Altın neden değerlidir? Altın Fiyatları Sürekli Yükselir mi?

Altın neden değerlidir? Altın Fiyatları Sürekli Yükselir mi?

Altın neden değerlidir? Altın Fiyatları Sürekli Yükselir mi?

Altın binlerce yıldır rezerv paradır, hemen hemen tüm kültürlerde değerlidir. Kolay işlenebilir, çekici olması,paslanmaması ve çok olmaması önemli özellikleridir. Farz edelim elinizde en değerli paralardan Sterlin var olası bir savaşta İngiltereye nükleer füzeler atıldı ve Ekonomileri yıkıldı artık elinizdeki para sadece kağıttan ibarettir.

Bunun dışında Altın para gibi sınırsız biçimde üretilemez. Tabi tüm bunlar yine de insanların binlerce yıldır altının değerli olduğu üzerinde mutabakatına dayanır.

Ancak bu mutabakatın mantıklı nedenleri vardır.Bu nedenle sistemler üstü bir değişim aracıdır.

Borçlanma araçlarına (buna para dahil) göre güvenli… yani getirisi, (bankalar dahil) birinin borcunu ödeyip ödememesine bağlı değil. Zaten değeri, spekülatif dönemler hariç, sınırlı oranda artar ve düşer. Bunun haricinde aniden değer kaybetmez, ancak gene aynı sebepten dolayı, gelir kaynağı olarak kullanmanız da zor. Bu tabii fiziksel altın için geçerli.

Kağıt Para – Altın -Altın Standardı

Günümüzdeki para birimlerini, ülkelerin tahvili olarak düşünebiliriz.

Eskiden altın standardı denen bir şey varmış. Merkez bankalarının bastıkları para, kasalarındaki altınla sınırlıymış. Yani elinizde tuttuğunuz her bir kâğıt paranın fizikî altın karşılığı kasada mevcutmuş.

Modern ekonomik düzende bu sistem yok. Ülkeler, istedikleri kadar para basmakta özgür. Yasal olarak ABD’nin istediği kadar dolar basıp “alın, borcumu ödedim işte.” deyip işin içinden çıkmaması için bir sebep yok. Bunu yapmamalarının sebebi, kendilerine olan güvenin sürmesini istemeleridir.

Altın ve gümüş gibi değerli madenler ise yoktan var edilemez, isteğe göre basılamaz. Arkasında bir ülke olmasına gerek yoktur. İşte bu yüzden, eğer yanılmıyorsam bazı ekonomistler altın ve gümüş dışındaki hiçbir şeyi “para” olarak kabul etmiyor.

Savaş ve Altın Fiyatı İlişkisi

Büyük bir savaş çıkma ihtimalinde kağıt para hükmünü yitiriyor ve alışverişler altın üzerinden oluyor . Altın rezervin kadar para basma hakkın var fazlası enflasyonu yaratıyor . Ve herkesin bildiği ne az ise değeri çoktur. Umarım insanlık bir daha büyük bir savaş görmez ama siz yinede çeyrek altın biriktirin bol bol.

Altın Fiyatı Sürekli Artar Mı?

Ülkenin piyasadaki para miktarı altın rezervinin karşılığı kadar olmalıdır. Hükümetler sıkıştıkça piyasaya(altın cinsinden karşılığı olmayan) para sürerler. Bu da bir gram altın karşılığındaki para miktarının çoğalması demektir.

Piyasadaki para asla azalmayacağına, aksine günden güne artacağına göre, altının para karşılığı da düzenli olarak artacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir