Alabalık Marine Tarifi

Alabalık Marine Tarifi

Alabalık Marine Tarifi

Rakı sofralarını severim, aslına bakarsanız çok içemem ama rakı ritüeli tam bana göre. Masada çeşit çeşit özenle hazırlanmış mezeler, ortaya hazırlanmış sıcak bir şeyler…

Tabi ki rakı, yanında  bazen  şalgam suyu, bazen turşu suyu, bazen soda ama genellikle su. Dostlarla uzun keyifli sohbetler. Şöyle bir düşünüyorum da herhalde dünyada rakı gibi içilen bir içki daha yoktur. Varsa bile çok azdır. Dedim ya rakı ritüeli bir başka…

Rakı özen ister, yani onu öylece alıp içivermek sanki saygısızlık gibi geliyor. O’nun bir ağırlığı var. Bir saygınlığı var, bunun hakkını vermek lâzım. Ben de, işte tam da bu yüzden mezelere ayrı bir özen gösteririm. Hazırlamayı da yemeyi de çok severim. İşte size  harika bir meze tarifi daha. Alabalık marine.

Belki çiğ balık fikrine soğuk bakanlar çıkabilir aranızdan, fakat bu balıklar çiğ kalmıyor, pişiyor. Isıyla değil asitle pişiyorlar.

Yapılışı çok kolay, ama 1 gece önceden yapmanız gerekiyor. Yaparken en çok dikkat etmeniz gereken nokta balığın çok taze olması. Balık marine işlemleri için kullanılan tüm balıkların taze olması gerekir zaten Bu yüzden balıkçınıza sıkı sıkı tembihleyin. Marine edeceğinizi söyleyin ki balığı ona göre versin. 

İnternette genelde levrek marine tarifleri var. Bu tarifi levrekle de yapabilirsiniz, ama alabalıkla yaptığım marineler daha çok tutuldu, benden söylemesi.

Evet,  gelelim ön hazırlık aşamalarına. Alabalığı fileto yaptırıp, derisini de çıkarttırın. Kılçıklarını bir cımbızla güzelce temizleyin. Bu iş için, ucu düz olan bir cımbız kullanabilirsiniz. Elinizi aşağıdan yukarı doğru sürerek başka kılçık kalmadığından emin olun. Artık marinemizi yapmaya başlayabiliriz. 

İşte tarif…

Malzemeler :

 • 1 orta boy alabalığın filetosu
 • 1 küçük soğanın yarısı ( tepeleme 1 çorba kaşığı kadar )
 • 1 çay kaşığı hardal
 • 1 adet limonun suyu
 • 3-4 çorba kaşığı elma sirkesi
 • Tane karabiber, tuz
 • Kapari 
 • Zeytinyağı

Yapılışı :

 1. Alabalıkların kılçıklarını temizleyip, ince şeritler halinde ( jülyen ) kesiyoruz. Soğanı da aynı şekilde ince doğruyoruz.
 2. Soğanı tuzla ovduktan sonra yıkayarak tuzunu alıyoruz.
 3. Hardalı limon suyuyla açıyoruz. Üzerine sirkeyi de ilave edip karıştırıyoruz.
 4. Ufak yayvan bir kapta balıkları, soğanı ve hardallı karışımı birleştiriyoruz.
 5. Sonra  tane karabiberleri, kapariyi ve tuzu ekliyoruz.  Üzerini streç filmle kapatıp, bir gece buzdolabında bekletiyoruz. 
 6. Servis etmeden hemen önce üzerine bolca zeytinyağı gezdiriyoruz.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir