Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Alman dili ve edebiyatı programında Almanca konuşan ülkelerin edebiyatlarına paralel olarak kültürlerini, sanatlarını ve tarihlerini öğrenirsiniz.Bu bölümü seçecek öğrencilerin sözel yetilerinin güçlü olması gerekmektedir. Ayrıca dil öğrenmeye hevesli ve araştırmacı bir karaktere sahip olması avantajdır.
Eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içersinde dil bilimi, kompozisyon, Alman edebiyatı, tarihi ve çeviri tekniklerini görürsünüz. Programı tamamladığınızda filolog unvanı alırsınız.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İş imkanları

Mezunlar bankacılık, özel ticari kuruluşlarda, turizm sektöründe ve basın yayın kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca öğretmenlik de yapabilirler.

Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara Mesleki Bilgi olarak hazırlık okumalarını tavsiye ederiz. Hem okula alışmak hem de dili temellerinden öğrenmek adına hazırlık okumak çok önemli. Hazırlığı sadece dil öğrenmek olarak görmemek lazım. Hazırlıkta okulun atmosferine ve yeni yaşam ortamınıza hazırlandığınızı unutmamanız gerekiyor.

İş olanaklarından bahsetmek gerekirse mezunların çok mutlu olduğunu söylemek biraz zor. Genellikle öğrenciler öğrenimleri sırasında ikinci bir dil hatta üçüncü bir dil öğrenme eğilimine gidiyor. Bu şekilde farklarını ortaya koymaya çalışıyorlar. Sadece Alman Dili ve Edebiyatı okuyarak kendi mesleğini yapmak zor.

Son yıllarda artan ikinci ve üçüncü dil ihtiyacını yadsımak doğru olmaz. Okullar, üniversiteler ve kurumlar artık ikinci hatta üçüncü dili talep ediyorlar. Son yıllarda bu trendle beraber talebin daha da artacağını düşünüyoruz.

Kısaca Alman Dili ve Edebiyatını özetlersek şöyle diyebiliriz:

 “Okuması zevkli ama mezun olduktan sonra çileli bir bölüm. “

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir