep uzaklara baktığı için Ben ‘in sağır olabileceğini düşünmüştü. Ben ‘ Usluca oynadığım zamanlar, hemen benim sağır olduğumu sanırlardı.’ diyor. Doktoru ise çok iyi duyduğunu sadece iyi dinlemediğini söylemişti.

Ayrıca birkaç duygusal işlevsizlik ve psikozun ılımlı hali teşhislerini de almıştı.

Filmde asıl vurgulanan nokta günümüzün de laneti olan zorbalıktı. Ben’in normal okula gitmesini zorlaştıran sınıf arkadaşları, anlayamadıkları farklılıklara sahip olan Ben’e son derece saygısız ve bencilce davranıyorlardı.

BENİ ŞAŞIRTAN EN BÜYÜK NOKTA YAPILAN ZORBALIĞA DAYANAMAYAN BEN’İN KENDİNE BU KİTABI OLUŞTURMASIYDI.

BİR ŞEY YAPAMAZ MIYIZ? FARKLI BİRİNE KARŞI GERÇEKTEN ANLAYIŞLI OLAMAZ MIYIZ ??

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.