Araç Tadilat Projesi Nasıl Yapılır?

Araç Tadilat Projesi Nasıl Yapılır?

Araç Tadilat Projesi Nasıl Yapılır?

Bir aracın fabrika çıkışının ardından ilerleyen zamanlarda üzerinde değişiklikler yapılmasına tadilat adı verilir. Bir araçta tadilat yapılabilmesi için öncelikle Araç tadilat projesi çizilmesi gerekir. Bu proje ise T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ulusal mevzuat kapsamında yetkilendirilmiş olduğu kişiler tarafından TSE standartlarında çizilir.

Proje aşamasında araç üzerinde yapılacak olan bütün değişiklikler çizimde detaylı bir şekilde belirtilir. Aracın niteliğinde bir takım değişiklikler yapılacağı için de yapılan çizim daha sonra onaya sunulur. Projenin onaya sunulduğu yer ise Makine Mühendisler Odası’dır.

Çizilen proje ancak buradan onay alması durumunda işleme konulabilir. Aynı zamanda çizilen projenin Türk Standartları Enstütisi’nden de onay alması gerekir.
Araçlarda değişiklik yapılması için çizilen Araç tadilat projesi aşamasında aracın üzerinde yapılacak her değişikliğe izin verilmez.

Araç tadilat projesine İzin verilen değişiklikler şu şekildedir;
– Aktarma Organları tadilatı ve PTO (Yardımcı Güç Çıkışı) uygulaması
– Motor değişikliği
– Direksiyon Sistemleri tadilatı
– Çekici Kancası ilavesi
– Şasi tadilatı
– Üçüncü Dingil veya Lastik ilavesi
– Klima Sistemleri tadilatı
– Kabin ve Karoseri tadilatı
– Fren Sistemi tadilatı
– Özürlü Araç tadilatı
– Okul Servis Aracı tadilatı

Tadilat yaptırılmak istenilen araçta yapılacak olan değişiklikler bu çerçevede belirlenir ve proje aşamasına geçilir. Yetkilendirilmiş kişiler tarafından çizilen Araç tadilat projesi yukarıda saydığımız izin verilen değişiklikler çerçevesinde çizilir.

Araç projesi onayı aldıktan sonra, araç üzerinde yapılan tadilat kesinlikle bu projeye uygun olarak yapılmalıdır. Ayrıca araç tadilat yapıltıktan sonra TÜVTURK muayenesine gireceğinden gerekli olan muayene belgelerinin de hazır edilmesi gerekir.

Tadilat sonrası muayene ile birlikte periyodik araç muayenesi de yapılmış olur bundan dolayı, yapılan muayene esnasında hem aracın projeye uygunluğu kontrol edilir hem de araç tam bir muayeneden geçirilir.

Ağır ve Emniyetsiz derecesindeki kusurları olmayan veya bu kusurlarını giderilen araçların muayenesi onaylanarak tamamlanır.

Ancak TÜVTURK muayenesinden geçerek onaylanmış araç tadilatının ardından alınan raporlarla birlikte araç üzerinde yapılan değişikliklerin yeniden tescil kuruluşuna bildirilmesi ve işletilmesi için Trafik Tescil Bürolarına gidilmesi gerekir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir