Akıllı Sözleşme Nedir, Ne işe Yarar? Ethereum İncelemesi

Akıllı Sözleşme Nedir, Ne işe Yarar? Ethereum İncelemesi

Akıllı Sözleşme Nedir, Ne işe Yarar? Ethereum İncelemesi

Ethereum Ne İşe Yarar?

Bitcoin’in programlanabilir versiyonudur. Akıllı sözleşme yaratma imkanı veriyor.

Akıllı sözleşme nedir? Hemen örneklerle güzelce anlatalım. (Örnekler gelecekte olabilecekler hakkındadır, şuanda olanlar hakkında değil)  Diyelim ki bir uygulama geliştiriyorsunuz. Uygulamanın seslerini ayarlayan kişi diyor ki iş bitince ben uygulamanın gelirlerinin %1’ini istiyorum. Grafik yazarıda diyor ki bende %5’ini istiyorum. Devlette diyor bende %10 vergi istiyorum.  Bu ve benzeri şeyler uygulama inşa edilmeden önce temeline akıllı sözleşme olarak girliyor. Ve uygulamaya para yatıran kullanıcılardan elde edilen gelir otomatik olarak bu kişilere dağılabiliyor. Yada başka bir akıllı sözleşme örneği, evinizin tapusunu diyelim blockchaine geçirdiniz. Burada bir akıllı sözleşme yaratıyorsunuz ve evinizin satış bedelini buraya giriyorsunuz. Bu hesaba belirtilen miktarda para yatırıldığında otomatik olarak ödeme yapan kişinin üzerine eviniz geçmiş oluyor. Yani gelecekte tapu v.s ıvız zıvır uğraşmadan akıllı sözleşmelere göndereceğiniz ödemelerle bu şekilde mülkiyet transferi mümkün olacaktır. Bu şekilde bir evin iki kişiye satılması gibi pek çok durumun önüne geçilecek ayrıca devletlerin kayıt tutma maliyetleri düşecektir.

Yine bir örnek daha, sanat eserlerinin telef hakkı vardır ve bunlar alınıp satılabilir. Biz müzisyen kendisine ait şarkısını blockchaine kayıt edebilir, daha sonra bir akıllı sözleşme yaratarak bu eserin telif haklarını satabilir. 50 tane kurumla uğraşmaya gerek yok. Blockchain başlı başına bir kanıt mekanizmasıdır.

Şuan bu akıllı sözleşmelerin örnekleri var mı? Evet var ama çok ilkel. Bazı kumar siteleri yada basit bilgisayar oyunları bugün ETH’nin akıllı sözleşmelerinden yararlanıyor. (Coinmarketcapteki pek çok tokende ETH alt yapısını kullanıyor.. Chainlink,BAT,Enjin.. Bu tokenlerde kuruluş aşamalarındaki halka arzlarda, ETH akıllı sözleşmesi kullanmışlardır ve ETH ağı üzerinden kendi tokenlerini yaratmışlardır. Geliştirdikleri projelerdede ETH akıllı sözleşmeleri kullanmaktadırlar. Sizlerde ETH kullanarak ETH tabanlı kendinize ait bir tokeni bir kaç tıklama ile yaratabilirsiniz.)

Akıllı sözleşmelerin geleceği

Kişiler,kurumlar,gayrimenkuller,araçlar, sanat eserleri v.s… ne kadar çok şey blockchainde geçer ve sistemde bir kod ile tanımlanabilirse akıllı sözleşmelerde o derece yaygınlaşır. Ben bunun için ilk evrenin kişileri yani insanların kimliklerinin blockchainde tanımlanması olarak görüyorum. Daha sonra buna bağlı olarak insanların varlıkları ve alışverişleri akıllı sözleşmeler ile gerçekleştirilip kayıt altına alınabilir.

Ethereum Geleceği

-Teknoloji olarak Bitcoinden üstündür.

-ETH vakfı tarafından sürekli güncellenerek geliştirilmektedir.

Gelecekte Facebook Libra gibi projeler ETH benzeri akıllı sözleşme platformları oluşturarak ETH’yi işlevsiz hale getirebilir. Bu yüzden yatırımcılar rakip projeleride takip etmelidir. (ETH’nin ayrıca EOS NEO gibi rakipleri bulunuyor.)

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir