Andız Otu Kansere İyi Gerçekten Gelir mi?

Andız Otu Kansere İyi Gerçekten Gelir mi?

Andız Otu Kansere İyi Gerçekten Gelir mi?

Soru: Manisa’da kendi topladığı otlarla insanlara şifa dağıtan Lütfü Acet, kanseri tedavi eden bir bitkinin bulunduğunu belirterek, bu bitkinin kanseri 20 günde yendiğini söyledi. Kendisi de ölüm noktasındayken kanseri yenen Acet, 30 yıldır o bitki sayesinde insanlara ulaşıyor.” Bu habere Google dan aratarak daha detaylı ulaşabilirsiniz.
Samimi arkadaşımın annesinde beyin tümörü vardı, ameliyat olmuştu ve tümör tam sinir üzerinde olduğundan temizlenemiyordu.Milim milim de olsa Her yıl büyüyen bir tümördü. Bu yüzden her yıl mr çekinerek kontrol altında tutulması gerekiyordu.

Geçen sene Manisa daki lütfü Acet i duymuştum, arkadaşıma söyledim ve Manisa ya gittiler. 1 sene bunu kullandılar bu hafta 1 sene oldu ve tekrar MR istendi. Sonuç tümör de büyüme olması gerekirken geçen seneki boyutlarda kalmış. Manisa daki bu bitki neden yetkililer tarafından değerlendirilmiyor. Sonuca Arkadaşımla ben hem çok şaşırdık hem de çok sevindik.

Cevap: Andız Bitksinin böyle bir etkisinin olduğuna dair bilimsel bir çalışma yok. Kanser tedavisi falan değil bu. Neden? Çünkü tedavi için geliştirilen ilaçlar pek çok testten geçiyor.

Öncelikle elinizdeki maddeyi test etmek için bir deney grubu bir de kontrol grubu seçiyorsunuz. Deney grubuna ilacı vererek başlıyorsunuz. Ancak bunu hemen insanlarda deneyemezsiniz.

Öncelikle hayvanlarda dememeniz lazım. Çünkü yararlı olduğu iddia edilen bir şey insanları gene de öldürebilir. Deney hayvanları ile yaptığınız deneyler yıllar sürebilir. Üstelik deney daha doğru sonuç versin diye insana daha benzer bir fizyolojisi olan hayvan kullanayım derseniz daha da uzun sürer, çünkü fareler kısa sürede üretilebilirken maymunların üremesi de daha uzun sürer.

Fare seçtiniz diyelim. Bu kanser hastası olan farelerden deney grubuna verdiğiniz ilaç bu gruptaki farelerin kontrol grubuna kıyasla iyileşme göstermesine sebep olursa ve tekrarlandığında da aynı sonucu veriyorsa o zaman bunu insanlar üzerinde deneme şansınız doğabilir. Ki buna rağmen başka bir hayvan türünde denemeniz de istenebilir. Hadi insan deneylerine atladınız diyelim.

Bu kısım daha da uzun sürecek, çünkü ilacın işe yarayıp yaramadığının yanı sıra komplikasyonlarını da araştırmanız gerekecek. Bu ne demek? İlacınız ne gibi yan etkilere sahip ona bakmanız lazım demek. Üstelik bir de plasebo etkisi gibi sorunlar ile başa çıkmanız gerek.

Bunun için de baştaki deney ve kontrol grubundan daha karmaşık gruplandırmalar yapmanız gerekecek. Bunların düzenli bir şekilde kontrol edilmesi ve defalarca tekrarlanması gerekecek.

Tüm bunlar bazen 10 yıl kadar sürebiliyor. Yani tek kişinin bu otu kullanması ile bunun ilaç olması zor. O kişiyi gerçekten bunun iyileştirip iyileştirmediğini bilmek imkansız.

Verilen kanser ilaçlarının düzeltmediği ne malum? Bitkinin bir yararı dokunmuş olması imkansız değil, ama bunun gibi vakalarda genelde işe yaramadığı büyük çoğunluk görmezden gelinirken birkaç tane olumlu örnek her zaman gereğinden fazla büyütülür.

Kısaca yukarıdaki aşamalardan geçmemiş herhangi bir şeyin çözüm üretmesini beklemek piyango oynayıp büyük ikramiye vurmasını beklemekten farksız bir şey.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir