Antidepresanlar İntihar Düşüncesini Tetikler mi?

Antidepresanlar İntihar Düşüncesini Tetikler mi?

Antidepresanlar İntihar Düşüncesini Tetikler mi?

Soru; Antidepresanların intiharı tetikleyip tetiklemediği konusu muğlak mıdır yoksa bu konuda net bir bilgi var mıdır?

6 aydır intihar teşebbüsleri, baygınlıklar, sinir, ağlama krizleri ile cebelleşiyorum. 4 aydır da antidepresan kullanıyorum. Anksiyete sorunum var. Çocukluk travmalarını tetikleyen olaylar yaşadığımdan son 6 ayda intihar düşüncesi daha önceki zamanlarda olduğundan çok daha şiddetli bir biçimde ortaya çıktı.

En ufak bir acı duyduğumda hemen intihar düşüncesine sarılıyorum. Acıya katlanmaktan ve onu daha fazla yaşamaktan kaçmanın en kesin çözümü hissi yaratıyor intihar düşüncesi. İntihar etmek istediğimden değil, bilincimi kapatacak, o acıyı durduracak herhangi bir çözüm aradığımdan buna yöneliyorum. Yaşamak istemiyor değilim.

Her teşebbüste bunu beceremeyip sinir krizleri içinde kendini hastanede bulmak yaşama biraz da bağlı olduğumun göstergesi olabilir. 150 mg lustral, 5 mg ozapirin/oferta ve 37 mg venegıs kullandım. Açıkçası başlarda biraz sakinleştirdi ve dayanmamı kolaylaştırdı gibi geldi ama intihar düşüncesi konusunda hiçbir etkisini görmedim.

İntihar düşüncesini son zamanlarda atlattığımı zannederken aslında bastırdığımı fark ettim. Bununla nasıl başa çıkabilirim?

Psikiyatristler pek ilgilenmiyorlar, ilaç yazıp göndermeye meyilliler. Bazıları konuyu dine Tanrıya bağlıyor hiç anlaşamıyoruz. Anlaşabilmek için işini iyi yapmasını bekliyorsunuz ama birçok konuya bakış açıları çok yüzeysel. Psikologlarda da durum benzer.

Kendi kafanıza uygun birini bulmak hem zor hem pahalı. Ukalaca gelmesin ama birçoğunun söylediği şeyden daha iyisini psikoloji/psikiyatri kitaplarından da okuyorum. İnsan tatmin edici bir şey bekliyor biraz. Ya da bilmiyorum ben mi beklentimi abartıyorum. Ülkede maalesef birçok meslekte olduğu gibi bu konularda da nitelik sorunu var.

Haliyle iş başa düşüyor. Bunu kendi kendimize atlatmanın bir yolu yok mudur, neler tavsiye edebilirsiniz?

Cevap;

Antidepresan Kullanımı ve İntihar Oranları

FDA’nın yaptığı araştırmayla 24 yaş altı insanlarda antidepresan kullanımı intihara meyillendiriyor. 24-65 yaş aralığında böyle bir etki gözlemlenmemiş. 65 yaş ve üstü insanlarda ise tam tersi, intihar düşüncesinden uzaklaştırdığı görülmüş.

Şunu da söylemek lazım bu etki yapılan araştırmalara göre ilk 6 ay için geçerli. Sonrasında ters etki yapıyor.

Kaybolan Bağlar İsimli Bir Kitaptan Alıntı

İntihar düşüncesi yan etkisi genellikle yanlış ilaç kullanımında ortaya çıkar. Lütfen bir an önce doktorunuzu bu konu hakkında bilgilendirin.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir