Akciger Sote

Akciger Sote

Akciger Sote

MALZEMELER

  • Dana akciğerinin yarısı
  • 2 büyük kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 250 gr kuzu iç yağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı kekik

HAZIRLANIŞI

Merhaba hanımlar, bence akciğerin kullanımı son derece önemli hem aile bütçemiz için hem de inanılmaz lezzetli tarifler yaratılabiliyor ki eski tarifler de var bu yönde. Daha önce birçok et türevi yemek yedim ama içlerinde yediklerimden en lezzetli denenlerden bir kaçı inanıl akciğer ile yapılmış tariflerdi ki çoğunuzun ucuz etin yahnisi yavan olur dediğinizi duyar gibiyim ama bu durum doğru değil eğer elinizden güzel yemekler çıkıyorsa bu işin ucuzluk veya pahalılık ile alakası yoktur. Sorun sizsinizdir…
Akciğer kullanımında zor noktalar var elbette bunlardan biri ve beni en çok kıranı akciğer hayvanın kesimi sırasında kanın nefes borusuna kaçması ve içinin kanlı olması ki eğer kesim sırasında çıkartırken ciğer zedelenmişse bu daha kötü çünkü ciğerin iç kısımlarında çıkartması çok zor kan pıhtılaşmaları olabiliyor. Bu sebeplerle çok fazla temizlik aşamasında dikkat ve özen isteyen bir işlem aşamadır.
Malzemeler arasında kullandığımız iç yağ tamamen doğaldır. Yağın doğalı mı olur demeyin, evet olur. Bitkisel yağlanır yüksek ısı ve basınç altında katılaşmasından elde edilen yağlar kimyasal olarak hayvansal yağlardan daha zor çözülüyor insan vücudunda bu sebeple mümkün mertebe yemeklerinizde iç yağ kullanmanızı hem lezzet, hem sağlık adına tavsiye ederim.
İç yağımızı kuşbaşı şeklinde çok ufalamadan doğruyoruz ve tavamız içerisinde hem bir kuşbaşı yağ parçası iyice ufalıp, kuruyana kadar kaynatacağız sonrasında ise çıkan yağı süzüp, kıtırları daha sonra kullanmak için ayıracağız. Dilerken bu yemekte de kullanabiliriz. Bu yemekte olmasa da inanın başka yemeklerde fark yaratmanıza yardımcı olacaklar.
Bu işlemler sırasında kullanacağımız diğer malzemeleri kesip, hazır bir şekilde bekletebiliriz. Öncelikle yağımıza soğan ve sarımsağımızı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz ve bu malzemeler diriliklerini yitirdiklerinde akciğerlerimizi ilave ediyoruz. Ama dikkat edin lütfen çok ufak küpler halinde değil, iri küpler halinde doğrayın ve kullanın.
Akciğerlerimiz bir miktar su salacak ve sonrasında su kaybolacak, bu işlemler gerçekleşene kadar yemeğimizi kısık ateşte pişiriyoruz ve su çekildiğinde pul biber ve kekiği ilave ediyoruz ve ateşimizi harlıyoruz. Ateş harlandıktan sonra bir miktar daha pişiriyoruz ve dilerseniz serviste üzerini maydanoz ile süsleyip yanında ayran ile sunabilirsiniz, çok lezzetli bir yemektir, afiyet olsun.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir