En Sosyal Blog

Apartmana Kamera Taktırmanın Hukuku

Apartmana Kamera Taktırmanın Hukuku

 Soru:Apartmanda herkesle sorunlu bir kişi var ve apartman girişinde kamera olmasına rağmen kimsenin iznini almadan kapısının önüne kamera taktırdı merdivenden inen çıkan herkesi görüyor kamera. Yasalar ne diyor bu konu hakkında acaba?

Cevap: Apartmanın ortak alanlarına apartman yönetimince alınan karar doğrultusunda kamera takılabilir. Elde edilen görüntülerde herhangi bir suç unsuru yoksa 3. Kişilerle paylaşılmaz özel hayatın gizliliği esastır. Kendi dairesinin içine istediği sistemi kurabilir. Ortak alanlara kendi inisiyatifi ile tesis/tesisat kuramaz. Kat maliklerinin 4/5’inin rızası gerekir.

Çok zorlama bir şekilde belki taktırabilir yani kamera açısı sadece kendi kapı önünü göstermek şartı ile. Bina koridorundan geçen yada katta olan diğer daire sahiplerinin kapılarını göstermemelidir. Bina koridorundan geçen kişiler görüntüye girdiği taktirde özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olur ve bu ciddi bir suçtur. Apartmanın en üst katında ve en son dairesinde oturan kişinin bu şekilde kamera takmak için izin alabilir gibi geliyor. Fakat orta katlardaki yada giriş kattaki kişilerin bu şekilde kapılarına kamera taktırması ciddi suçtur.

Ortak Alana İzinsiz Kamera Koymanın Cezası Nedir?

Yapılan suç ve emsal değeri olan dava var, 6 yıl hapıs cezası verilmiş. Sakın ihmal etmeyin şikayet edin. Ayrıca apartman girişine bile kamera taktırmadan önce kat maliklerinin 4/5 rızasının yanında polis karakolundan ayrıca izin alınması gerekirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.