En Sosyal Blog

Amerika’dan En Çok Nefret Eden Ülkeler

Amerika’dan En Çok Nefret Eden Ülkeler

Dünya iki kutupluluktan üç hatta dört kutupluluğa doğru gidiyor. Soğu savaş döneminin süper güçleri Rusya (o zamanlar SSCB) ve ABD’nin yanına bugün Çin ve AB geliyor. Özellikle Çin süper güç  olma yolunda hızla ilerliyor. Bu büyüme yarışı ve süper güçlerin kendi aralarında ki çekişmeleri olanca hızı ile devam ederken her güçlü devlet kazandığı sempatiden daha fazla nefret çekiyor üzerine.

Tartışmasız tüm dünya vatandaşlarının en çok nefretini kazanan devletlerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Gerçi bugün Green Card başvurusunda bulunan milyonlarca insana sorsanız onlar da nefret ediyorlardır ama o ayrı bir yazının konusu. Evet, tartışmasız en çok nefret edilen ülkelerden biri Amerika! Bu nefretin sebebi güçlünün kıskanılması, Amerika’nın dünya üzerinde süregelen sömürü düzeninin en büyük savunucusu ve yönetmeni olarak görülmesi ve yine Amerika’nın özellikle Ortadoğu ülkelerine bol keseden dağıttığı “demokrasi” bu nefretin kaynağını oluşturuyor.

Peki Amerika’dan en çok nefret eden ülkeler hangileri?

Business Insider dergisi bu konuyu araştırdı ve Amerika’dan en çok nefret eden ülkelerin bir listesini yaptı. Yapılan bu listeye göre de Amerika Birleşik Devletleri’nden en çok Ortadoğu ülkeleri nefret ediyor.

İşte o liste ve listede Türkiye’nin yeri!

1- Çin

Generated by IJG JPEG Library

Çin halkının %95’i Amerika’dan nefret ettiğini söylüyor. Nedeni küresel güç paylaşımı mı, kıskançlık mı yoksa tüm dünyaya hakim olan Amerikan hegemonyasının kırılamaması mı bilinmez ama, araştırma sonucu liste başı olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ni işaret ediyor.

2- Lübnan

Lübnan halkının %79’u ABD’den nefret ediyor. Lübnan halkı Ortadoğudaki savaşın sebebi olarak Amerika’yı görüyor.

3- Türkiye

Listenin üçüncü sırasında Türkiye var! Business Insider’in araştırmasına göre, Türk Halkı’nın %71’i ABD’yi sevmiyor. “Hep Ameriganın oyunu bunlar” sözünü haftada kaç kez duyduğunuzu bir kez düşününce, bu sonuca çok da şaşırmayacaksınız siz de!

4- Pakistan

5- Filistin

6- Rusya

Rusların %34’ü Amerika’dan nefret ediyor. Soğuk savaş dönemi ve halen devam eden küresel güç çekişmeleri düşünüldüğünde bu oran az bile denilebilir.

7-) Ürdün

Bir diğer Ortadoğu ülkesi Ürdün listede 7. sırada. Ürdün halkının %31’i Amerikadan nefret ediyor. Ortadoğu kan gölüne döndükçe de bu nefret bitmeyecek gibi görünüyor!

8.) Sırbistan

Dünyanın en milliyetçi ülkesi olarak bilinen Sırbistan’da Nato ve Amerikan düşmanlığı çok yaygındır. Fakat bu bu içeriği hazırlarken yararlandığımız kaynakta sırbistan üzerinde anket yapılmamış. Sırbistan’da yapılan farklı bir anket sonucuna göre katılımcıların %78’i Amerika’dan nefret ettiğini belirtmiş.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.