Ağız Kokusuna En Kolay Çözüm Önerileri

Ağız Kokusuna En Kolay Çözüm Önerileri

Ağız Kokusuna En Kolay Çözüm Önerileri

Ağız kokusu sorunu olan kişinin sosyal hayatı ve cinselliği kötü yönde etkilenir. Partnerinizin bu durumu cinsel isteksizliğe sebep olur. İş çevrelerinde de bu durum toplumda itilmişliğe neden olur. Pek çok kişi için kötü ağız kokusu tiksindirici olmakla arkadaşlarını uyarmak yerine ondan kaçmayı tercih ederler. Yapılan araştırmalara göre özel hayatlarında cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır.

Toplumda her dört kişiden birinde ağız kokusu sorunu vardır.  Ağız kokusunun sebebi genel olarak bakterilerin gıda parçacıklarını parçalaması sonucu oluşur. Bunun birlikte ağız da oluşan uçucu sülfür bileşikleri sebebi ile ağızda kötü kokular oluşur.  Bu da kötü ağız kokusunun ana nedenidir. Ağız sıcak ve nemli kaldığı için bakterilerin yayılması daha kolay olur. Kokunun sebebi ise, dilin üst kısmı, boğaz, bademcik ve diş aralarından kaynaklı olmaktadır. Ağız kokusu, zaman zaman ortaya çıkabilir yada bazı nedenlere bağlı olarak, uzun süre kalıcı olabilir.
Soğan gibi basit bir yiyecekten tutun da, sıradan bir diş sorunu bile kötü ağız kokusuna sebep olabilir. Kötü ağız kokusunun tedavisi için en iyi yol ise, kötü kokuya sebep olan şeyi keşfetmek ve onunla mücadele etmek olacaktır. Eğer sebebi bilinmiyorsa, geçici olarak sorunun çözülmesine yönelik bazı tedbirler alabilirsiniz.
Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri, kişinin ağız içinde kalan gıda kalıntılarıdır. Soğan, sarımsak ve diğer gıdalar kötü ağız kokusuna sebep olur. Ağız kokusunun diğer bir nedeni de ağız hijyenin kötü durum da olması ve diş hastalıklarıdır. Sigara içmek, bademcik iltihabı, sinüzit, boğaz enfeksiyon hastalıkları, geniz akıntısı, bronşit ve diğer solunum yolu enfeksiyonları kötü ağız kokusuna sebep olan etkenlerdir.  Farklı bir kötü ağız kokusu sebebi de böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve kontrolsüzce diyabet, bazı kanserler ve bazı metabolik hastalıklarında olabildiği gibi birçok hastalıklarda da görülür. Yeterince tükürük üretmeyen bir ağızda kötü koku sorunu olabilir. Ağız da kuruluk, uyku esnasında doğal olarak ortaya çıkarken, tükürük bezlerinin hastalıklarında görülür. Sigara ve ağır zayıflama diyeti yapanlarda da ağız kokusu meydana gelmektedir.

Ağız kokusu sorununun doğal tedavi yöntemleri

1) Günde en az bir defa yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Dil fırçalarıyla ara sıra dilinizi fırçalamak buna ek olarak kötü kokuyu ortadan kaldırmak için etkili olacaktır. Çıkarılabilir diş protezlerinin de bakımını ihmal edilmemesi gerekir.
2)  Yumuşak diş fırçası kullanmak da çok önemlidir ve diş fırçanızı her üç ayda bir değiştirmeniz gerekir.
3) Yeterince su tüketin, suyun genel olarak sağlık için faydalı olduğu gibi ağzınızı nemli tutar. Tükürük, uyarmak için başka bir yöntem ise sakız çiğnemektir.
4)  Taze maydanoz veya nane yaprakları, karanfil, rezene kullanın. Fakat bunlar geçici bir çözümdür. Özellikle soğan, sarımsak ya da balık gibi gıdalardan sonra maydanoz, nane gibi, bitkilerdeki klorofil maddesi  ağız boşluğundaki bakterileri öldürür.
5) Düşük karbonhidratlı diyet yapanların azda olsa bir ekmek dilimi kötü ağız kokusunu dindirmeye yardımcı olur.
6) Rafine Şeker Tüketimi mümkün olduğunca azaltın.
7) Yeşil çay tüketin çayda bulunan polifenol, ağız kokusuna neden olan sülfür üreten, Ağzınızın içindeki zararlı bakterileri öldürmesine neden olacaktır.
8) Limonlu su için ya da limon suyu ile ağzınızı çalkalayın
9) Kızılcık suyu da bakterilerin ağız içinde oluşumunu engeller.
10) Karbonatlı su ya da tuzlu su hazırlayabilir bu suyla günde 1 kez gargara yapabilirsiniz ve dil fırçaları ile dilinizi fırçalayabilirsiniz.
11) Sigarayı bırakın, sigarayı bıraktığınız da ağız kokusu zamanla kaybolacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir