Antioksidan Deposu Kara Mürverin Faydaları

Antioksidan Deposu Kara Mürverin Faydaları

Antioksidan Deposu Kara Mürverin Faydaları

Kara mürver, son zamanlarda antioksidan deposu olarak tanımlanıyor. Sebebi ise bileşenlerinden dolayı bağışıklık sistemine iyi gelmesi olarak görülüyor. Koronavirüse iyi gelen bir besin olarak da keşfedilen kara mürverin faydaları saymakla bilmiyor. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Koronavirüs sürecinde bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğunu gördük. Grip tarzında olan bu enfeksiyonun, gripten farklı olarak öldürücü etkisi de vardı. Tabi, bağışıklığı güçlü insanların daha az etkilendiği bu salgında bağışıklık arttırıcı yiyecekler de aranmaya başlandı. Bunlardan en çok bilinenleri; portakal ve mandalinaydı. Fakat, mevsim değişikliği ile birlikte bunlar artık bulunamıyor. Bunların yerine ise yeni keşfedilen kara mürver var. Bu yazımızda kara mürver nedir? Kara mürverin faydaları nelerdir? Sorularını ayrıntıları ile işleyeceğiz.

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir?

Kara mürverin faydaları saymakla bitmiyor. İngilizcede ‘’elderberry’’ olarak tabir edilen bu meyve, berry grubuna ait bir meyve. Türkiye’de de birçok yerde yetişen bu meyve, halk arasında mürver olarak biliniyor. Yaprakları, kökleri ve çiçekleri ağrı kesici olarak da kullanılan bu meyve, üst solunum yolundaki enfeksiyonu iyileştirmek için de kullanılıyor. Bel ağrısı, cilt ödemleri ve romatizma gibi problemler içinde kullanılan bu bitkinin meyvelerinde virüs savar bir özellik bulunuyor. Özellikle de flavonoitler grip virüsünü iyileştiriyor.

Kara mürverin rengi koyu mordur. Bunun sebebi ise içerisinde barındırdığı flavonoitlerden kaynaklıdır. Bu madde de güçlü bir antioksidan maddesi olarak bilinmektedir. Kara mürverin faydaları konusunda son olarak değinilmesi gerekilen nokta; koronavirüs. Kara mürverin koronavirüse iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle de tüketilmesinde fayda vardır.

Kara Mürverin Kalorisi Kaç?

Kara mürver kalori ve vitamin bakımından gayet iyi durumdadır. 100 gram kadar kara mürverde yaklaşık 73 kalori vardır. C vitamini açısından çok zengindir. 100 gram kadar kara mürver meyvesinde 35 gram C vitamini vardır. Ayrıca, diyet lifi açısından da çok zengin olan kara mürver meyvesinin 100 gramında yaklaşık 7 gram lif vardır. Bu liflerde sindirim ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle de dozunda yendiğinde sizi çelik haline getirebilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir